Příběh notebooku bez návodu

26.3.2009 01:00   |   Peníze - SPOTŘEBITEL
Zahraniční výrobky se nesmějí prodávat bez českého návodu. Mnohdy to ale prodejcům stále není jasné, jak ukazuje příběh notebooku Dell. Zhruba před měsícem si Bořek zakoupil v internetovém obchodě notebook, objednal si podle svých nároků a zaplatil více než 40 000 korun.

Příběh notebooku bez návodu

Ke svému velkému údivu při dodání a ani po několika urgencích neobdržel žádný manuál. Firma mu prý "na své náklady" zajistila pouze obecné seznámení s produktem a zaslala brožurku o několika stránkách. Tam radí, co dělat, když se notebook polije vodou, nebo spadne ze stolu, a také, jak je třeba ekologicky likvidovat baterii. 

Jak teď postupovat, když je sice všeobecně známo, že návod je nedílnou součástí každého výrobku (mimochodem dotyčný Dell byl vyráběn v Irsku a distribuován do ČR), ale v pečlivě zabalené krabici nic nenajdete? Navíc, když na internetových stránkách má dodavatel manuály ve všech možných jazycích, včetně ruštiny a polštiny, avšak čeština jako napotvoru chyběla...

Zákon hovoří jasně

Obecně stanoví informační povinnosti prodávajícího při prodeji výrobků zákon o ochraně spotřebitele (zák. č. 634/1992 Sb.) takto: Prodávající je povinen řádně informovat spotřebitele o vlastnostech prodávaných výrobků nebo charakteru poskytovaných služeb, o způsobu použití a údržby výrobku a o nebezpečí, které vyplývá z jeho nesprávného použití nebo údržby. Jestliže je to potřebné s ohledem na povahu výrobku, způsob a dobu jeho užívání, je prodávající povinen zajistit, aby tyto informace byly obsaženy v přiloženém písemném návodu a aby byly srozumitelné (kromě případů, kdy se jedná o zřejmé nebo obecně známé skutečnosti). Těchto povinností se nemůže prodávající zprostit poukazem na skutečnost, že mu potřebné nebo správné informace neposkytl výrobce, dovozce nebo dodavatel (§ 9). Pokud jsou informace poskytovány písemně, uvádějí se v českém jazyce (§ 11).

Nejspíš nezbývá, než jít k soudu

V našem příběhu dodavatel tyto povinnosti nesplnil a nehodlá tak učinit ani po vyžádání manuálu, takže Bořek má následující možnosti: jestliže dodavatel nereaguje na písemný požadavek a uvedený termín plnění marně uplynul, může se svého nároku (dodání českého manuálu) domoci pouze soudní cestou, nebo pro rozpor věci s kupní smlouvou od smlouvy odstoupit (§ 616 zák. č. 40/1964 Sb., občanský zákoník).

Pokud má věc zakoupená při použití prostředků komunikace na dálku jiné vlastnosti, nebo jakkoliv požadavkům spotřebitele nevyhovuje, má právo od spotřebitelské smlouvy bez udání důvodu a bez jakékoliv sankce do 14 dnů od převzetí plnění odstoupit. V případě, že dodavatel nepředal spotřebiteli informace, které je povinen předat písemně nebo jiným obdobným způsobem, činí tato lhůta pro odstoupení 3 měsíce.

Jestliže však jsou informace řádně předány v jejím průběhu, dochází k ukončení tříměsíční lhůty a počíná od té doby běžet lhůta čtrnáctidenní (odst. 7, § 53 zák. č. 40/1964 Sb., občanský zákoník).

MiF

Přečtěte si také


Diskuse: Příběh notebooku bez návodu

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci