Co jsou úpal a úžeh a jak na ně

2.8.2017 00:00   |   Zdraví a krása
Vysoké letní teploty a dusno s sebou nesou ohrožení v podobě úpalu či úžehu. Nejčastěji postihují především malé děti a kojence, ale také starší lidi, osoby s onemocněním srdce či nadváhou.

úpal, úžeh

První pomoc pro kritické chvilky v letním parnu vysvětluje Miroslav Nagy, hlavní instruktor první pomoci zdravotnických záchranářů Falck.

Pozor na vysoké teploty

Příčinou poruchy termoregulace organismu může být nadměrný pobyt na slunci, vysoká okolní teplota (klimatické podmínky, masové sportovní akce či festivaly), nebo vysoká vlhkost vzduchu.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Cestujeme pohodlně i s malými dětmi
Svědící pupínky umějí zkazit dovolenou
Se psem na dovolenou? Dobře se připravte!

Značné problémy dokáže způsobit také špatný odvod tepla nadměrným oblečením.

Ať už vysoké teploty přitíží vašemu dítěti, nebo někomu jinému ve vašem okolí, je dobré znát rozdíl mezi úpalem a úžehem a samozřejmě postup, jak v takové situaci jednat.

Co je úpal

Úpal je přehřátí organismu, které vzniká v dusném a horkém prostředí. Nastává v okamžiku, kdy organismus již není schopen termoregulací odvést z těla dostatečné množství tepla.

Teplo se pak šíří všemi orgánovými soustavami a celková teplota těla pak může překročit nebezpečnou hranici 40 °C.

Projevuje se bolestmi a návaly krve do hlavy, hučením v uších, nevolností, závratí a žízní. Postižený je citlivý na světlo, dělá se mu tma před očima, bolí ho břicho, objeví se průjmy.

Kůže je horká a zarudlá, zornice očí rozšířené. Postižený může v extrémních případech mít halucinace, nebo dokonce upadnout do bezvědomí.

Abyste v tropických teplotách předešli úpalu, zejména u dětí dohlédněte na dodržování pravidelného pitného režimu a při pobytu na slunci je chraňte pokrývkou hlavy. Na sluníčku zároveň raději nezůstávejte dlouhou dobu a omezte fyzickou námahu.

Pomoc při úpalu

„Při úpalu postiženého odveďte do stínu, či na chladnější místo. Pokud je při vědomí, podávejte mu vlažné tekutiny, ideálně minerální vodu,“ radí Miroslav Nagy.

„Pomůže také, když mu dáte obklady z navlhčené látky. Je-li v bezvědomí, uložte ho do stabilizované polohy a zavolejte záchranku,“ dodává hlavní instruktor záchranářů Falck.

Co je úžeh

Úžeh, neboli také sluneční úpal, je podráždění mozku a jeho blan, které vzniká nadměrným vystavením lidského těla slunečnímu záření. Obvykle jde ruku v ruce s úpalem a i jeho příznaky jsou podobné.

Na rozdíl od úpalu se však úžeh může projevit až s delším časovým odstupem od slunění.

Prevencí úžehu je dostatečný a pravidelný přísun tekutin, občasné ochlazování těla (koupání, sprchování, zvlhčování kůže) a zvláště u dětí pokrývka hlavy a zvlhčování vlasů.

Pomoc při úžehu

Pravidla první pomoci jsou podobná jako při úpalu. Především je potřeba postiženého rychle dostat ze slunce do stínu a začít mu podávat vlažné tekutiny. Kůži popálenou při úžehu je vhodné chladit.

„Je-li postižený v bezvědomí, uložte ho do stabilizované polohy, hlídejte jeho životní funkce a zavolejte záchranku,“ uzavírá instruktor záchranářů Falck, která s vlastní 65 ambulancí a měsíčně přepraví až 9000 pacientů.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Co jsou úpal a úžeh a jak na ně

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci