Návod, jak zacházet s mrzutým mužem

10.5.2022 00:00   |   Sex a vztahy
Jana si stěžuje v manželské poradně na svého muže, jak je poslední dobou často podrážděný, rozčilují ho drobnosti, bez okolků se pohádá v obchodě. Pořád se za něho akorát někde stydí. A třeba, když řídí auto, je ještě k tomu agresívní a ostatním řidičům každou chvíli nadává.

mrzout

Ale až na takové podobné incidenty a mrzoutské nálady je Jana se svým manželem spokojená...

K tomu lze poznamenat, že dnešní muži to nemají lehké. Tam, kde svoji mužnost dříve dokazovali fyzickou převahou, je teď situace zcela jiná.

Svou identitu muži v minulosti spojovali především s mocí, které měli nepochybně mnohem víc než nyní, kdy jsou si se svými ženami sociálně i psychologicky rovni. Mnohdy navíc žena vydělává více peněz, než její muž. A může být i vzdělanější.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Jak zvládnout nevěru a znovu si partnerem důvěřovat
TEST: Jak je na tom vaše manželství?
Pečujete o vztah, nebo se necháte opečovávat?

„Chlapcům dnes chybějí mužské vzory. Ať už jde o chlapskou práci či různé iniciace do dospělosti, které dřívější kultury měli k dispozici,“ vysvětluje možnou krizi mužské identity psycholožka Mgr. Miroslava Tesařová.

Syndrom mrzutého muže

Nikoliv všichni muži trpí syndromem mrzutého muže, jak byl tento jev v odborné literatuře nazván. Faktorů, které hrají roli, je mnoho. Ale projevy jsou téměř identické.

Muži jsou přecitlivělí, lehce vybuchnou, jsou nedůtkliví. Navíc mají pocit, že jejich argumenty jsou pádnější, než argumenty kohokoliv jiného.

A co je hlavní: Viní ze své náladovosti okolí. Svůj problém si totiž neuvědomují. „Je to dáno tím, že muži dnes nemají k dispozici mechanismy, které by jim pomohly odplavit stres, jak se to dělo dříve. Takovými nástroji byly například boj, lov, uživení rodiny, které jim dodávalo sílu,“ dodává psycholožka.

Správně myslí, jinak koná

Na vědomé úrovni většina mužů v klidu uznává například fakt, že manželka může mít vyšší postavení v zaměstnání. Jsou samozřejmě toho názoru, že fyzické střety nepatří do civilizovaného světa, že nejlepší na stres je fotbalový zápas atd.

Na nevědomé úrovni však už často jednají jinak. Nahromaděné frustrace a pocity musí muži nějak kompenzovat. A to nedokáží stejně jako ženy, mají totiž jiné mechanismy. Vzniká tak syndrom mrzutého muže.

Jak s mrzoutem zacházet

  • Muži dokáží změnit své rozpoložení jen pokud jsou na to připraveni. Jestliže narážíte na odpor, couvněte. Zkuste to za chvíli.
  • Začne-li se muž chovat nepřístupně a agresivně, raději pečujte sama o sebe.
  • Nenechte se ubít mužovou náladovostí. Pokud pochopí, že si z vás obětního beránka neudělá, nechá toho.
  • Pro muže je snadnější si promluvit o tom, co ho trápí a že je někdy bezradný, jestliže se vám nedívá přímo do očí, tedy tváří v tvář. Snadněji se otevře třeba na procházce, na kole apod. Pokud si chcete s mužem promluvit, vězte, že muži jsou skutečně jiní než ženy – žena vnímá oční kontakt jako oporu, muž se začne bránit.
  • Muž by měl také vědět, že jste ochotna mu pomoci a že jste na jeho straně. Problémem jsou jeho nenaplněné potřeby, nikoliv vy, vaše děti, nemožní sousedé a podobně.

Dejte muži najevo, že ho milujete, ale nebudete akceptovat jeho nevhodné chování. Tak mu ponecháte důstojnost a možnost hledat si nějaké odreagování, které jemu pomůže a vás ochrání před jeho mrzoutstvím. A to je to nejdůležitější.

owl

Přečtěte si také


 


Diskuse: Návod, jak zacházet s mrzutým mužem

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci