Vykradený účet! Kdo nese odpovědnost?

18.5.2009 01:00   |   Peníze - SPOTŘEBITEL
Věrce, mojí známé, se stala nemilá věc - když chtěla platit nákup platební kartou, zjistila, že nemá na účtu ani korunu! I přesto, že kromě ní k němu nemá nikdo jiný dispoziční právo.

Vykradený účet! Kdo nese odpovědnost?

Následně jí v  bance sdělili, že veškerá hotovost byla vybrána z bankomatu, a také věděli, kdy a kde. Jenomže v inkriminované době seděla Věra ve škole – na to má svědky, takže rozhodně nic nemohla vybrat. Nejspíš by to prokázal i kamerový systém, který je umístěn na každém bankomatu. Nicméně jí hlavně zajímalo, jestli má nárok na náhradu škody, která vznikla nedostatečným zabezpečením proti kopírování karet či jinému způsobu zneužití.

Podvodníci číhají na vaši chybku

Myslím, že málokdo by chtěl takovou nepříjemnou situaci zažít. Bohužel, dochází k nim a zloději se čím dál častěji zaměřují právě na vykrádání kont. Proto neexistuje rada, která by vám v podobných situacích rychle pomohla zpět k vašim penězům. Nechci nikomu sahat do svědomí, ale skutečně nikdy při žádné platbě nesvěřujete nikomu kartu, nesdělujete PIN? Jste vždy při výběru z automatu dost obezřetní? Možností, jak se může stát – a s největší pravděpodobností se v případě mé známé stalo -  vaše konto kořistí podvodníka, je řada.

Všem mohu zopakovat to, co jsem poradila Věrce. Nejdříve za všeho byste měli učinit oznámení na neznámého pachatele orgánům činným v trestním řízení, tj. policii nebo státnímu zastupitelství. Ty prověří všechny skutečnosti, takže bude možná snadnější posoudit míru odpovědnosti banky nebo vaši za vzniklou škodu.

Banky se obvykle dohodnout nechtějí

Banky obvykle neprojevují mnoho ochoty přiznat se k odpovědnosti za vaši finanční újmu. Jestliže ji k tomu nedonutíte, nejspíš nehodlá přistoupit na náhradu vzniklé škody dohodou, proto doporučuji, abyste postup v takové záležitosti určitě konzultovali s právníkem. Ten zváží všechny okolnosti a konkrétní možnosti, neboť v takovém případě se můžete domoci svého nároku pouze soudní cestou.

Miloslava Fléglová

Přečtěte si také


Diskuse: Vykradený účet! Kdo nese odpovědnost?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci