Ruce vysušené po dezinfekci a mýdle potřebují větší péči

12.11.2021 00:00   |   Zdraví a krása
Pečlivě upravené ruce jsou vždy naší vizitkou. Především na podzim a v zimě je díky nízkým teplotám se nutné o ruce starat velmi pečlivě, aby pokožka nebyla vysušená či popraskaná a kvůli časté dezinfekci vysušená a podrážděná.

ruce

V každé příruční tašce či kabelce by mělo být při „ruce“ i malé balení krému, který je dobré použít vždy po mytí rukou.

„Příliš mastné a hutné krémy nejsou vhodné, protože je pokožka delší dobu absorbuje. Ideální jsou přípravky s lehkou texturou, která se rychle vstřebá a nezanechá mastný film,“ radí dermatoložka MUDr. Lucie Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

V péči o pleť chce každý věk něco
Slunce a vrásky. Nepodceňujte péči o pleť!
Nepřidělávejte si zbytečně vrásky v obličeji

„Dobré jsou krémy s lipidy či přídavkem heřmánku. Lidé, kteří mají atopickou pokožku by na ruce měli používat speciální oleje, které pomohou vytvořit ochranou vrstvu. Krémy vždy nanášejte i před tím, než jdete ven, i když nosíte zimní rukavice,“ dodává dermatoložka.

Vhodné jsou i krémy s ceramidy, které častokrát při častém dezinfikování rukou ubývají. Samozřejmě je důležité si ruce mýt a dezinfikovat, ale samozřejmě rozumně.

  • Vyzkoušet můžete kvalitní a bezpečný krém z lékárny, např. od značky Aderma, která je specialistou na péči o suchou a atopickou pokožku již 40 let. A-Derma intenzivní reparační krém na ruce s lehkou parfemací snižuje začervenání, svědění a napětí pokožky, je speciálně uzpůsoben pro suchou, rozpraskanou, poškozenou a podrážděnou pokožku rukou. Zklidňuje, zjemňuje a chrání.

S atopickými ekzémy pozor

„Pacientům s chronickými ekzémy rukou vždy doporučuji, aby měli hydratační krémy na ruce na každém umyvadle a vždy s sebou například v kabelce. V současné době lze toto doporučit v podstatě všem lidem,“ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera.

Pokud se s věkem objevují na hřbetech rukou více prosvítající žíly a pigmentové skvrny, jedná se o projevy ztenčení neboli atrofie kůže v důsledku stárnutí.

„Atrofická kůže má pak výrazné problémy s vlastní hydratací, rychle schne i popraská a dezinfekce ji velmi snadno podráždí. V tom případě mimo pravidelného promazávání pomáhá hloubková hydratace ve formě mezoterapie nebo regenerace podkoží laserovým ošetřením,“ připomíná MUDr. Jan Kučera.

Chytré rukavice

Častým zimním nešvarem je i to, že venku sundáváme a nandáváme rukavice. Většinou z důvodu používání mobilního telefonu. Pokud využíváte chytrý mobilní telefon, pořiďte si speciální rukavice na ovládání dotykové obrazovky.

Nebudete tak muset stále sundávat rukavice a vystavovat ruce zbytečnému mrazu, který urychluje vysušování a může u lidí s citlivou pletí způsobit popraskanou kůži.

Domácí zábal

Jednou týdně svým rukám dopřejte restart v podobě výživného zábalu. Dobré je volit vždy ty, které jsou na olejovém základě. Stačí například smíchat obyčejný panenský olivový olej s medem a na hodinu až dvě ho natřít na ruce.

Pro umocnění efektu si pořiďte speciální kosmetické rukavice. Vhodné jsou i parafínové zábaly, které zjemní pokožku, a zároveň jí krásně prohřejí.

Vybírejte si mýdlo

Máte-li citlivou či suchou pleť, tak si dejte pozor na výběr mýdla. Důležité je mít přípravky z nižším PH faktorem, které je k rukám šetrnější. Místo tvrdých kostek volte spíše tekutá krémová mýdla.

Ruce pak také při vysoušení ručníkem „nedrhněte“, ale jemnými pohyby usušte.

Pokud si jdete pouze opláchnout ruce, tak nemusíte používat mýdlo, stačí vlažná čistá voda. Navíc příliš časté mytí porušuje kožní bariéru. Během dne používejte místo mytí antibakteriální gely.

Ruce chraňte i při mytí nádobí, takže vždy noste ochranné rukavice.

Stáří prozrazuje i stav pokožky na rukou

Přibývající roky prozrazuje nejen naše tvář, ale právě i hřbety našich rukou. Jako prevence proti stárnutí pokožky na rukou je důležitá důkladná péče. „Volte přípravky, které vám hloubkovou aplikací dodají potřebnou hydrataci, vhodné vitamíny, a tím pokožku vizuálně omladí,“ vysvětluje dermatoložka.

  • Na pomoc můžete přivolat i účinný krém, např. Ducray Melascreen komplexní péči o ruce s velmi vysokou ochranou SPF 50+, který zmírňuje projevy stárnutí na rukou. Pokožku vyživuje a chrání. Působí proti sluncem vyvolanému předčasnému stárnutí a hnědým pigmentovým skvrnám.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Ruce vysušené po dezinfekci a mýdle potřebují větší péči

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci