Jak jít bezpečně po ledovce? Malé krůčky a ruce od těla!

27.1.2017 00:00   |   Zdraví a krása
Bizarní krokové kreace a krkolomné pády na zledovatělých chodnících nejsou v zimě nijak výjimečné. Bohužel ani zlomeniny končetin a další vážné úrazy...

ledovka chůze

Němečtí odborníci nedávno přišli s překvěpivě prostým doporučením. Chůze tučňáka je jednoduchá metoda, jak se po zmrzlé zemi pohybovat bezpečně a zabránit tak tvrdému pádu.

Technika podle generálního tajemníka Německá asociace ortopedů a úrazových chirurgů Dr. Reinharda Hoffmanna spočívá v náklonu dopředu a přenášení váhy na přední nohu místo obou končetin rovnoměrně.

Důležité je zároveň došlapovat celou plochou chodidla namířeného mírně na venkovní stranu. Tradiční chůze, která zatěžuje obě nohy stejně, podle lékařů zvyšuje na ledu riziko pádu.

Věc biomechaniky

Jak bezpečně chodit na ledovce, umí poradit i primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí MUDr. Michaela Tomanová. Také podotýká, že chůze na zledovatělém povrchu je otázkou především biomechaniky lidského těla.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Také vás občas bolí to, co dříve netrápilo?
Jak si nezpůsobovat bolest
Špeky a obezita. Jak poznat zdravý tuk

„Základem je pevný stoj s nohama rozkročenýma asi na šířku pánve, který je stabilní. Díky malým krůčkům a přenášení váhy z jedné nohy na druhou, rychleji se střídající za sebou, nedochází k tak velké destabilizaci těžiště těla, jako když děláte kroky dlouhé,“ radí lékařka.

„Našlapujte na celá chodidla spíše přes špičku než přes patu,“ podotýká MUDr. Michaela Tomanová s tím, že samozřejmostí je i dobrá podrážka obuvi s hlubokým zimním dezénem. Hladké podrážky nechte raději doma.

Snižte těžiště

Tím, že se kroky za sebou rychleji střídají, se vyvažuje stabilita těla, protože nedochází k tak velkému vychýlení těla do stran, kdy bychom na ledě mohli ztratit rovnováhu.

V případě, že hrozí nebezpečí pádu, pomůže také, když snížíte těžiště těla tím, že v kyčlích, kolenou a kotnících uděláte mírnou flexi (mírný ohyb), jakoby jste chtěli do mírného podřepu.

Těžiště těla tak přesunete níže a získáte opět větší stabilitu a stojnou základnu. Ruce přitom v žádném případě nedávejte například do kapes.

Ruce od těla

„Naopak, pokud k chůzi nepoužíváte žádnou oporu (například hůlky, berle apod.), je dobré nechat ruce roztažené mírně od těla. Zvýšíte tak nejen stabilitu těla, ale také budete mít ruce připravené k případnému tlumení pádu při uklouznutí,“ dodává primářka.

Pokud jde o lidi vyššího věku, kteří již mají narušenou stabilitu a koordinaci, je vždy nejdříve dobré zvážit, zda je vůbec nutné v takovémto počasí ven vyrážet, protože i když dodržíte všechna tato pravidla, může i tak dojít k pádu a opravdu vážnému úrazu.

zot, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Jak jít bezpečně po ledovce? Malé krůčky a ruce od těla!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci