Sex a dieta? Proč ne!

3.1.2018 00:00   |   Sex a vztahy
Spojit příjemné s užitečným je ta nejlepší cesta ke šťastnému životu. Proč si tedy nezpříjemnit dny kořením, které působí příznivě na dietní režim a současně jeho účinky oceníte i jako možné afrodisiakum?

koření a dieta

Jednu z rolí ve svém menu proto přenechte chilli, skořici, vanilce, anýzu či zázvoru.

„Koření samo o sobě ale k redukci kilogramů nevede. Jeho účinky však ve vhodných pokrmech správně stimulují organismus a hubnutí prokazatelně podporují,“ úvodem upozorňuje Gabriela Knosová, odbornice na hubnutí a zdravý životní styl.

Ostré chilli pro trávení i stimulaci

Původ těchto chilli papriček je spojován s Mexikem, ovšem součást tradiční kuchyně tvoří také v Indii, Číně, Japonsku či Thajsku.

Za svoji pálivost vděčí látce kapsaicin a podle jejího obsaženého množství se pohybují na tzv. Scovilleově stupnici, která má rozsah od nuly do patnácti. Říká se, že čím menší a drobnější papričky jsou, tím vyššího stupně pálivosti na stupnici dosahují.

„Kromě toho, že kapsaicin v těle působí protizánětlivě a dezinfekčně, má také termogenní účinky. Vlivem na produkci tepla tedy v organismu spouští procesy, které napomáhají spalování tuků, zvláště v oblasti břicha,“ vysvětluje Gabriela Knosová.

Ze stejného důvodu jsou chilli papričky od pradávna považovány za přírodní afrodiziakum. Prokrvením celého těla, včetně pohlavních orgánů, dochází ke zvýšení citlivosti a zlepšování potence.

Skořice je koření i lék

„Působení skořice během redukce váhy je založeno na její schopnosti snižovat hladinu cukru v krvi. Ve studiích bylo prokázáno, že skořice snižuje hladinu krevního cukru u diabetiků druhého typu až o 29 procent a hladinu cholesterolu pak až o 26 procent,“ připomíná Gabriela Knosová.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Zázračnou skořici zkuste s medem
Kardamom pro vášeň, pohodu a dobrou chuť
Skořice zavoní a pomůže proti cukrovce

Aromatická kůra stále zelených tropických stromů také blahodárně působí na zvýšení mozkové aktivity, zmírňuje nervozitu a zlepšuje paměť. Spolu s jejím vlivem na zlepšení koncentrace a zrychlení vizuální reakce je ideálním pomocníkem pro romantický večer ve dvou.

„Skořice se v redukčním programu výborně hodí k okořenění sezónní dýňové polévky, orientálních pokrmů a zeleniny, případně do kávy a čaje,“ dodává odbornice na výživu.

Vanilka známá i neznámá

Totonakové, indiáni z jihovýchodního Mexika, pěstovali vanilku ještě před vznikem aztécké říše. Věřili tomu, že vanilku jim darovali bohové. Plody této orchideje obsahují více než dvě stě padesát přirozených komponentů, které vytvářejí její charakteristickou chuť a vůni, kterou se doposud nepodařilo vyrobit uměle.

Prokazatelně funguje na povzbuzení srdeční činnosti a vzpružení organismu. Pozitivně působí i na nervovou soustavu a pomáhá při únavě. Jedna ze složek vanilky je příbuzná lidskému feromonu, proto její vůně působí jako silné afrodiziakum.

Na evropských královských dvorech byla pro povzbuzení mužů vyhledávána aromatická tinktura a nápoje ochucené vanilkou mohli popíjet jen urození jedinci.

„V rámci redukčního režimu můžeme vanilkou dochutit kávu, bílý jogurt či lehký tvarohový dezert. Nebo se nechme inspirovat v Asii, kde se vanilka používá v nesladkých pokrmech, a přidejme ji do marinády, salátů či dresinku,“ říká Gabriela Knosová.

V obchodech se i dnes většinou setkáváme pouze s umělou vanilkovou příchutí. Ta obsahuje syntetický ethylvanilin, ovšem scházejí zde další aromatické látky. Při troše pátrání se však lusky i dřeň dají zakoupit na internetu či ve specializovaných obchodech, opravdu to stojí za to!

Anýz nejen do čaje

Domovinou anýzu, který patří do stejné rodiny jako kopr, fenykl či kmín, jsou jižní oblasti Evropy, teplejší části Asie.

„Anýz aktivuje nervový systém a zvyšuje hormonální sekreci. V našem těle také působí antisepticky, povzbuzuje trávicí systém a pomáhá předcházet nadýmání a křečím,“ vyjmenovává Gabriela Knosová.

Jeho sladce kořeněná vůně je vyhledávaná nejen v kosmetice, ale také v kuchyni. „Anýz je typický pro určitý druh cukrovinek. V redukční dietě s ním však můžeme dochutit zeleninové či houbové pokrmy, ryby či domácí chléb,“ doporučuje terapeutka.

Anýz kladně působí také na naši psychiku. Uvolňuje a přináší i euforické pocity, jelikož aktivuje parasympatický nervový systém (tedy nervový systém, který nepodléhá naší vůli). Ve starých herbářích se dokonce uvádí, že podporuje mužskou plodnost, to však zatím nemá žádné vědecké potvrzení.

Zázvor prohřeje a posílí

Zázvor se dostal do módy v posledních letech a lze ho běžně zakoupit v čerstvém i sušeném stavu. Jeho blahodárné účinky na lidský organismus však znaly již naše babičky.

„V první řadě dokáže silně prohřát a prokrvit celý organismus, čímž aktivuje cévní a srdeční systém. Díky tomu snižuje hladinu cholesterolu, podporuje odbourání tuku a pomáhá při nevolnostech všeho druhu,“ vysvětluje Gabriela Knosová.

V souvislosti s celkovým prokrvením organismu se na zázvor váže jeho pověst účinného afrodiziaka. Kořeny zázvoru jsou také vyhledávaným přírodním lékem během rýmy a nachlazení.

„Zázvor je výborný v čaji i sladkém pečivu. Zkuste ho ale přidat do salátů, bylinkových zálivek či k masu, jeho ostrá chuť dokáže divy,“ uzavírá s úsměvem odbornice na hubnutí a výživu.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Sex a dieta? Proč ne!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci