Největší nástrahy léta: skoky do vody a trampolíny
26.6.2024 00:00 | DětiLidé, kteří se celý rok nehýbali, se najednou vrhají na celodenní pěší túry, dlouhé cyklovýlety nebo „plážové“ kolektivní hry, opomenou však adekvátní přípravu v podobě základního protažení nebo dostatečného vybavení.
Každý pohyb je pro naše zdraví přínosem, ovšem pokud není člověk trénovaný, měl by si uvědomovat své limity. Za zbytečnými úrazy stojí převážně únava a přepínání sil, stejně jako zanedbání ochranných pomůcek.
Zlomeniny zápěstí nebo dlouhých kostí rukou jsou typickým zraněním cyklistů, zlomený loket, noha a poškozené kolenní klouby ukazují na jezdce na kolečkových bruslích.
„Naprostou letní klasikou jsou rozsáhlé odřeniny a hnisající rány. Přibývá dětských úrazů na trampolínách a přes veškerá varování se mezi nejčastější letní zranění řadí i úrazy hlavy a páteře po skocích do neznámé vody,“ vyjmenovala Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.
Neuvážené skoky do vody
Fatálních úrazů páteře a míchy ze skoků do vody bývá v Česku kolem 12 ročně. Takové případy vedou k trvalé invaliditě. Mírnějších, ale přesto vážných zranění je každé léto mnohonásobně víc.
MŮŽE VÁS ZAJÍMATDostatek soukromí by měly mít i vaše děti |
Spousta poranění je naprosto zbytečná, kdy si převážně mladí kluci vyhecovaní ostatními nezmapují terén a hloubku doskoku.
Dalším rizikem je také enormní výška skoku a nezvládnutá technika skoku. Obvykle se doporučuje vyhnout se pádu z výšky větší než tři metry.
Při skocích po hlavě dochází nejčastěji ke zranění lebečních kostí, krční páteře a kompresním zlomeninám obratlů,“ popsala Iva Bílková.
Hloubka doskoku by podle fyzioterapeutky měla mít alespoň dva metry. Pokud člověk skáče z větší výšky, ale i pokud se snaží o šipku v ostrém úhlu, měl by se na skok a jeho provedení dobře soustředit.
Je třeba zpevnit skutečně celé tělo.
Přeplněné trampolíny
Úrazy ze skoků do vody se týkají nejčastěji mladých a dospívajících. U menších dětí je rizikový jiný fenomén, který v létě sílí – skákání na trampolínách.
V posledních letech se tato zábava rozšířila do tisíců soukromých zahrad i na pozemky restaurací a dětských hřišť.
Odborníci však před veřejnými trampolínami varují, právě na nich totiž přibývá ošklivých úrazů.
Trampolíny a skákací hrady na různých společenských akcích nebo v arénách bývají přeplněné rozdováděnými dětmi, které do sebe vzájemně vráží a zkouší salta, aniž by je měly natrénovaná.
Zábava pak nezřídka končí zlomeninou pažní kosti, vřetenní kosti a loketní kosti v blízkosti loketního kloubu nebo pohmožděním krční páteře,“ varovala Iva Bíková.
Zvlášť pro malé děti a ty méně pohybově zdatné představuje trampolína velké nebezpečí.
Neumí-li dítě skákat po jedné noze panáka a v běhu či při lezení na prolézačkách působí nemotorně, není na trampolínu ještě zralé – ve skoku nezvládne zatnout správné svaly, zpevnit tělo, a když ho trampolína vymrští, chybí mu koordinace v letu a hrozí pád na rameno nebo krční páteř,“ upozornila Iva Bílková.
toz, ŽenyproŽeny.cz
Přečtěte si také