Kdo je můj otec, odkud pocházíme?

13.7.2009 00:00   |   Styl
Mít genetickou analýzu DNA je stále větší móda a také stále větší byznys. Již několik let trvá v Americe snaha zjistit, odkud přišli předkové černochů. U nás se také zkoumá rodový původ stále častěji. I když to není zrovna laciné.

Kdo je můj otec, odkud pocházíme?

Mnoho Afroameričanů si v současné době nechává pomocí analýzy DNA zjistit, z které africké země pocházeli jejich předkové přivezení kdysi do Ameriky jako otroci. Pátrají, zda i jejich rodinná sága se nedatuje do období otrokářů, jak to popsal Alexe Haley ve svých  Kořenech.

Nejčastěji přivlečeni z Nigérie a Kamerunu

Pro dohledávání původu konkrétního člověka je zapotřebí vzorek jeho DNA. Na základě analýzy mitochondriální DNA se poté vystopuje původ předků v mateřské linii. Analýza chromozomu Y, jehož nositeli jsou pouze muži, poskytne údaje o původu otcovské linie.

Na celém světě si nechaly genetickou analýzu DNA udělat desítky tisíc lidí. Ale největšímu zájmu právě u černých Američanů, protože jim umožňuje nalézt domov, z kterého byli kdysi jejich předchůdci násilně odvlečeni. Mezi roky 1600 a 1900, kdy obchod s africkými otroky velmi vzkvétal, bylo na západní polokouli převezeno z různých částí kontinentu kolem deseti milionů Afričanů. Důsledkem je, že většina dnešních černých Američanů neví, z které etnické skupiny pochází.

Vědci se o uvedená data DNA také zajímají, protože jim pomáhají zjistit, odkud konkrétně se otroci přiváželi. Dosavadní výsledky odhalily vazby na 27 afrických zemí. Nejčastěji jde o etnické skupiny ze severní Nigérie a z Kamerunu.

Česko není nijak pozadu

Také v Česku už dávno nedělají testy DNA jenom renomované kliniky. A zrovna jako u Američanů nabízejí například zjistit, odkud do české kotliny přišli předci...

Laboratoří je několik, včetně zahraničních. Nabízejí se i na internetu, přičemž slibují, že výsledky dodají obvykle do pěti pracovních dní. Klient musí dodat vzorek buněk z vnitřní tváře uvnitř úst, které se odeberou speciální odběrovou stěrkou. A pak už jen zaplatit. Přibližné ceny testů DNA jsou v následující tabulce.

Kolik zaplatíte

určení rodičovství       

  • předpokládaný otec či matka a dítě – 6990  Kč
  • předpokládaný otec, předpokládaná matka a dítě – 14 990 Kč

testy příbuznosti       

  • srovnání dvou standardních vzorků na shodu – 4990 Kč
  • určení příbuznosti - procenta pravděpodobnosti společného otce (sourozenci se společnou matkou, s použitím vzorku DNA matky pro zvýšení přesnosti) -11 990  Kč
  • určení původu - 2 490 Kč

DNA lze objednat i zvířatům, například

  • příbuznost psů a koček - 5 990 Kč
  • dědičná postižení zvířat -  2990 Kč

jik, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Kdo je můj otec, odkud pocházíme?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci