Na co nám jsou emoce dobré a jak je ovládat?

5.8.2015 00:00   |   Sex a vztahy
Hněv, smutek, strach, ale i radost a důvěra. Emoce jsou každodenní součástí našich životů. Říká se, že jsou dominantou žen. Muži je možná nedávají tak najevo, ale samozřejmě je mají také.

sex a vztahy

Jakési pohnutí mysli nám dává určitou míru vzrušení a každý jej prožívá jinak. Co jsou to vlastně emoce a jak je ovládat? Lze se naučit být šťastný? Kdy nám naopak emoce škodí? A mají je i zvířata?

Potřebujeme je k přežití

Jednoduše řečeno emoce jsou psychické procesy vyjadřující subjektivní vztah člověka k jeho vlastním projevům i okolním jevům a situacím. Na co nám jsou ale dobré? Nebylo by lepší, kdybychom byli výhradně racionální a s emocemi se netrápili?

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Sexuální vzrušení mužů je spojeno s emocemi
Také kvůli emocím tloustneme
Vůně posečené trávy zbavuje stresu

„Je to evolučně podmíněno. Emoce nám pomohly přežít, protože nás nutily reagovat. Když naši předci např. cítili strach, tak utekli před nebezpečím, když cítili lásku, rozmnožovali se,“ uvádí psychoterapeutka Jana Tamchynová.

Co je emoční inteligence

Je možné říci, že jsme na emoce a jejich zvládání různě talentovaní. Přibližně posledních dvacet pět let pro to existuje termín emoční inteligence, který ukazuje míru schopnosti zvládání svých emocí a umění vcítit se do emocí ostatních jedinců.

Jaké známe emoce a co znamenají?

EMOCE

PODNĚT

REAKCE

strach

nebezpečí

útěk, boj

hněv

překážka, nepřítel

útok

radost

zisk, úspěch

úsměv, uvolnění

smutek

neúspěch, ztráta hodnoty

pláč, apatie

důvěra

přátelství, přímé jednání

spolehnutí se na jiné

znechucení

nepříjemnost

únik, odstranění zdroje

očekávání

neznámá situace

orientace, zisk informací

překvapení

nečekaná situace

nástup další emoce

Právě jedinci s vysokými hodnotami EQ jsou ve společnosti úspěšní, dovedou rozumět emocím druhých, předpovídat je a v neposlední řadě je i uspokojovat. Naopak vysoký intelekt (IQ) není zárukou úspěšnosti. Mnozí vysoce inteligentní lidé nejsou schopni se do společenství lidí zapojit a svůj potenciál využít.

Pak jsou ještě lidé, kteří vyšší emoce postrádají, jsou anetičtí. Lidé s touto antisociální poruchou se správně nazývají psychopati.

Špatný pán

„Emoce nám mohou pomáhat, ale musíme se je naučit také správně číst a používat,“ radí dále Jana Tamchynová. To, že v tom máme poměrně mezery, svědčí nejen velké množství knih, které na toto téma vychází, ale také třeba to, jak se chováme u tak racionálního konání, jako je investování peněz.

Domníváme se, že vkládáme-li do něčeho své peníze, jednáme nanejvýš racionálně. To je však omyl!

„Právě v tomto momentu jsme svými emocemi ohroženi. Podléháme přílišné důvěře, nebo hráčské vášni, neoprávněné radosti z rozhodnutí apod. Průzkumy uvádějí, že investující přicházejí kvůli neracionálním rozhodnutím o zhruba 40 procent výnosů,“ uvádí Jan Barta z ČSOB Asset Managementu.

Jak se ovládat?

Základem je se ve vlastní osobnosti vyznat. Sebepoznání zaručuje, že emoce neovládají nás, ale máme je pod zdravou kontrolou, tj. máme dobrou zpětnou vazbu svého chování.

„Jestliže z vlastní vědomé zkušenosti o sobě víme, že v rozhodujících okamžicích, kdy jsme vystaveni stresu, máme určitý model chování a podléháme nějakým emocím , je nutné naučit se zvládat takové stavy a mít systém, jak nepodlehnout, jak se zrelaxovat, emoci sice prožít, ale ne tak, aby nás oslabila,“ radí terapeutka.

Emoce a peníze

Pokud se známe, můžeme udělat z emocí naši přednost. Ze strachu, který nás svazuje, si můžeme udělat pomocníka při rozvažování správné investice, nadšení nás zase může motivovat k tomu, abychom dotáhli svůj záměr do konce.

Pomoci v odpoutání se od špatných emocí nám může pomoci dobrý poradce, který nás navede na racionální způsob uvažování.

Pokud takového poradce zrovna nemáme k dispozici a chceme se o své peníze dobře starat bez vlivu našich nálad a pocitů, jsou možností např. flexibilní fondy. Ty investují podle matematického algoritmu. A počítač, jak známo, náladám nepodléhá.

opt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Na co nám jsou emoce dobré a jak je ovládat?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci