Chlupáč do rodiny? Buďte důslední a bude to radost
10.2.2021 00:00 | Zvířata
Přestože jeho pohled nás odzbrojí téměř vždy při snaze pokárat nebo potrestat za lumpárnu, při výchově k soužití s lidskou smečkou byste měli být důslední. Pokud párkrát povolíte, bude brzy jasné, kdo se ve vaší domácnosti stává pánem.
Dodržování čistoty by měla být jedna z prvních věcí, na kterou se u pejska zaměříte. Pes je zvíře inteligentní a čistota by pro něj neměla být problémem. Pokud se občas objeví nějaká ta loužička, není třeba hned panikařit, mládě se návykům teprve učí.
|
Pejska netrestejte, nenamáčejte čumák do loužičky, ve výchově vám to nepomůže a vzbudíte ve štěněti strach. Raději ho naučte povel „fuj“ a nasaďte přísný výraz.
Pravidelný režim
K vytvoření správného návyku často pomůže vzít pejska vyvenčit co nejdříve po probuzení, pak po žrádle a potom zhruba každé 3 – 4 hodiny. Někdo učí psa chodit na hadr nebo noviny v bytě, ale ne každý pejsek se tento návyk naučí.
Pokud štěně zůstává doma často samo, můžou se vlivem úzkosti a strachu ze samoty už naučené hygienické návyky částečně zhoršit. Je tedy třeba zvážit, jestli není samoty na pejska příliš a věnovat mu více času.
Pokud problém přetrvává, věnujte mu více pozornosti, všímejte si i dalších okolností. Mimo jiné příčiny může pomočování signalizovat například zánět močových cest, se kterým už je třeba vypravit se ke zvěrolékaři.
Žádná katastrofa!
Při přítomnosti štěněte v bytě byste měli dbát na intenzivnější očistu vašich podlah. Každou loužičku je třeba pečlivě vytřít. Pokud by pejsek z podlahy cítil svou moč, mohl by na totéž místo chodit opakovaně.
Nezapomeňte proto vždy přidat čisticí prostředek například mýdlový čistič - do vody stačí přidat jen malou odměrku – nezruinujete si peněženku a navíc příjemně provoníte váš byt.
Na tlapkách a v srsti s sebou zvenku pejsek přináší také prach a další nečistoty. Jednou za týden proto kompletně vytřete celý byt. Ideální je k tomuto účelu čisticí prostředek s dezinfekčním účinkem.
Při úklidu používejte rukavice a po něm si důkladně umyjte ruce. A pokud už se „neštěstí“ přihodilo na koberci, vytepujte jej aktivní pěnou na koberce a čalounění s účinnou látkou, která mimo jiné ničí také roztoče.
os, ŽenyproŽeny.cz
Přečtěte si také |
---|