Ženy touží po květinách a dovolené, muži po alkoholu a knihách

9.2.2016 00:00   |   Sex a vztahy
Skoro všechno už kupujeme v supermarketech, dárky nevyjímaje. A Valentýn samozřejmě není výjimkou. Slaví jej asi polovina lidí a za drobnost pro partnera utratí pár stovek.

sex a vztahy, Valentýn

Romantický Den svatého Valentýna je anglosaský svátek, jenž připadá na 14. února. Soudě podle průzkumu pro společnost Tesco jsme si jej oblíbili i ve střední Evropě. Větší oblibě se těší u Slováků, a to o celých 10 procent.

Dárky dáváme ovšem Češi a Slováci shodné – většina sází na jistotu a svůj protějšek či rodinu obdarovává sladkostmi, květinami nebo pozváním na romantickou večeři.

Z výsledků exkluzivního průzkumu vyplývá, že svátek zamilovaných slaví již 56 Čechů a dokonce 66 Slováků ze sta. Za valentýnské dárky pak oba národy utrácejí stejně. Téměř polovina do svých drahých investuje do 200 korun a nemenší procento (41 %) pak částku do 500 korun.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Buďte originální, zapečte svůj valentýnský vzkaz
Dárky prozradí, jaký máte vztah
Květomluva: Darujte květinu!

Nakupování dárků

V průzkumu jsme se ukázaly také jako kreativní národy; tři čtvrtiny Čechů a 79 % Slováků totiž každý rok dárky obměňuje a osm z deseti (přesně Češi 82 %, Slováci 85 %) si vystačí pouze s vlastním nápadem, popřípadě sbírá inspiraci na internetu (Češi 22 %, Slováci 17 %).

Nakonec ale většina dotázaných (Češi 86 %, Slováci 91 %) chodí nakupovat dárky osobně do kamenných obchodů oproti objednávání přes internet.

V nakupování dárků jsme natolik důslední, že je máme připravené nejčastěji již týden před Valentýnem (Češi 59 %, Slováci 55 %). Velmi rádi své blízké obdarováváme klasickými dárky, jako jsou sladkosti (Češi 57%, Slováci 67 %), květiny (muži Česko 60 %, muži Slovensko 55 %) nebo romantická večeře (Češi 25 %, Slováci 17 %).

Co si přejeme nejčastěji?

I přesto, že Češi i Slováci kupují svým milým polovičkám klasické dárky (květiny, čokolády, bonboniér, dorty), jejich touhy se od skutečnosti liší. A to zejména u mužů.

Například pánové v Česku si ze všeho nejvíce přejí k svátku zamilovaných láhev alkoholu (26 %) nebo večeři při svíčkách (19 %), kdežto muži na Slovensku dávají přednost dárkům v podobě knih (18 %) či sladkostí (17 %).

České a slovenské ženy v tom mají naopak jasno a nejvíce touží po květinách (Češky 27 %, Slovenky 26 %) či romantickém pobytu (Češky 20 a Slovenky 23 procent).

Peníze a alkohol nebodují

Naopak v tom, co bychom určitě dostat nechtěli, se jako národy shodneme. O první příčku v tomto žebříčku se u žen dělí hotovost, tu by nerado dostalo 36 % českých a 30 % slovenských žen a láhev alkoholu, která by nepotěšila 19 % Češek a 33 % Slovenek.

S hotovostí bychom neuspěli ani u mužů, to uvedlo 21 % Čechů a 26 % Slováků. Na druhé příčce neoblíbenosti u mužského pohlaví se umístily i ženami tolik oblíbené květiny, které by neudělaly radost 19 % českých a 17 % slovenských mužů.

Valentýn nejen pro partnery

Ačkoli většina dotázaných (Češi 92 %, Slováci 86 %) při nákupu dárků myslí spíše na své partnery, čtvrtina Čechů (24 %) a třetina Slováků (35 %) nezapomíná ani na své děti. V této statistice vedou ale především ženy. Děti obdarovává třetina Češek a dokonce 45 % slovenských žen.

Často ale zapomínáme na obyčejné Valentýnky, které se dají poslat poštu. Ty posílá pouze pětina Čechů a 15 % Slováků.

tiz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Ženy touží po květinách a dovolené, muži po alkoholu a knihách

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci