Třetina psích kamarádů trpí alergií

24.4.2019 00:00   |   Zvířata
Alergie je civilizační choroba, která nepostihuje pouze lidi, patří i k častým onemocněním u našich domácích mazlíčků, především pak u psů – postihuje plnou třetinu z nich. Není stoprocentně léčitelná, ale vhodnou stravou a zacházením lze zmírnit její příznaky.

alergie, psi

Nepříjemná psí alergie se může objevit po požití nevhodných průmyslových krmiv, nebo nastane po bleším kousnutí tzv. FBH = flea bite hypersenzitivity. Ale i u psů může alergii způsobovat v podstatě skoro všechno stejně jako u lidí.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Chtějte vědět, kdo a jak vyrábí výživu pro vašeho psa
VIDEO: Zahrada jako stvořená pro medvědí radovánky
Blecha v kožichu může nadělat paseku

Alergie u psů se projevuje příznaky jako je časté škrábání, zanícená kůže, ekzémy v okolí řitních žlázek, zarudlými ušními boltci nebo zvracením.

Padání srsti i citlivější zažívání

Lidé si velmi často mylně domnívají, že psi mají alergii na granule jako celek. Ve skutečnosti se ale jedná o alergii na určitou složku, která je v granulích obsažená.

„Statistka ukazuje, že touto alergii trpí každý sedmý pes. Projevuje se svěděním, padáním srsti a citlivějším zažíváním," říká Martin Pučálka, dlouholetý odborník na psí výživu.

Důvodem potravinové alergie je citlivost na některou ze složek granulí například obiloviny, které obsahují lepek jako je pšenice nebo soja, nebo na chemické konzervanty typu BHA, BHT, sorban draselný atd.

Důležité je také vědět, že alergie se začnou projevovat až po dvou letech od konzumace nevhodných granulí.

Vyhněte se kuřecímu masu

Podstatné je proto mít kvalitní hypoalergenní granule. Ty neobsahují suroviny, které spouštějí časté alergie. Zároveň se většinou jedná o "jednodušší" receptury, které jsou postaveny na jednom druhu bílkovin.

„Určitě je dobré vybírat granule, kde je jehněčí maso, losos, případně krůta nebo zvěřina. V případě problémových psů je lepší se vyhnout kuřecímu masu," dodává Martin Pučálka z Krmiva-pucalka.cz.

Vhodná kosmetika pomůže

Kromě hypoalergenní stravy je nejlepší u citlivých psů používat také hypoalergenní šampony a kosmetiku, která má zklidňující účinky.

Vhodné jsou také jako doplňky stravy podpůrné oleje a kapsle. Alergie nejvíce postihuje jezevčíky, kokršpaněly, yorkšíry nebo pudly.

ztp, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Třetina psích kamarádů trpí alergií

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci