Pomůže Vojta Dyk a spol. Polívkovi, Bydžovské a dalším?

24.9.2014 00:00   |   TV a FILM
VIDEO – Proč kazíme práci andělů, kteří se nám snaží nezištně pomáhat? Najde naplnění zoufalé snažení skupinky éterických bytostí – Marián Labuda, Vojtěch Dyk, Vladimír Javorský, Eliška Křenková –, které se snaží zásadnímu dni v životě různých lidí dodat smysl?

Andělé všedního dne

Hrdiny nového filmu Alice Nellis na motivy novely Michala Viewegha Andělé všedního dne jsou lidé, kteří si nechávají život prokluzovat mezi prsty. Neměli by. Pro některé z nich to totiž dneska večer skončí. A proto se v jejich blízkosti objevili andělé. O průběhu natáčení jsme psali ZDE.

Překvapení strážci osudů

Jejich podoba a názory vás asi zaskočí. Ono je to vzájemné. Lidskému oku neviditelní strážci našich osudů bývají zase pro změnu překvapeni překážkami, které sobě a jim dobrovolně stavíme do cesty.

Video
Trailer k novému českému filmu Andělé všedního dne 

Alice Nellis natočila originální příběh, v němž pomyslné andělské perutě nosí Marián Labuda, Vojtěch Dyk (na titulním snímku), Eliška Křenková a Vladimír Javorský. A tahle čtyřka se snaží provést své lidské svěřence jejich nejtěžším dnem.

Učitel autoškoly Karel (Bolek Polívka) se souží v citově prázdném manželství s Marií (Zuzana Bydžovská), které si kompenzuje sny o své žákyni Ester (Klára Melíšková). Ta však právě pohřbila manžela a zatím není připravená na nové vztahové dobrodružství.


Co si má anděl (Vladimír Javorský)  počít s manželstvím Karla a Marie?
 

Složitý propletenec

Zdeněk (Václav Neužil) se chce dneska večer zabít, protože mu jeho kamarád Filip (Ondřej Sokol) přebral ženu. Těžce to nenese jen on, ale i jeho esotericky založená matka (Zuzana Kronerová), která se kvůli tomu navíc rozhádala se svou nejlepší kamarádkou Marií, protože Filip je její syn.

Tenhle složitý vztahový propletenec rozetne osud už za pár hodin. Přestože andělé mají být nestrannými pozorovateli, nedá jim to, aby se alespoň částečně nepokusili situaci zachránit.


Alice Nellis při natáčení Andělů

Alice Nellis většinou točí filmy podle vlastních scénářů, teď však sáhla po předloze Michala Viewegha. „Zaujalo mě téma té knihy. Zjednodušeně řečeno, člověk neví dne ani hodiny a každý den může být poslední. Teoreticky to sice víme, ale prakticky tak většinou nežijeme.

Volná ruka režisérce

A jak probíhala spolupráce spisovatele a režisérky na filmovém scénáři? „Párkrát jsme se někde v kavárně či hospůdce sešli a povídali si. První verzi scénáře jsem psal já. Alici znám a má zcela mou důvěru, a tak jsem jí dal volnou ruku ke všem případným úpravám,“ prozradil Viewegh.


Mladá posila andělského týmu (Eliška Křenková) se teprve od svých zkušenějších kolegů učí řemeslu...

A režisérka doplňuje: „Michal za mnou přišel jako za dramaturgem ještě v době, kdy na scénáři pracoval on sám. Po jeho nehodě jsme se dohodli, že finální podobu scénáře napíšu já - Michal věděl, jakým směrem se moje úvahy o tom, kam bych chtěla scénář posunout, ubírají.“

Nejnáročnější bylo mlčet

Ve filmu, na němž jako koproducent participovala Česká televize, se v hlavní roli představí nereálné bytosti - čtveřice andělů. Nakolik bylo pro Vojtu Dyka náročné ztvárnit nadpřirozenou pro lidské okolí „neviditelnou“ postavu anděla?


Anděl Jofaniel (Vojta Dyk) v krkolomné poloze s učitelem autoškoly (Bolek Polívka).

„Náročné to bylo mnohdy v tom, že člověk musel dosti mlčet a komentovat situace pouze výrazem. Většinou vážným výrazem. A zachovejte si vážný výraz, když máte na place duo Polívka-Labuda. To prostě nejde. Takže ustát to, to bylo asi pro mě nejnáročnější,“ přiznává filmový anděl Jofaniel.

Podle slov anděla Mariána Labudy (anděl Hachamel) se máme my diváci nač těšit. „Uvidíte nejhezčího chlapa v současném filmu Vojtěcha Dyka, nejhezčí slečnu Elišku Křenkovou, nejhubenějšího muže Vladimíra Javorského a nejtlustšího anděla v mém skromném podání.

ztp, ŽenyproŽeny.cz
Foto CinemArt

Přečtěte si také


Diskuse: Pomůže Vojta Dyk a spol. Polívkovi, Bydžovské a dalším?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci