Přibývá bezdětných a žen s jedním potomkem

6.4.2021 00:00   |   Sex a vztahy
V Česku přibývá bezdětných žen. Mezi současnou generací třicátnic a čtyřicátnic může bezdětnost dosáhnout až osmnácti procent, to je skoro každá pátá žena.

ženy a děti

Česká republika tak „dotahuje“ Rakousko, Německo a Švýcarsko, které mezi Evropankami vévodí s 21% podílem bezdětných.

Přibude také žen s jedním dítětem. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Zvyšuje se věk prvorodiček a také těch, kteří nemohou otěhotnět přirozeně a míří na reprodukční kliniky.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Kdy začínají Češky a Češi sexuálně žít?
V jakém věku začít se sexuální výchovou
Sex na dovolené? Velké očekávání i zklamání

„Většině párů stačí jedno dítě, kterému se chtějí intenzivně věnovat a zároveň si užívat. Mizí tlak nejbližší rodiny na to mít dítě v mladém věku, což je dáno i stěhováním mladých lidí do velkých měst a satelitů,“ vyvozuje specialista na umělé oplodnění MUDr. Štěpán Machač z kliniky Reprofit.

Motivace z práce

„Motivace žen pak ovlivňuje spíše pracovní prostředí typu »všechny kolegyně už mají dítě«, namísto babičky, která se pravidelně ptá, kdy se může těšit na vnouče,“ dodává Štěpán Machač.

Právě široké možnosti vzdělávání, kariéry a zábavy podle něj vedou k odkládání dětí až do tak pozdního věku, že už se pak přirozeně nedaří.

Podle čerstvých údajů reprodukčních klinik se zvedá věk těch, kteří navštěvují specialisty na umělé oplodnění. „U nás se meziročně zvedl věkový průměr z 36,3 let na 37,2 let,“ potvrzuje Jonáš Vokřál, ředitel kliniky Reprofit.

Druhá manželství

Jedním z důvodů, proč si páry chodí pro pomoc na reprodukční kliniky, jsou také druhá manželství a vztahy.

„S původním partnerem mají děti, ale chtějí po rozvodu založit novou rodinu a mít s novým partnerem alespoň jednoho společného potomka,“ vysvětluje MUDr. Machač. Jak dále uvádí, na klinice léčí až třetinu těchto případů.

Projekce z Českého statistického úřadu počítá s růstem průměrného věku matek při narození dítěte z 30,0 let v roce 2017 na 30,6 v roce 2050.

Co nás čeká

Intenzita plodnosti poroste u žen ve věku 30 let a více (okolo 15 %), naopak nejvýraznější pokles statistici předpokládají u věkové skupiny 20–24 (zhruba 12 %) a 25–29 let (asi 9 %).

Stejně tak proklamují, že převažující model rodiny se dvěma dětmi zůstane zachován, ale počet žen se dvěma dětmi spíše klesne. Zatímco u žen narozených v letech 1950–1966 byl tento podíl nad 55 %, tak u mladších generací 1967–1985 by mělo docházet k poklesu až na 44 ze sta.

otz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Přibývá bezdětných a žen s jedním potomkem

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci