Ovlivňuje naši hmotnost délka a kvalita spánku?

15.2.2022 00:00   |   Hubnutí
Řada studií ukazuje, že nedostatek spánku je spojen s vyšší pravděpodobností nadváhy. Je tu však i opačný problém – ví se, že také nadváha může negativně ovlivňovat spánek.

spánek, hubnutí

Abychom se tedy nedostali do začarovaného kruhu, nabízíme několik tipů, jak na zdravý spánek vyzrát.

Co výzkumy naznačují?

„Ukazuje se, že lidé v dnešní době obecně méně spí. Na Západě spíme v průměru asi šest a půl hodiny denně, takže je možné, že nedostatek spánku přispívá k rostoucím hodnotám BMI,“ říká Ing. Lukáš Vrána, výživový poradce a školitel programu The 1:1 Diet.

Pokud se podíváme na největší a nejdelší studii provedenou na 120 000 zdravotních sestrách, ukazuje se, že ty, které spaly méně než pět hodin, byly o 2,5 kg těžší a v průběhu 16 let přibraly více než o kilogram.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Čtyři největší mýty o hubnutí
Jaké dietní chyby děláme nejčastěji?
Jen upravíte jídelníček a půl kalorií je pryč

Jedná se o malé, ale významné rozdíly; jeden podstatný rozdíl je však v tom, že pravděpodobnost přibrání o 15 kilogramů byla o třetinu vyšší u těch, které spaly pět hodin nebo méně.

„Další velmi rozsáhlé studie také ukázaly až o 40 % zvýšené riziko obezity u osob, které spí méně než pět hodin, oproti šesti až sedmi hodinám za noc,“ dodává Lukáš Vrána.

Co říkají fakta

Pokud mají lidé spánkový deficit, zvyšuje se jejich chuť k jídlu: jedí větší množství a také více sacharidů.

„Z hlediska hormonů to znamená, že při nedostatku spánku stoupá ghrelin (hormon, díky kterému máte hlad) a některé studie ukazují, že leptin (který naopak snižuje chuť k jídlu) klesá,“ upozorňuje Lukáš Vrána.

Je tu však i opačný problém – kdy obezita sama o sobě zvyšuje riziko tzv. spánkové apnoe – jde o dýchací potíže, které narušují kvalitu spánku.

Lidé s nadváhou pak mohou velmi snadno spadnout do začarovaného kruhu – nedaří se jim ani zhubnout a zároveň nelze dosáhnout kvalitního a dlouhého spánku.

Jaké je řešení?

Je na čase začít se zdravějším životním stylem. V prvé řadě je potřeba snížit nadváhu, pokud jí trpíte. „Ve své praxi využívám program The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan, jde o program s více než 40letou historií a prokazatelnými výsledky,“ doporučuje Lukáš Vrána.

Tento redukční program stojí na třech pilířích: prvním je výživový poradce. Klient na hubnutí není sám a může se na svého „parťáka“ vždy spolehnout. Díky němu hubnutí nevzdává, když přijdou první pochybnosti a krize.

Poradce je po celou dobu klientovým mentorem, který jej podporuje a motivuje, a to během pravidelných schůzek a měření, ale k dispozici je neustále i na telefonu a e-mailu,“ upřesňuje Lukáš Vrána.

Pilíř číslo dva představuje komplexní výživový plán, který je sestavený na míru individuálním potřebám každého klienta. Je rozdělený do tří fází: přípravné, redukční a stabilizační.

„Jeho cílem je postupně si osvojit zdravé stravovací a pohybové návyky, změnit svůj životní styl a dostat se do fáze, kdy bude klient se svým tělem spokojený jak po fyzické, tak zdravotní stránce,“ vysvětluje Lukáš Vrána.

V neposlední řadě program stojí na chutných a nutričně vyvážených jídlech, díky kterým je ze začátku jednoduché hlídat si správný poměr živin a energie.

Tipy pro lepší spánek

  • Pravidelnost – je důležité zajistit, že půjdete spát a probouzet se ve stejnou dobu každý den. Zkuste spát 6–9 hodin, takže si spočítejte, v kolik hodin musíte být v posteli, abyste tohoto dosáhli.
  • Před spaním si dejte teplou koupel nebo sprchu, abyste uvolnili svaly připravené na spánek.
  • Napište si seznam úkolů na další den, protože pokud víte, jaký máte plán na další den, pomůže vám to vyčistit si mysl.
  • Nepoužívejte telefon ani nesledujte televizi půl hodiny před spaním, protože modré světlo vycházející z obrazovek bude mít negativní vliv na váš spánek. Místo toho si zkuste číst knihu 30 minut předtím, než se chystáte jít spát.
  • Poslouchejte relaxační hudbu, zatímco usínáte, rozptýlí to mysl a uklidní vás.
  • Kupte si masku na spaní, má několik výhod: pomáhá blokovat jakékoli světlo, což usnadňuje usnutí. Zátěžové spánkové masky také ​​mohou svojí hmotností přidat mírný tlak na obličej pro úlevu od stresu (náplň je tvořena třeba skleněnými korálky).
  • Snažte se vyhnout jídlu pozdě v noci – naplánujte si, kdy budete jíst. Váš poradce vám s plánem pomůže a poskytne vám podporu v případě, že se vám občas nedaří pravidlo dodržet.
  • Jezte vyváženou stravu – konzumujte méně cukru, vysoce zpracovaných potravin, a naopak přidejte ovoce, zeleninu a třeba i nějaký pohyb.

Zdravý životní styl ve výsledku znamená také to, že budete pravděpodobněji dobře spát.

mik, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Ovlivňuje naši hmotnost délka a kvalita spánku?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci