Muži versus ženy: komu sedí jaký sport?

3.4.2019 00:00   |   Wellness
Obezitou je ohrožena téměř pětina Čechů, hůř si vedou muži. Ženy sice nepatrně méně sportují, zato víc dbají na zdravé stravování. Jaro láká k pohybu venku, ne všechny sporty však svědčí každému.

sporty

Jaké aktivity nejlépe padnou dětem, mužům, ženám, lidem s nadváhou nebo hubeňourům? „Pro děti je přirozené běhání. Mají víc rychlých svalových vláken než těch pomalých, tedy inklinují spíš k pohybovým aktivitám rychlostního krátkodobého charakteru,“ vysvětluje Iva Bílková, vedoucí fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

„Naopak dospělí mají převahu ve vytrvalostních svalových vláknech pro dlouhodobý výkon stejné intenzity,“ dodává Iva Bílková.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Běháte správně? Můžete si ošklivě ublížit
Kdo nemůže běhat, měl by pro zdraví chodit
Jan Pirk: Desatero, jak zůstat fit v každém věku

Obdobně se dá pohlížet i na dělení muži versus ženy – obecně jsou ženy schopnější dlouhodobého stejně intenzivního výkonu, zatímco muži jako prehistoričtí lovci lépe zvládají vysoký výkon krátkodobě.

Co je dobré pro koho

Při výběru sportu je dobré zohlednit odlišné stavby těl žen a mužů, stále ale vedou osobní preference. Pohyb musí člověka hlavně bavit.

Pro muže jsou vhodnější více silové sporty, podporující stavbu svalové hmoty. Dosáhnou tak zvýšení úrovně testosteronu, zlepšení psychiky a sebepojetí. Nebo kolektivní sporty, při kterých vybijí temperament a podpoří sociální vazby, přirozenou soutěživost a sebevědomí.

„U žen jsou z hlediska motivace, společenského cítění a seberealizace vhodnější sporty zaměřené na formování postavy: pilates, joging, aerobik, nebo sporty s hlubším spirituálním zaměřením: jóga, tai-chi, Čchi-kung nebo tanec,“ doporučuje fyzioterapeutka.

Ženy častěji než muži podléhají hypermobilitě kloubů, proto by se měly vyvarovat aktivit, které jejich zvýšené pohyblivosti ve vazivech neprospívají.

Při tzv. dopadových sportech, jako je tenis nebo fotbal, člověk vahou napadá na klouby, které pokud mají predispozici k nějakému postižení, mají větší tendenci se ničit. Lidi s artrózou, osteoporózou, nejčastěji ženy po menopauze, které mají onemocnění v rodině, by měli být opatrnější.

Pro hubené i plnoštíhlé

Jinak by měli sportovat lidé s nadváhou a jinak hubení, kteří touží po svalové hmotě. Člověku, který potřebuje shazovat kila, prospěje sport s vyšší tepovou frekvencí a nízkým zatížením kloubů. Vhodný je tak běh na běžeckém pásu, který tlumí nárazy, dále plavání, rychlostní chůze, nordic walking nebo spinning.

Hubenější naopak posílí při silových sportech, jako je lezení na stěně, fitness, bojové sporty, crossfit nebo venkovní posilovaní, tzv. street workout.

Kompenzace sedavého zaměstnání

Tloustnutí populace způsobuje především sedavý způsob života. V zaměstnání převážně sedí každý třetí Čech ve věku 25 až 64 let. Jedná se více o ženy a o vysokoškoláky, ti alespoň víc sportují ve volném čase.

„Pro člověka se sedavým zaměstnáním jsou ideální symetrické sporty s aerobními prvky, jako je běh na rozumnou vzdálenost, bojové sporty, plavání, kanoistika nebo lezení na stěně, a sporty odstraňující svalové dysbalance a stres, například jóga, pilates, tai-chi a tanec, vyjmenovává Iva Bílková.

„Nordic walking, cyklistika a in-line brusle oproti ostatním šetří klouby. Stejně jako klasická pěší turistika, při té by však nejen lidé s bolavými bedry a hyperlordózou měli dbát na kvalitu batohu se silnými bederními podpěrami, které drží pánev v neutrální pozici,“ pokrčuje fyzioterapeutka.

Pohyb v každém věku

Alespoň jednou týdně se pravidelně hýbe třetina obyvatel. Problém je, že fyzická aktivita s věkem upadá. Zatímco ve věku 15 až 24 let sportuje téměř 70 procent Čechů, v kategorii nad 65 let je to jen 12,5 procenta a nad 75 let pouhá dvacetina seniorů.

„V pozdějším věku jsou skvělé aktivity zaměřené na vnímání vlastního těla, jeho harmonizaci, s malými fyzickými nároky a se zachováním sociální složky. To nabízí zdravotní cvičení ve skupině nebo s fyzioterapeutem, jóga, plavání, rychlá chůze nebo populární nordic walking,“ radí Iva Bílková.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Muži versus ženy: komu sedí jaký sport?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci