Stálé sledování mobilního telefonu může zabít váš vztah

14.7.2020 00:00   |   Sex a vztahy
Mobilní telefon je skvělý prostředek, který zkracuje komunikaci s kamarády, v práci, rychlý zdroj informací i zabíječ nudy. A také může být zabíječem vztahů.

mobil a vztahy

Pokud do mobilů koukáme častěji než do očí našeho partnera, tak mohou nastat problémy. Díky digitálním technologiím si často zapomínáme povídat a naslouchat jeden druhému, protože preferujeme obrazovku telefonu či tabletu.

Podle britského průzkumu YouGov survey má třetina všech dotázaných párů problémy s tím, že jeden z partnerů je často na mobilním telefonu. Ti se pak ve vztahu cítí přehlížení a mají pocit, že druhý partner raději tráví čas se svým smartphonem než s nimi.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Kam až je žárlivost normální
Tři do páru: Patří – Nepatří?
Když je partner vaším dalším dítětem

Mezi lidmi ve věku 25 až 35 let je to dokonce až 54 % všech dotázaných, kteří mají ve vztazích problémy s tím, že jim digitální technologie narušují romantický vztah. I podle právníků vzrostl počet rozhodů právě z důvodů až chronického používání mobilu jedním z partnerů.

Přišel phubbing

Časté používání mobilů na úkor mezilidské interakce má dokonce od roku 2012 své vlastní pojmenování – phubbing. Popisuje situaci, kdy se lidé navzájem přehlížejí v komunikaci na úkor svého telefonu.

Romantická večere ve dvou, ale místo zamilované konverzace se pár raději věnuje Instagramu. A za celý večer si prohodí sotva pár slov. Smart telefony se tak mohou stát opravdu zabijákem vztahů, romantiky i vzájemné důvěry.

Vidíte-li svého partnera často na mobilu, tak po čase logicky přijdou podezřívavé myšlenky, zda si s někým nepíše nebo domněnky, že si přítel/přítelkyně místo konverzace s vámi hledá raději novinky na internetu. Z toho mnohdy plynou hádky, které mnohdy mohou vést k vzájemné nedůvěře a odcizení.

Lidé dnes se svými mobily, spí, večeří, pracují, tráví na nich volný čas. Jedná se skoro o plnohodnotný vztah. A je pak těžké vést další vztah s „reálným“ člověkem, který není vždy tak pohotový a  nejde jednoduše ovládat tlačítky,“ říká vztahová terapeutka Lenka Matoušová ze Servisu vztahů, který patří pod obecně prospěšnou společnost Women for Women.

Odložte telefon!

Máte pocit, že se vám díky mobilním telefonům hroutí vztah? Rada je jednoduchá: Prostě ho na chvilku odložte, dejte si ho hluboko do kabelky a zkuste si se svým partnerem „pouze“ povídat.

Udělejte si pravidlo, že při společných večeřích, výletech nebudete na telefon koukat. Nechte si zapnuté zvonění, ale ostatní notifikace vypněte. Sedíte-li u večeře, tak si telefon nikdy nepokládejte na stůl. Bude vás to nutit se na něj koukat. Vždy je dobré mít telefon mimo své zorné pole.


Víte, že na trhu jsou už i bio veganské lubrikační gely?

Více upřímnosti

Pokud cítíte, že váš partner je na telefonu více než je zdrávo, tak než ho začnete podezírat z nevěry či se v tichosti trápit, zkuste si s ním o tom v klidu promluvit. Řekněte mu o svých pocitech.

„A zkuste vyslovit přání a navrhnout pravidla, kdy a ve kterých situacích nebudete ani jeden koukat do mobilu. A také naopak, kdy si potěšení se svými mobily dopřejete a nebudete se navzájem stresovat úšklebkem či povytaženým obočím,“ upřesňuje terapeutka Lenka Matoušová.

Buďte více offline

Nemůžete se s partnerem shodnout na nějakém faktu? Zkuste si to hned „nevygooglovat“, ale prostě jen o tom faktu diskutujte. Vraťte do svého vztahu „offline“ dobu.

Nevíte, kam do restaurace? Běžte někam „na blind“. A na dovolenou si místo tabletu vezměte knihy… Věřte, že takový digitální detox vrátí do vztahu opět slova, smích a společné zážitky, které nemusí být jen takové, že hledáte nabíječku na telefon nebo nejlepší signál na wi-fi.

Nechoďte spát s mobilem

Před spaním je i z důvodů spánkové hygieny dobré nekoukat na obrazovky mobilů nebo počítačů. Zkuste si vždy s partnerem hodinu před spaním nepoužívat žádné digitální zařízení.

Povídejte si, čtěte si navzájem noviny, hrajte deskové hry, kupte si domu klasický budík a nechte buzení na něm… Uvidíte, že po pár dnech si na mobilní telefon večer ani nevzpomenete.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Stálé sledování mobilního telefonu může zabít váš vztah

pijte espresso jako fajnšmekr

27.7.2020   |   13:37   |   od: teri
Přečtěte si článek, jak pít espresso jako fajnšmekr, změní se vám život.

https://www.lazenskakava.cz/pijte-espresso-jako-pravy-fajnsmekr/
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 27. 7. 2020 13:37
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci