Ponižování i diskriminaci čelí devět z deseti nemocných lupénkou

9.8.2017 00:00   |   Sex a vztahy
Diskriminací i ponižováním trpí lidé, postižení lupénkou (psoriázou) – u nás se takto trápí devět nemocných z deseti a ve světě je to 84 procent psoriatiků. Ukázal to rozsáhlý průzkum, který ve 31 zemích uskutečnila společnost Novartis spolu s výzkumnou společností GfK.

lupénka

Až 17 procent nemocných lupénkou se setkává s odmítnutím při návštěvě kadeřníka, kosmetiky nebo při nákupu v obchodě. A takřka polovina psoriatiků musí čelit nepříjemným dotazům ohledně toho, zda je jejich onemocnění nakažlivé.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Cameron Diaz trápí lupénka
Lupénku můžete udržet na uzdě
Vedra trápí lupénkáře, krátká sprcha pomůže
Nikolce se po angíně objevila lupénka

Psoriáza je chronické zánětlivé onemocnění. Projevuje se tvorbou načervenalých, olupujících se ložisek na pokožce celého těla. Tyto nevzhledné plaky navíc doprovází nepříjemné svědění.

Přestože lupénka není nakažlivá, většina nemocných se setkává s diskriminací v různých sférách života.

Výsměch v práci

Každému druhému pacientovi s lupénkou zasahuje nemoc do pracovního života. Z této skupiny se u nás 21 procent lidí obává, že ztratí své zaměstnání, 15 procent dostává úkoly s omezeným kontaktem s ostatními.

Z 28 procent dotázaných si dělají kolegové v zaměstnání legraci a plných 44 procent nemocných se necítí plně produktivní kvůli neustálému svědění kůže.

Více než třetina respondentů s lupénkou také uvádí, že se v důsledku onemocnění potýká se zhoršeným psychickým stavem (38 procent), zejména zažívají pocity deprese (24 procent) a úzkosti (25 procent).

Propojení těla a duše je podle psychologů začarovaný kruh.

Stav kůže chronicky nemocného psoriatika může kolísat na základě aktuálního duševního stavu a pocitu životní spokojenosti.

„Stresové podněty a závažné situace se projevují na kůži a na druhé straně mohou změny na kůži zpětně velmi intenzivně působit na emoční prožívání nemocného a negativně ovlivnit jeho sociální fungování,“ uvádí klinická psycholožka PhDr. Alena Javůrková, Ph.D., vedoucí Oddělení klinické psychologie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

Rozchod kvůli kůži

Takřka polovina (43 procent) nemocných cítí, že psoriáza negativně ovlivňuje jejich partnerské vztahy. Z této části dotazovaných zažilo 37 procent rozchod s partnerem kvůli nemoci, třetina se ve vztahu cítí méněcenně a polovina se kvůli lupénce vyhýbá sexuálním nebo intimním vztahům.

Tabu je pro mnohé psoriatiky dokonce i randění, kterého se straní 32 procent nemocných, 40 procent nesnese myšlenku, že se někdo dotýká jejich kůže. V Česku bylo 55 procent z dotazovaných psoriatiků nezadaných.

Psoriáza postihuje dvě až tři procenta populace v zemích západní Evropy a ve Spojených státech. Nejvyšší výskyt je pak v evropských zemích na severu kontinentu.

Onemocnění lupénkou se dělí na dva typy, které se od sebe výrazně liší.

Typ I. začíná zpravidla mezi 16. a 22. rokem života a obvykle má i závažnější průběh – takto jsou postiženy dvě třetiny nemocných psoriázou, jejíž vznik má obvykle autoimunitní nebo dědičné příčiny. Mírnější průběh onemocnění je u typu II., který se objevuje obvykle až po 40. roce věku.

Každopádně, průběh nemoci výrazně zhoršuje kromě stresu také kouření a alkohol.

tzd, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Ponižování i diskriminaci čelí devět z deseti nemocných lupénkou

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci