Zpěv, který pomáhá našemu miminku

17.1.2010 00:00   |   Zdraví a krása - TĚHOTENSTVÍ A POROD
VIDEO – Říká se mu alikvotní zpěv. Nepotřebujete k němu znát noty. Nemusíte ani umět zpívat. Pokud prý takto zpíváte svým ještě nenarozeným miminkům, když přijdou na svět, méně pláčou a lépe spí.

těhotná

„Děti už v bříšku milují hlas svých maminek a tatínků. Je pro ně jedním z nejdůležitějších zdrojů emocionální výživy a harmonizace jejich fyzického, duševního i duchovního vývoje,“ připomíná známou pravdu Tamara Melissa, která je zakladatelkou tance rodiček v Česku a 10 let vede ženské skupiny osobního rozvoje.

Proto připravila pro nastávající maminky a tatínky malý kurz alikvotního zpěvu.

Magické hlasové umění

Někteří lidé nazývají alikvotní zpívání tajemstvím magického hlasového umění. Otevřená encyklopedie wikipedie osvětluje, že se jedná o hrdelní harmonický zpěv. „Je to zvláštní druh zpěvu založený na vědomém zesílení tzv. alikvotního tónu pomocí jemné práce s rezonančním prostorem v ústech a polohou jazyka,“ píše se v této encyklopedii.

Sedí a medituje

„Alikvotní, nebo také vyšší harmonický či částkový tón je tón, který zní společně s tónem základním,“ vysvětluje dále wikipedie.

Prozpívejte těhotenství

Tamara Melissa je přesvědčena, že zpěv v těhotenství je jednou z nejsnáze proveditelných záruk přirozeného vývoje děťátka a také ženina zdraví. „Během zpívání dochází k uvolněníl hlasivek, což působí na uvolnění psychických bloků. Zároveň dochází k prenatální stimulaci děťátka,“ tvrdí.

Co to znamená? „Díky zklidněnému matčinu hlasu ještě nenarozené miminko kromě jiného navazuje aktivní kontakt, jehož důsledkem je rychlejší propojování neuronů. Při porodu tak nedochází k poškození a dokonce zániku milionů volných neuronů,“vysvětluje Tamara Melissa.

Takto prenatálně stimulované děti pak podle ní po všech stránkách mnohem lépe prospívají. „Říká se, že co víc maminka jiný stav prozpívá, o to lépe pak dítě všestranně prospívá…“

Hlas léčí

„Podle indických véd je nejdokonalejším hudebním nástrojem lidský hlas, protože dokáže nejen léčit a harmonizovat, ale protože také souvisí s dobrým sluchem. Tím pomáhá spolu s tance stimulovat vestibulární aparát a nalézt tak duševní i tělesnou rovnováhu,“ říká Tamara Melissa.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT:

Jak být krásná podle Měsíce

„Potvrzení o prenatální stimulaci jsou doložena již obdobím kolem roku 500 př. Kr., kdy čínský filosof Konfucius zjistil, že prostředí dítěte v děloze určuje jeho chování,“ dodává. „Díky tomu pak roku 450 př. naším letopočtem čínská kultura formalizovala proces prenatálního učení dítěte.“

Nejprve slyšíme srdce

„Prapůvodním základem veškeré hudby je rytmus srdce matky,“ vysvětluje dále Tamara Melissa, „Je prvním rytmickým zvukem, který všichni slyšíme již v lůně matky. Je pro nás zdrojem klidu a bezpečí.“

Postupně rozeznává embryo i další zvuky. Především hlas své maminky. Proto se Tamara Melissa domnívá, že je důležité, aby rodiče věděli, jak zvuky působí na jejich nenarozené miminko. A proto připravila workshop na toto téma, při kterém slibuje „praktické informace i niterné prožitky ze světa zvuků a hudby kolem i uvnitř nás.“

Video
Malá ukázka alikvotního zpěvu

„Chci nastávajícím maminkám vysvětlit, jak používat hlas a hudbu nejen v těhotenství, ale i během porodu,“ říká žena, která se těmito metodami zabývá více než 14 let.

„Tyto techniky zvyšují produkci endorfinů a snižují potřebu podání anestetik při porodu. Optimalizují mozkové vlny, zkvalitňují dýchání, pozitivně ovlivňují srdeční tep, puls, tlak krve, posilují imunitní systém a redukují svalové napětí.“

dp

Přečtěte si také


Diskuse: Zpěv, který pomáhá našemu miminku

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci