Rozvodové omyly – opravte si názor!

30.10.2020 00:00   |   Sex a vztahy
Kolem poloviny manželství se u nás, bohužel, partnerům nevyvede a v podstatě každý druhý pár se tak rozvádí. Průměrně spolu lidé vydrží třináct let, nejčastěji se ale rozcházejí po třech až pěti společných letech.

rozvody

Pochopitelně, že snad každý pak přemýšlí o tom, co rozchod způsobilo, aby alespoň pro příště věděl, čeho se při výběru partnera vyvarovat. Mnohdy si však z rozvodu vezme špatné ponaučení.

Jaké jsou nejčastější rozvodové omyly, které si mnozí berou jako ponaučení ze svého rozvodu? Lze je shrnout do čtyř základních oblastí, z nichž každá by vydala na samostatnou analýzu:

Omyl č. 1 – Manželství na zkoušku jako záruka

Společný život před svatbou, tedy takzvané manželství na zkoušku, není zárukou pro dlouhotrvající manželství. Páry, které spolu žily před svatbou, se totiž rozvádějí do osmi let od sňatku o šedesát procent častěji.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Češi se do svatby nehrnou, ale rozvádět se nebojí
TEST: Jak je na tom vaše manželství?
Pečujete o vztah, nebo se necháte opečovávat?

Omyl č. 2 – Jsem moudřejší a vím, jaké nedělat chyby

Rozvedení by se mohli poučit ze špatné zkušenosti a pro příště se tak vyvarovat chyb a zvolit si partnera mnohem moudřeji. Ale fakta hovoří jinak.

Manželství rozvedených mají dvojnásobnou pravděpodobnost rozvodu, než konvenční manželství.

Omyl č. 3 – Rozvod rodičů je i pro děti lepším řešením

Většina lidí souhlasí s tím, že rozvod je i pro děti lepším řešením, než stresující situace při neustálých konfliktech rodičů.

Jenže skutečnost je taková, že při výzkumech byly výsledky dětí dosud žijících ve vysoce konfliktních rodinách podobné výsledkům dětí z málo konfliktních rodin a rozhodně lepší, než výsledky dětí z rozvedených rodin.

Přestože nikdo nepochybuje, že konflikty rodičů jsou pro děti špatné a stresující, tak výzkumy ukazují, že rozvod ještě všechno více zhorší.

A když pak tyto děti odpovídaly na otázku, co by si přály, tak zpravidla vždy říkaly, že jedinou věcí, kterou by opravdu chtěly, je, aby jejich rodiče zůstali spolu.

Omyl č. 4 – Uděláme tlustou čáru

Rozvod ve většině případů bohužel neudělá tlustou čáru za dřívějšími sváry tak, aby se všichni mohli zklidnit a urovnat si život. Příchod nových partnerů a konflikty provázející otcovo nebo matčino právo na styk s dítětem mnohdy znamenají, že problémy mohou pokračovat do nekonečna.

Děti, jejichž rodiče se rozvedli, jsou většinou méně emocionálně stabilní, opouštějí domov dříve a rozvádějí či rozcházejí se častěji. Kriticky se tu projevuje vědomí dítěte o tom, že se rodiče rozešli z vlastní vůle, což si potomek vysvětluje tím, že se ho rodič prostě rozhodl opustit.

jik, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Rozvodové omyly – opravte si názor!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci