Ve velkém vedru je důležité, aby pes dodržoval pitný režim
29.8.2023 00:00 | ZvířataVěděli jste, že ve velmi teplém počasí potřebují pejsci až 3x více vody než, když je chladno? Vždy samozřejmě závisí na velikosti a fyzické aktivitě psa.
Pes by měl normálně denně dostávat 50 ml vody na každé kilo své váhy. V létě by se měl příjem tekutin zvednout až na dvojnásobek.
Psi totiž nemají potní žlázy a ochlazují se často pouze vyplazeným jazykem a zrychleným dýcháním.
Být na sluníčku je tak pro psy velmi náročné. Dostatečný přísun tekutin tedy pomáhá k jejich „ochlazení“ a brání případnému přehřátí organismu.
Samozřejmostí by také mělo být, nenechat běhat pejska příliš dlouho na přímém slunci.
Voda je také důležitá u pejsků z hlediska vyplavování toxinů a ochrana ledvin.
Pokud má pejsek problémy s ledvinami, tak na pitný režim dohlížejte ještě více pečlivěji. Dehydratace by zde mohla mít fatální následky.
Pitný režim také u pejska podporuje kardiovaskulární systém.
Jak poznat dehydrataci
To, že je pejskův organismus dehydrovaný poznáte z jeho dásní. Pokud jsou dásně vlhké a po mírném zatlačení prstu hned zčervenají je pejsek v pořádku.
Pokud ale dásně červenají pomalu, mají vybledlou barvu, může se jednat o dehydrataci.
Asi nejrychlejší způsob, jak dehydrataci poznat je, že pejskovi stisknete a mírně vytáhnete kůži za krkem.
Jakmile kůži pustíte a vrátí se hned na své místo, tak má pejsek dostatek tekutin.
Vrací-li se kůže na své místo pomalu, musíte na pejska dohlédnout, aby se napil.
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT Když pes loudí, nechce pamlsek! |
Pokud pejsek odmítá pít, tak mu zkuste vodu „propašovat“ například tak, že mu dáte krmivo ve formě konzervy, která již z velké části obsahuje vodu, na rozdíl od granulí.
Granule mu můžete také zalít vychlazeným kvalitním vývarem (samozřejmě z masa, ne z bujónu), který pejsek vypije raději než vodu.
Choďte s pejskem více ven
V létě také pejskovi vyměňujte častěji misku s vodou. Alespoň 2x denně. Misku také denně vymývejte, aby se v ní nehromadily bakterie. To platí i o misce na krmivo. V létě, kdy pejsek více pije, je také důležité s ním chodit i více ven.
Pokud vidíte, že se pes hodně napil, tak do denního režimu přidejte jednu procházku navíc. Zadržování moči u psa může způsobit ledvinové problémy. Ty se nemusí projevit hned, ale dlouhodobé zadržování moči může vést až k akutnímu selhávání ledvin.
Pozor na pití z kaluží
Chodíte-li s pejskem na procházky do přírody, tak dávejte také pozor odkud pije. Ze špinavých kalužích si může uhnat nehezké žaludeční problémy. Pozor dávejte i na rybníky se stojatou vodou, hromadí se zde bakterie.
V létě by při venkovním venčení mělo být samozřejmostí, že budete mít pro pejska cestovní lahev na pití.
zot, ŽenyproŽeny.cz
Přečtěte si také