Grilování: Co připravit, abychom si společenskou událost užili

6.5.2016 00:00   |   Vaření - ČLÁNKY O VAŘENÍ A JÍDLE
Také se nemůžete dočkat další grilovací sezóny? Není čemu se divit, správně ogrilované maso je vynikající pochoutkou – křehkou, šťavnatou a dobře stravitelnou.

grilování

Navíc grilování, kterému předchází i sama příprava masa, je rovněž kulinářskou zábavou a společenskou událostí s příjemnou atmosférou.

Příprava masa

Velice důležité je vyndat maso z chladničky několik hodin před grilováním. Pokud totiž dáte studené maso rovnou na gril, ztuhne.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Kuchyně na zahradě, aneb Pohoda u grilu
Hit grilovací sezóny: Sladkovodní ryby
Proč grilovat pořád jen krkovičku?

Jestliže upřednostňujete ryby a mořské plody a nemáte zrovna k dispozici čerstvé kousky, je rovněž potřeba čas, a to pro rozmrazování. Nechte je pomalu roztát při pokojové teplotě, aby maso zůstalo kvalitní – doporučuje Blanka Buchelová, nákupčí masa ve společnosti Tesco.

Pozornost věnujte také porcování. Zvláště u steaků je důležité nakrájet maso na přiměřeně široké kousky. Doporučovaná šířka u hovězího je 3 cm a u vepřového masa 2 cm.

Jak dlouho marinovat

Délka marinování záleží na druhu masa.

  • Kuřecímu stačí opravdu krátký čas – už přibližně po jedné hodině v marinádě je maso připraveno ke grilování.
  • Vepřové maso vyžaduje delší dobu marinování. Doporučená doba jsou dvě, maximálně však dvanáct hodin.
  • Hovězí a telecí maso marinujte až čtyřiadvacet hodin. Před umístěním na gril je nechte okapat a znovu potírejte, až se na grilu zatáhne.

Při přípravě marinády myslete na to, že méně je někdy více – zejména solí pak šetřete. Opravdu záležet si pak dejte na výběr kvalitního oleje a nebojte se používat různé kombinace bylinek – na grilování je výborný rozmarýn, šalvěj, tymián, oregano, bazalka, paprika, muškátový oříšek a také chilli.

Které maso je nejvhodnější

Na gril se podle Blanky Buchelové ze společnosti Tesco hodí téměř všechna masa. Důležité je dát si při výběru záležet na konkrétním typu a zejména kvalitě. Jak tedy na jednotlivé druhy?

  • Hovězí

Z hovězího masa se na grilování hodí hovězí svíčková, roštěnec, žebírka nebo ořech. Zkusit můžete také méně tradiční pupek.

  • Kuřecí

Na gril se vyplatí koupit rovnou celé kuře. Drůbež se totiž rychle vysušuje, a je proto lepší s kůží. Nejčastěji se připravují kuřecí prsa, ale výborná jsou také kuřecí stehna a křidélka.

  • Vepřové

Na grilování vepřového masa jsou vhodnější libové části. Použít můžete krkovičku, kotletu či panenku. Pokud zvolíte panenku, před grilováním ji nakrájejte na medailonky. Vepřové maso chutná nejlépe naložené v kvalitní marinádě.

  • Ryby a mořské plody

U ryb a mořských plodů dbejte především na čerstvost. Rybu je dobré před grilováním naříznout a v těchto částech prosolit. U grilovaných ryb nesmí chybět máslo, citronová šťáva a bylinky.

  • Jehněčí

Jehněčí nepatří sice k běžně používaným masům na gril, ale přitom je velice chutné a doporučujeme jej vyzkoušet. Na grilování je vhodné maso ze hřbetu. Jehněčí maso má málo tuku, takže je nutné jej před grilováním naložit do marinády nebo potřít olejem.

Jak dlouho grilovat

Čas grilování masa je v první řadě závislý na druhu masa a jeho tloušťce. Obecně platí, že na každý centimetr výšky připadají 2 minuty grilování. Pokud tedy máte steak o výšce 3 cm, grilujte jej celkem 6 minut, tedy 3 minuty na každé straně.

Při grilování maso otáčejte nejlépe jen jednou a vždy kleštěmi, aby z něho zbytečně neodtékala chutná šťáva.

A mleté?

Dokonalý burger uděláte jen na grilu. Na jeho přípravu je vhodné jak vepřové, tak hovězí maso.

Maso doporučuje Blanka Buchelová pomlít dvakrát a následně jen osolit a opepřit. Více burgery nepotřebují. Aby si bochánek zachoval svůj tvar a nevyboulil se, udělejte do něj ještě zasyrova malý důlek uprostřed.

Když nechci maso

Přestože nepatříte k masomilcům, grilování se vzdávat nemusíte. Místo klasického steaku si dejte tofu, které můžete použít například místo párku a pochutnat si na chutném hotdogu.

Na grilu je ale možné připravovat také nepřeberné množství zeleniny nebo hub. Stále oblíbenější jsou také různé druhy sýrů jako jako třeba hermelín, oštěpek, halloumi nebo dokonce grilované ovoce.

Výtečně chutná grilovaný ananas, jablka, ale i broskve nebo banány – ty je ovšem vzhledem k jejich jemnosti nutné grilovat ve slupce.

Až se rozeběhne grilovací sezóna naplno, zkuste třeba tyto dva recepty:

Grilované karbanátky z krůtího masa s cuketou

Na čtyři porce potřebujeme 400 g namletých krůtích prsou, dvě cibule, 4 stroužky česneku, cuketu, jedno vejce, lžíci worcestrové omáčky, tymián, strouhanku podle potřeby, 4 světlé bagety, sůl, pepř.

Namleté krůtí maso smícháme s nasekanou cibulí a česnekem.

Přidáme cuketu nakrájenou na drobné kostičky (lze ji i nahrubo nastrouhat), vejce, worcestrovou omáčku, tymián, sůl a pepř.

Podle potřeby směs zahustíme strouhankou.

Vytvarujeme placičky a grilujeme je z obou stran dozlatova, asi 8 + 8 minut.

Podáváme s pečivem.

Ananas na grilu s mátovým cukrem

Připravíme si ananas. 200 g krupicového cukru, mátu a vanilkovou zmrzlinu.

Ananas očistíme a pokrájíme na plátky.

Cukr s mátou podrtíme v hmoždíři. V mátovém cukru obalíme plátky ananasu z obou stran.

Ananas grilujeme na rozpáleném grilu do té doby, než nám cukr nezkaramelizuje.

Ještě horké kousky ihned servírujeme s vanilkovou zmrzlinou.

otz, ŽenyproŽeny.cz
Foto: Tesco

Pošlete nám recept na svoji specialituPŘIDAT Máte oblíbené jídlo a rádi je vaříte druhým?
Podělte se s námi



Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci