Pustit nebo nepustit teenagera slavit Silvestra?

31.12.2021 00:00   |   Děti
Trávit poslední den v roce s rodiči? Pro ta naše náctiletá dítka není asi nic nudnějšího. Máme je tedy vypustit na silvestrovskou party s kamarády?

silvestr

To přináší velká úskalí. Je vůbec možné dítě nechat jít a přitom se v klidu a bez strachu bavit?

Vztah k alkoholu už odmalička

Jedním z důležitých předpokladů poklidného oslavování je vztah našeho dítěte k alkoholu. Ten se pěstuje v rodině už od malička, kdy dítě vidí, co alkohol dělá s dospělými. Přitom také pečlivě zaznamenává, proč ho dospělí vůbec pijí.

Je to kvůli nějakému maléru na kuráž, ve chvílích „depky“? Nebo při slavnostních příležitostech k příjemnému podpoření už tak dobré nálady?

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Dostatek soukromí by měly mít i vaše děti
Dáme si do bytu, dáme si…
Máte doma alergika? Vsaďte na Feng-shui

Podstatné také je, zda lidé v rodině pijí v rodinném kruhu nebo popíjejí osamoceně. A také jak se „po požití“ chovají.

Přestože je požívání alkoholu do 18 let nezákonné, málokdo to bere na vědomí. Kde najít rodinu, ve které se dítě před rodiči nenapilo už mnohem dříve?

Naši puberťáci by přesto měli vědět, že jde skutečně o porušení zákona, za které může být on, ale i jeho rodiče potrestáni.

Chtějte mít kontrolu

Pokud naši patnácti, šestnáctiletí miláčkové chtějí slavit konec roku sami, zkusme je usměrnit tak, abychom mohli alespoň částečně situaci kontrolovat. Jdou-li do klubu na diskotéku, domluvme konkrétní hodinu návratu a trvejme na ni.

Slaví-li dítě u někoho v bytě, chtějme znát přesnou adresu i telefonní spojení na majitele bytu. Můžeme jim poskytnout i vlastní byt.

Náš Silvestr možná nebude stát za nic, ale jde přece jen o dva, tři zlomové roky. Roky, kdy je třeba rozjařené mlaďochy trochu pohlídat, a pak bude zase klid k našim oslavám.

Pokud možno přesnou představu bychom měli mít také o tom, kolik financí naše dítě na oslavu bere s sebou, zda má nějakou pyrotechniku a jde-li o kvalitní výrobky.

Můžeme ji s dětmi nakoupit sami a zároveň je upozornit na velké nebezpečí domácích dělobuchů.

Dělat scény nemá cenu

Když už se ale oslavy našemu potomkovi vymkly z ruky, nemá smysl zbytečně dělat scény. Měli bychom být připraveni s mokrým hadrem, kýblem a nějakým vyprošťovákem.

Buďme rádi, že dítě dorazilo v pořádku. A doufejme, že stav, ve kterém se nachází je mu nepříjemný. Tak moc nepříjemný, že ho hodně dlouho nebude chtít zopakovat.

Zbytečné výčitky, zákazy a rozkazy by byly v dané chvíli naprosto kontraproduktivní. Bohužel také kvůli tomu, že naše společnost je k popíjení alkoholu přehnaně benevolentní.

Takže nezbývá než: Na zdraví a hodně trpělivosti s našimi dětmi v příštím roce.

Lada Mašková

Přečtěte si také


Diskuse: Pustit nebo nepustit teenagera slavit Silvestra?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci