Žena má být krásná, ne krásně nalíčená

19.6.2009 00:00   |   Styl
Modelka Zuzana Rosáková je známá tím, že v případě nutnosti dovede nalíčit všechny své kolegyně a že ji k tomu využívají i někteří návrháři.

Žena má být krásná, ne krásně nalíčená

• Kde a jak jste se učila líčit? Vždyť to umíte jako profesionálka...

Hlavně jsem to odkoukala od vizážistů, kteří mě líčili na přehlídky a focení. Nejdřív jsem se naučila dobře nalíčit sebe a pak už jsem se vrhla na ostatní. Také si myslím, že mi pomohlo, že mám všeobecné výtvarné cítění a umím i kreslit.

• Od koho jste odkoukala potřebné triky?

Různí vizážisté používají různé triky. Například někdo, když líčí kouřové oči, dělá nejdříve stíny a až pak make up, aby mu stíny nenadělaly tmavé kruhy pod očima. Paradoxně jsem se ale nejvíc poučila z toho, když mě nalíčili špatně. Pochopila jsem, že nejdůležitější je báze, udělat krásnou pleť, zakrýt kruhy pod očima a další nedostatky, tmavá místa obličeje. Stíny a zbytek se pak už dají vždycky nějak upravit. Když vám někdo zkazí bázi, nic se s tím už nenadělá, můžete se maximálně celá odlíčit.

• Je rozdíl mezi zimním a letním líčením?

Nejsem moc přítel líčení ve výrazných barvách, takže třeba používání pastelových barviček v létě moc nefandím. Pro mě osobně spočívá ten rozdíl zase hlavně v bázi. V zimě bych dala pod make up mastnější krém, v létě bych make up vůbec nepoužila, jen tónovací a hydratační krém.

Pět rad vizážisty:
1. Co je v obličeji tmavé, to je napohled menší. Ale všeho moc škodí, respektive moc tmavé moc upozorňuje a navíc dělá ženu starší.
2. Naopak světá v obličeji místo opticky zvětšuje.
3. Když někde něco potlačíte (tmavá), a jinde zvětšíte (světlá), nezapomeňte sladit celý obličej sladit do jednoho odstínu.
4. Všechny krémy, pudry atd. používejte v co nejmenší míře, ale s co největším efektem.
5. Všeho s mírou! Příliš výrazné líčení očí i úst obyčejně přinese vulgární nalíčení. Hranice mezi výrazným nalíčením a vulgaritou je na ostří nože.

• Co bychom si sebou měly zabalit do kosmetické taštičky na letní dovolenou?

Určitě opalovací krém. Já osobně používám na obličej faktor 50+ a ještě si při opalování přikrývám obličej šátkem. Slunce jednak může způsobit pigmentové skvrny a jednak opalovaná pleť rychleji stárne. Barvu pak doháním samoopalovacím sprejem.

Jinak si myslím, že na dovolenou stačí korektor, řasenka a tvářenka. Pak samozřejmě kvalitní krémy, denní, noční, pod oči, třeba i proti vráskám. Když totiž nebudete o pleť kvalitně pečovat, nedoženete to pak ani sebedokonalejším make upem.

• Jak zamaskovat spálený nos?

Především bychom se měli snažit si ho nespálit. Ale když už, volila bych asi panthenol nebo nějaký krém po opalování a pak lehce potřít tonovacím krémem nebo lehkým make upem. Hlavně nepudrovat, aby kůže mohla dýchat.

• Jaké jsou letos moderní barvy a odstíny make-upu, očních stínů?

Letos je všeobecně moderní fialová a výrazné pastelové barvy. Třeba k fialovým šatům si můžeme udělat stíny v odstínu fialové, ale nepřeháněla bych to, pastelová barva by se na očních stínech měla objevit jen v odstínu, pokud se jedná o denní líčení. Na večer bych k pastelovému odstínu přidala barvu, která oko prohloubí. Pokud se jedná o fashion líčení, pak se používají trendy barvy a líčení je celkově mnohem výraznější a na efekt.

• Co sluší blondýnkám, tmavovláskám a rusovláskám? Čeho by se naopak tyto typy měly vyvarovat?

Každému především sluší něco jiného a v něčem jiném se cítí dobře, ať je to blondýna, bruneta nebo zrzka. Všeobecně bych ale řekla, že tmavovlásky s tmavší pletí si mohou dovolit výraznější líčení a přitom stále budou vypadat přirozeně. Myslím si, že každá žena si může dovolit téměř jakoukoli barvu, pokud zvolí správný odstín a intenzitu líčení. Snažím se líčit tak,aby když někdo vidí výsledk, řekl: jé, ty jsi krásná! A ne: ty jsi krásně NALÍČENÁ..

• Řídíte se tím, že jsme všechny typy podle ročních období?

Rozhodně ne, to by byly na světě jen čtyři typy žen a to by byla přece škoda. Každá žena je individualita, kterou určuje nejen její pleť a barva očí a vlasů, ale taky celkový styl, osobnost a povaha. I když to bude možná znít jako klišé, ale pro mě krása vychází ze sebevědomí a ze spokojenosti sama se sebou.

zp

Přečtěte si také


Diskuse: Žena má být krásná, ne krásně nalíčená

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci