Deset rad pro správný výběr bazénu

4.5.2009 00:00   |   Bydlení
Už jste začali práce na zahradě? Určitě ano. Ale... Zařadili jste letos do svého plánu bazén? Pokud tomu tak je, právě vám jsou určeny tyto řádky. Než se do venkovního bazénu pustíte, určitě je dobré poradit se u odborníků, jak na to.

Deset rad pro správný výběr bazénu

Rada první – nadzemní nebo zapuštěný

Při výběru bazénu si musíme nejdříve odpovědět na základní otázky, k čemu a jak často ho budeme využívat? Například rodiče, pořizující bazén pouze pro potěšení svých malých dětí, by měli uvážit, že z roztomilé malé holčičky a rozjíveného kluka se za pár let stanou nezávislí mladí lidé. Pokud tedy vybereme kvalitní železobetonový bazén, bude velkou výhodou jeho prakticky neomezená životnost. K výstavbě je pak vhodné použít nejmodernější metodu "ztraceného bednění".

Nadzemní bazény jsou sice levnější, zároveň však i daleko náchylnější k poškození. Vyžadují opravdu minimální stavební úpravy, jde ale spíš o přechodné řešení – dříve či později se s ním stejně budeme muset rozloučit, anebo investovat další peníze. Musíme rovněž počítat s tím, že se dominantou zahrady a vlastně celého domu stane nepříliš pohledná konstrukce.

Při výběru je velmi důležitá volba technologie výstavby, zajišťující dostatečnou odolnost proti prosakování, mrazu a pohybům terénu. V tomto směru vynikají například bazény francouzského typu – díky moderní jednotce bezpotrubní filtrace nepotřebují žádné otvory do bazénu ani žádné potrubí, a tak je eliminováno riziko úniku vody.

Rada druhá – velikost

S využitím bazénu souvisí také odpovídající velikost. Samozřejmě, že záleží zejména na finančních a prostorových možnostech, ale svou roli tady hraje rovněž životní styl celé domácnosti.

Malý bazén, doplněný o protiproud, jistě dokáže uspokojit i náročnější plavce. Na druhou stranu, pro rodinu s dětmi a větším příbuzenstvem nebude zahradní „plivátko“ tou vhodnou volbou.

Pro kondiční plavání je ideální hloubka 1,2 metru.

Rada třetí – tvar

Moderní technologie umožňují výrobu takřka jakýchkoliv tvarů a velikostí. Záleží na vaší fantazii a konkrétních požadavcích pro umístění bazénu. Netradiční tvar může být dobrým řešením právě při nedostatku prostoru. Navíc, vhodně navržený a zakomponovaný bazén se stane i jakousi estetickou dominantou zahrady a domu.

Vyhledávanou klasikou, hlavně mezi vyznavači plavání, zůstávají obdélníkové bazény. Jsou navíc ideální do rohu parcely i pro následné zastřešení a zakrytí. Tvarovou fádnost oživí například seříznuté rohy nebo oblíbené románské schodiště.

Rada čtvrtá – doplňky

Základní doplňky jsou pro venkovní bazén naprostou nezbytností. Plachta uchrání vodu před nečistotami a zároveň přes noc uchová teplo, nastřádané během slunného dne. Silnější neprůsvitná zimní plachta pak zabrání rozmnožení řas a na jaře výrazně ulehčí uvést bazén do provozu.

Rozšířit a zpříjemnit využití bazénu umožňují další doplňky. Protiproud, poskytující luxus sportovního plavání, lokální masáže nebo tzv. blower, který pracuje na principu vířivky. Plně funkčním doplňkem je již zmiňované románské schodiště – usnadní přístup do bazénu a stane se i dětským koutkem nebo oázou pro ty, kteří si v horkých dnech chtějí ve vodě příjemně osvěžovat namáhaná chodidla.

A máte-li v plánu si koupání užívat nezávisle na počasí, určitě se vám vyplatí investice do zastřešení s UV ochranou, jež se nabízí v řadě velikostí. V kombinaci s ohřevem vody dokáže takové zastřešení prodloužit bazénovou sezónu o dva až tři měsíce, aniž byste se museli obávat neúnosně zvýšených nákladů.

Rada pátá – bezpečnost

Bazén na zahradě je nejen místem zábavy, uvolnění a pohody, ale zvláště pro rodiny s malými dětmi je také zdrojem obav z náhodného pádu. Tady se proto dobře uplatní bezpečnostní zábradlí, které představuje takzvanou pasivní ochranu v létě i v zimě.

Méně esteticky rušivým prvkem se může částečně stát i krycí lamelová roleta, jež se po jediném otočení klíče rozvine přes celou hladinu. Navíc, stejně jako plachta, brání úniku tepla a znečištění vody.

Pořídit si lze i různé elektronické ochranné prvky, signalizující pád jakéhokoliv předmětu do bazénu.

Bezpodmínečně nutná je však už samotná volba povrchu v okolí, který nesmí být kluzký, aby nedošlo k úrazu. Nebezpečné mohou být především kamenné a keramické dlaždice bez protiskluzové úpravy – voda je totiž okamžitě změní v dokonalé kluziště.

Rada šestá – umístění

Ještě před výstavbou podrobně zvažujeme vhodné umístění bazénu, z čehož se pak odvíjí jeho velikost a tvar. A často tady narazíme na problém nevhodného podloží, sklonu a členitosti terénu. Důležitou roli hraje i dostupnost přívodu vody, kanalizace a elektrických rozvodů.

Pokud je pro vás důležitá otázka soukromí při koupání, měl by bazén zůstat maximálně skryt před zraky sousedů a kolemjdoucích. Toto dokáže vhodně vyřešit například stavba zídky nebo výsadba živého plotu.

Je dobré popřemýšlet i o tom, odkud a ve které době svítí na zahradu slunce – zda budete mít u bazénu prostor k vytouženému opalování, nebo naopak stinný koutek pro případ velkých veder.

Z praktických důvodů je dobré neumísťovat bazén do sousedství stromů. Padající listí, jehličí a další nečistoty zbytečně komplikují údržbu.

Rada sedmá – estetika

Bazén tvoří dominantu zahrady a domu. Není tedy od věci zvážit konzultaci se zahradním architektem, který pomůže navrhnout nejen odpovídající typ bazénu, ale i místo pro odpočinek a zábavu, aby zahrada mohla sloužit všem uživatelům po celý rok.

Vhodně vybrané rostliny, různé zídky a další zahradní doplňky mohou mít nejen užitnou funkci, ale vytvoří jakýsi soukromý ráj. Finančně náročnější zapuštěné bazény působí rozhodně líbivěji, než levnější varianta nadzemních bazénů. Skýtají nejen množství tvarů a velikostí, ale výběrem barevných fólií, různým dekorem a zabudovaným osvětlením můžete změnit celkovou vizáž zahrady a vlastně i celého domu.

Rada osmá – údržba

Čistota vody záleží nejen na mechanické a chemické ochraně, ale především na výběru kvalitní filtrace. Panuje však obecná představa, že čím více je v bazénu filtračních otvorů, tím je cirkulace vody efektivnější. Pravda je taková, že příliš složité rozvody uvnitř i vně konstrukce jsou nejčastějším zdrojem poruch a vyžadují poměrně častou údržbu. Otvory v bazénovém skeletu mohou být navíc původcem nemalých úniků vody.

Řešení těchto problémů nabízí technologie bezpotrubních filtračních jednotek, které mohou být umístěny na hraně bazénu nebo ukryty například v přístupových schůdcích. Navíc je možné během zimní odstávky je přenést například do garáže.

Rada devátá – cena

Venkovní bazény stojí od několika tisíc až třeba k půl milionu korun. Při výběru určitě nepodléhejte reklamě. Důkladně se přesvědčte, co všechno inzerovaná cena zahrnuje a především, jak dlouho vám za tyto peníze bude bazén sloužit.

Není výjimkou, že si firma účtuje zvlášť například cenu zemních prací, obrubních kamenů, filtračních zařízení a dalších prostředků pro údržbu. Rovněž u levnějších typů se stává, že k nim budete muset navíc dokoupit řadu doplňků, bez nichž se provoz bazénu neobejde. Základní cena malého nadzemního bazénku se tak vyšplhá na úroveň daleko kvalitnějších rodinných bazénů.

Většina firem nabízí eventualitu rozložené platby, takže si i s průměrným příjmem můžete dovolit bazén vyšší kvality.

Rada desátá – objednávka

Předtím, než výstavbu bazénu svěříte konkrétní firmě, seznamte se nejen s jejími produkty, ale pozornost věnujte i jejím zárukám a cenové politice. Informujte se, zda uvedená cena znamená kompletní dodávku na klíč, nebo jestli jde pouze o cenu základní. Nepodceňujte doložitelná doporučení předešlých zákazníků.

Důležité je také znát, jaký následný servis firma poskytuje. Velkou výhodu představuje nabídka dostatečného výběru doplňků a jejich mutací, případně možnost individuálního řešení.

Samotná výstavba bazénu přináší určité nepříjemnosti, spojené s narušením a omezováním soukromí. Při výběru firmy tedy berte v potaz i časové rozvržení stavby. Dohodněte si plán, aby bylo jasné, jak dlouhý čas uběhne od podpisu vaší objednávky do chvíle, kdy bude bazén připraven pro první dokonalou šipku.

Tadeáš Novák
Foto: www.desjoyaux.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Deset rad pro správný výběr bazénu

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci