Dědictví může být bez závěti zablokováno i na řadu let

24.1.2023 00:00   |   Peníze
Bez závěti je pozůstalost rozdělena podle zákona. V takovém případě pak není výjimkou, že může dědické řízení trvat i několik let.

Dedictvi muze byt bez zaveti zablokovano i na radu let

Podle advokátů nejvíce zdržují spory mezi dědici, množství majetku, který se rozděluje, a složitost jeho struktury.

Největší problém nastává, když je součástí pozůstalosti nemovitost v zahraničí. Způsob řešení dědictví je nedílnou součástí právní ochrany majetku a péče o majetek obecně.

„S nadsázkou říkám, že zemřít bez závěti by mělo být trestným činem. Mimo jiné právě dochází i k prodlužování dědického řízení, měli jsme dokonce případ, který se táhl dvanáct let,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.

O to, aby majetek v průběhu řízení neztrácel na hodnotě, se stará správce dědictví.

Ten však musí být zůstavitelem výslovně povolán, jinak pozůstalost spravují všichni dědicové.

To společně s průtahy ještě více komplikuje správu a užívání majetku. Může tak být ohroženo i živobytí pozůstalého partnera nebo nezletilých dětí.

Praxe ukazuje, že úplně nejvíce zdržují spory mezi dědici.

Obrovský dopad na dobu trvání dědického řízení má i množství majetku, který se rozděluje, a složitost jeho struktury.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Hlavně v zimě nevyschnout. Víme, jak na to
Jak kontaktní čočky s líčením
Slaďte barvu očí s barvou šatů!

Největší problém nastává, když je součástí pozůstalosti nemovitost v zahraničí, a to dokonce i v případě existující závěti.

Vše se totiž musí řešit v příslušné jurisdikci. Nesoulad cizích úprav s českým právním řádem pak způsobuje další prodlevy.

Například u nemovitosti je u nás nutné ji pro účely zápisu do katastru nemovitostí jasně specifikovat parcelním číslem a katastrálním územím.

Ale v Německu stačí napsat, že dědic zdědí všechny nemovitosti, a to bez detailního výčtu.

To ale české instituce neuznávají. V rámci dědictví se tak často neřeší jen spory mezi dědici, ale i mezi úřady.

Přeshraniční dědické vztahy mělo usnadnit tzv. evropské nařízení o dědictví (nařízení č. 650/2012), ve skutečnosti ale často nastal spíše opak.

Nařízení zavedlo mimo jiné institut evropského dědického osvědčení, pomocí něhož mělo být možné v krátké době a jednoduše dosáhnout zápisu změny vlastnických práv v příslušných národních správních registrech.

S ohledem na rozdílné požadavky na tyto zápisy v jednotlivých členských státech ale evropské dědické usnesení vydané například v Německu není v praxi možné použít a vede ke vzniku dalších přeshraničních sporů o výklad jednotlivých ustanovení, ať již samotného nařízení, nebo národních právních předpisů.

Navzdory obtížím při aplikaci evropského nařízení o dědictví v případě existence pozůstalosti v zahraničí platí, že závěť je obecně nejvhodnějším způsobem řešení dědictví.

V případě závěti má zůstavitel značnou volnost pořídit se svým majetkem čistě dle své vlastní vůle – například odkázat pozůstalým konkrétní věci z pozůstalosti.

Také může ukládat příkazy či stanovit podmínky pro dědění, čímž se ještě více posiluje význam jeho vůle a přání i po jeho smrti.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Dědictví může být bez závěti zablokováno i na řadu let

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci