Hubnout se dá i v zimě, víme, co si pohlídat

28.1.2015 00:00   |   Hubnutí
Pokud se chcete dát do hubnutí, neodkládejte nic na jaro. I v zimě můžete efektivně zabojovat proti přebytečným kilům. Je ale potřeba vědět, jak na to.

hubnutí

Za prvé je nutno vzít v potaz vývoj a přírodu. Patříme k živočišnému druhu, který v zimě musí vydávat více energie, aby organismus přemohl chlad. A jedním z obranných mechanismů těla vůči chladu je hlad.

K výrobě tepla potřebuje tělo více energie, a tu si doplňuje právě z jídla. Na rozdíl od letních měsíců si ale vybíráme pokrmy bohatší na kalorie. Pokud je nespálíme fyzickou aktivitou, začnou se pod kůží usazovat tukové zásoby.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Ovoce při hubnutí: Jaké si vybrat?
Hubnutí se náhle zastavilo. Co s tím?
Za měsíc pět kilo dolů – když víte, co a jak

K dalším úskalím patří únava a špatná nálada, která nás v krátkých dnech a delších nocích přichází častěji, než ve vlahém či teplém večeru. A východiskem stresu je opět přejídání!

Pokud si chcete váhu udržet nebo kila do jara srovnat, vyplatí se dodržovat tyto zásady:

Jezte pravidelně a vyváženě

Odborníci na výživu doporučují konzumaci pěti porcí ovoce a zeleniny denně, jednou z nich může být i stoprocentní ovocný džus nebo zeleninová šťáva.

Potraviny upravujte vždy tepelně. V zimě jsou nejlepší husté zeleninové vývary nebo tepelně upravená zelenina přidávaná ke každému jídlu.

Nezapomínejte na rýži, mořské a sladkovodní ryby, kuřecí maso.

Nešiďte vlákninu

Pocit hladu utiší potraviny bohaté na vlákninu. Jezte celozrnné pečivo, luštěniny, zeleninu a ovoce. Díky vláknině se tělo i dobře vyčistí a zbaví škodlivin.

Dopřávejte si bílkoviny

Pokud chcete oblafnout hlad na delší dobu, vsaďte na jogurty a jiné zakysané mléčné výrobky. Ty navíc podporují zdravé trávení.

Povzbuzujte spalování

V zimě má člověk méně pohybu, tedy i menší energetický výdej. Může proto dojít k úbytku svalové hmoty a ke snížení metabolismu. Ten nastartujete nejlépe pohybem (běh, rychlá chůze, lyžování, bruslení).

Buďte v pohodě

Zima je psychicky náročnější. Chybí sluníčko a pochmurné počasí zhoršuje náladu. Mnohdy se to řeší zvýšenou konzumací sladkostí. Kousek kvalitní hořké čokolády si můžete dopřát dopoledne, ale pak by to chtělo zvolit vhodnější variantu pro zlepšení nálady.

TIP:

Jestliže máte rádi relax při šálku kávy, neodpírejte si jej. Zelená káva s kardamomem je zdravou alternativou klasické černé kofeinové kávy, která podporuje spalování tuků tím, že zpomaluje vstřebávání cukrů z potravy. Dodává energii a povzbuzuje, což zejména při hubnutí bude potřeba.

Kardamom znásobuje účinky zelené kávy, neboť příznivě ovlivňuje trávení, a navíc pomáhá při plynatosti a vyčerpanosti.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Hubnout se dá i v zimě, víme, co si pohlídat

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci