Radioaktivního záření, kterého se o dovolené nemusíte bát

28.6.2017 00:00   |   Wellness
Naskakuje vám při zmínce radioaktivního záření husí kůže? Pokud míříte do zahraničí letecky, připravte se, že vás bude provázet téměř na každém kroku. Nemusíte si ale dělat starosti, dávky jsou minimální.

radioaktivita

Na letišti prosvítí vaše zavazadla, v některých zemích projdete osobním skenerem i vy. V letadle obdržíte nálož kosmického záření, před nímž vás jindy chrání kilometry atmosféry.

A nakonec se zahrabete do radioaktivního písku na brazilské pláži, nebo ponoříte do radonových lázní v Rakousku. Zářivá dovolená může začít.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Opalování – co musíme vědět, radí specialista
Letní rizika pro vaši pleť
Jen se zdravým opalováním se dá léto užít

Skenery zavazadel

Letištní skenery pro kontrolu zavazadel používají rentgenové záření k prozkoumání obsahu kufrů. Stejným zařízením projíždějí odděleně i všechny tekutiny včetně kosmetiky. Obvyklá dávka pro kontrolu zavazadel je cca 0,7 mikro Sievertů (tedy jedna tisícina mili Sievertu).

Zde paprsky nijak nepoškodí zabalené věci, nemají ani vliv na převážené jídlo či pití. I při převozu kojenecké výživy tedy můžete zůstat v klidu. Rentgenové paprsky nemohou v žádném případě způsobit radioaktivitu prozařovaných předmětů.

Na některých letištích budete kontrolováni skenerem osob. Existují dva základní typy: jeden využívá elektromagnetické záření, druhý rentgenové. Přístroje mají bezpečnostní službě na letišti pomoci odhalit zakázané předměty jako zbraně, výbušniny či drogy.

Při prohlídce osob

„Radiační dávky z těchto přístrojů jsou velmi nízké, stejné v podstatě člověk obdrží během pár minut letu,“ říká odborník na radiační ochranu z jaderné elektrárny Temelín Radim Figalla.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii pouze vydala doporučení, aby z principu předběžné opatrnosti nemusely těmito skenery procházet těhotné ženy a děti. Pokud odmítnete kontrolu skenerem, připravte se na to, že můžete být požádáni absolvovat osobní tělesnou prohlídku.

Ač si to neuvědomujeme, radioaktivita nás obklopuje na každém kroku. Vzduch, který dýcháme, domy, v nichž bydlíme, potraviny, které jíme, to vše je mírně radioaktivní. Velkou měrou se na tom podílí kosmické záření, před nímž nás chrání magnetické pole Země a atmosféra.

Čím výš, tím víc

Jakmile se ale vzneseme letadlem do výšky osmi až dvanácti kilometrů, velká část ochranné vrstvy zůstane pod námi a my jsme vystaveni kosmickému záření ve větší míře (asi 100-300x více než na zemi). Jednorázový let, byť přes půl zeměkoule vás ale nijak neohrozí.

„Zákonem stanovený limit pro radiační pracovníky činí 20 mSv za rok. Ve skutečnosti obdrží pracovník v jaderné elektrárně v průměru jen 0,140 mSv, což je méně, než kdyby letěl Sydney a zpět,“ porovnává Figalla.

Nicméně pozor si musejí dát hlavně piloti a letušky, kteří nalétají stovky tisíc kilometrů ročně.

Jaké radiační dávky obdržíte (nejen) na cestách

Osobní skenery na letišti 0,00025 mSv
Kosmické záření během letu do New Yorku a zpět 0,18 mSv
Rentgen hrudníku 0,02mSv
Roční dávka z přirozeného pozadí v ČR (průměr) 3,2 mSv
CT hrudníku 6,9 mSv
Roční limit v jaderné elektrárně 20 mSv
Roční dávka na brazilské pláži Guarapari 10 mSv

Radioaktivita je všude

Jak již bylo řečeno, radioaktivita je všude – říkáme tomu přírodní pozadí. To ale neznamená, že je všude stejná. V Česku dostaneme z přírodního pozadí průměrně za rok dávku kolem 3 mili Sievertů, přičemž na Vysočině je téměř třikrát vyšší dávkový příkon záření gama než třeba v Brně.

V Itálii je to 5 mSv a ve Finsku dokonce více než dvojnásobek (7,2 mSv). Pokud míříte na známou pláž Guarapari z monazitových písků v Brazílii, nasbíráte za den tolik radiace, jako za deset dní doma na chalupě.

Pokud ale toužíte po extrémních dávkách přírodní radiace, zajeďte si do Íránu, do městečka Ramsar. Místní lidé díky radioaktivním horninám a horkým pramenům obdrží ročně dávku 260 mSv!

Ozáření během letu

Jakou dávku záření dostaneme, záleží na délce letu, výšce letové hladiny a na celkové trase (např. u pólů je radiace až pětkrát silnější než kolem rovníku). V tabulce jsou přibližné hodnoty.

TRASA DÁVKA
Praha-Kanárské ostrovy-Praha 0,057 mSv
Praha-Hurghada-Praha 0,025 mSv
Praha-Rhodos-Praha 0,021 mSv
Vídeň-Sydney-Vídeň (přes Dubaj) 0,188 mSv

tzo, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Radioaktivního záření, kterého se o dovolené nemusíte bát

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci