Z kolotočů mám hrůzu
2.4.2009 01:00 | Peníze - SPOTŘEBITEL"Od dětství se vyhýbám kolotočům a vlastně všem podobným atrakcím, včetně vodních," svěřila se paní Olga z Brna.
Bojím se pouťového adrenalinu
"Jako desetiletá holka jsem se připletla mezi sedačky řetízkového kolotoče, o které se tahalo několik puberťáků, a dodneška mám na čele památku v podobě jizvy. Dnes už jsem dospělá a sama mám děti, ale strach nezmizel, spíš roste. Vydatně ho přiživují zprávy o tom, kde a jak přišly na pouťových atrakcích, na tobogánu nebo naposledy dokonce v divadle právě děti k těžkému úrazu nebo i o život.
Pořád trnu hrůzou, kdy můj šestiletý syn a čtyřletá dcera také zatouží ochutnat pouťový adrenalin. Zatím jsme si vystačili s houpačkami a různými vymyšlenostmi na dětském hřišti. Jsem s nimi sama, obě babičky i dědeček daleko a já dostávám závratě, jen co si představím, že bych měla vlézt na kteroukoliv atrakci. Než budu muset takovou situaci řešit, chtěla bych vědět, jak je to s bezpečností všech těchto zařízení. Kontroluje je vůbec někdo?"
Atrakce a děti – dvě odpovědnosti
Strach a obavy jsou pochopitelné a určitě jsou na místě – tím spíš, že kontrola pouťových atrakcí není vůbec jednoduchá záležitost. V první řadě je třeba zdůraznit, že za bezpečnost provozu každé pouťové atrakce odpovídá především její provozovatel, stejně jako rodič nese odpovědnost za svoje děti. Atrakce tedy může být sama osobě bezpečná, nikoliv však pro děti. Jen nezodpovědný rodič na ni vezme nebo pustí dítě, není-li schopné zvládnout zátěž, kterou pro ně jízda, náročná leckdy i pro dospělého, znamená.
Houpačky a zákony
A nyní k bezpečnosti: Na každé pouťové zařízení je provozovatel povinen vydat prohlášení, že splňuje stanovené bezpečnostní standardy, tzv. prohlášení o shodě výrobku s technickými předpisy. Takové prohlášení však může vydat pouze na základě certifikátu autorizované osoby, tj. příslušné zkušebny. Dozor nad pouťovými atrakcemi, souhrnně nazývanými prostředky lidové zábavy, které byly uvedeny do provozu prokazatelně po 1. říjnu 1999, vykonává Česká obchodní inspekce. Podmínky pro jejich uvedení do provozu stanoví zákon o technických požadavcích na výrobky (zák. č. 22/1997 Sb.), a příslušné nařízení vlády. U starších zařízení však obchodní inspekce možnost kontroly nemá, za jejich bezpečnost a provozuschopnost odpovídá jejich provozovatel.
Obezřetnost je na místě
Bohužel, občas dojde k havárii a úrazu, zejména u dětí. V těchto případech příčiny každé havárie pouťové atrakce a úrazu šetří policie. Soud pak posuzuje míru odpovědnosti i zavinění provozovatele, případně poškozené osoby i to, jak splnil svoje povinnosti obsluhující personál.
A rada na závěr? Maximální obezřetnost při výběru atrakce, která by v každém případě měla svým charakterem odpovídat věku a schopnostem dětí.
Miloslava Fléglová
Přečtěte si také |
---|