Jak zvládnout nevěru a znovu si partnerem důvěřovat

7.7.2020 00:00   |   Sex a vztahy
Jedním z nejčastějších důvodů rozchodu bývá nevěra. Pro mnohé ženy i muže je nevěra nemožné překonat a díky ní mnohdy končí i dlouhodobé vztahy.

nevěra

Ano, nevěra bolí a často již kvůli ní pak nelze ve vztahu pokračovat. Ale ne, vždy musí nevěra znamenat definitivní konec. Umění je i odpustit a „pohnout“ se dál a zachovat jinak fungující vztah. Obzvláště, když v něm jsou děti.

Bohužel nevěra často patří k dlouhodobým vztahům. Podle statistik bývá ve vztahu alespoň jednou za život nevěrných 60 % mužů a 40 % žen.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Češi se do svatby nehrnou, ale rozvádět se nebojí
TEST: Jak je na tom vaše manželství?
Pečujete o vztah, nebo se necháte opečovávat?

Nevěra má velké množství důvodů. Každý vztah je naprosto originální a unikátní, a proto i důvod k nevěře může mít tisíce podob. Od neschopnosti či neochotě žít monogamně až po to, kdy nevěrou řeší partneři nějaké své nenaplněné potřeby, frustrace či nespokojenost ve svém vztahu po sexuální stránce i citové.

Je důležité o vztah bojovat?

Mnohdy je vztah i bez nevěry v troskách a pro partnery je lepší se rozejít a najít si lepe fungující vztah. Často ale může být nevěra jen nepříjemnou epizodou jinak fungujícího vztahu. A i když to je ze začátku náročné, je lepší vztah neukončovat.

„Za vztah stojí bojovat tehdy, když spolu mají partneři děti a zároveň si rozumí, vzájemně se respektují, mají podobné hodnoty a do budoucna se dokáží dívat stejným směrem,“ říká terapeutka Lenka Matoušová ze Servisu vztahů, která patří pod obecně prospěšnou společnost Women for Women.

„V situaci, kdy pár řeší nevěru, je dobré vyhledat párového terapeuta, aby se vztah zbytečně nerozpadl. Terapeut pomůže porozumět důvodům, proč se vztah do této fáze dostal a může také pomoci přenastavit to, co ve vztahu nefunguje,“ radí Lenka Matoušová.

Často ale nevěra končí definitivním rozchodem. Například pokud ji jeden z partnerů nedokáže překonat.

Může znamenat konec například i v situaci, pokud už partneři jednou nevěru překonali, dohodli se na věrnosti, znovu vybudovali důvěru a partner či partnerka opětovně dohodu porušili.

Komunikace a otevřenost

Chcete-li opět vztah dát dohromady, je dobré se po takové zkušenosti zastavit a opravdu upřímně a otevřeně prozkoumat, co k nevěře vedlo. Porozumět sami sobě, uvědomit si své potřeby a touhy. Často jde o důvody, na kterých se podílejí oba partneři.

Nevěrnému partnerovi často ve vztahu něco chybí, není mu ve vztahu dobře. Je nutné také zahojit bolest, kterou nevěra způsobila, jak v podvedeném partnerovi, tak i v podvádějícím. Důvěra je dar, je jen na našem partnerovi, zda nám ji znovu daruje.

Nevěra může vztah posílit

V některém vztahu se může stát, že se nevěra přihodí znovu. Druhá varianta je, že se na základě této nesmírně bolestivé zkušenosti partner či partnerka rozhodnou být zcela věrní po celý další společný vztah.

„Pokud se partnerům podaří nevěru překonat, jejich vztah to v takovém případě může naopak uzdravit a velmi upevnit. Díky ní si totiž mnoho páru může více uvědomit, co před tím bylo ve vztahu špatně, že je důležité si naslouchat a zároveň věci včas řešit,“ připomíná terapeutka.

„Často si lidé po nevěře také uvědomí, že láska a věrnost partnera není automatická, a že o vztah je důležité pečovat,“ dodává Lenka Matoušová.

otz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Jak zvládnout nevěru a znovu si partnerem důvěřovat

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci