Největší mýty v těhotenství a čemu se opravdu vyhnout

26.2.2021 00:00   |   Zdraví a krása - TĚHOTENSTVÍ A POROD
U nastávajících maminek jsou běžné obavy, na co si dát v těhotenství pozor. Mezi lidmi ovšem koluje řada mýtů a polopravd.

mýty a real

Jak je to tedy s barvením vlasů, úpravou jídla či nebezpečím hrozícím od domácích mazlíčků, radí odborníci z klinik Iscare a GynCentrum.

Reálné hrozby

V těhotenství platí zákaz pití alkoholu a užívání drog. Jejich konzumací nastává riziko, že se dítě narodí předčasně či s tzv. fatálním alkoholovým syndromem (FAS), což u mnohých vede k mentální či fyzické retardaci.

Čím dál častěji se lze setkat s názorem, že malé množství alkoholu neškodí. Dosavadní studie tento jev ovšem nepotvrdily, proto většina odborníků stále doporučuje v těhotenství úplnou abstinenci.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

K otěhotnění pomůže cvičení i doplňky stravy
Erika: S mateřstvím chce ještě počkat
Čekat na miminko do třiceti může být riziko

Dále by se těhotná měla vyvarovat kontaktu s pesticidy a herbicidy, které mohou obsahovat bakterii Listeria monocytogenes způsobující onemocnění listeriózu. Tyto bakterie jsou častým původcem infekcí stádových zvířat, u mnohých patří k normální střevní flóře.

Člověk se nejčastěji nakazí kontaminovanými potravinami, např. nepasterizovaným mlékem, nedostatečně tepelně upraveným masem, zrajícími sýry či špatně omytou zeleninou. Nákaza může vést k potratu, předčasnému porodu, vážnému poškození nervového systému dítěte či jeho úmrtí.

Často zmiňovanou nemocí v souvislosti s těhotenstvím je také toxoplazmóza, jejímž přenašečem jsou kočky. „Teoreticky se může žena nakazit pouze v první trimestru. Pokud se s prvokem setkala již před otěhotněním, je chráněna paměťovými protilátkami a onemocnění jí tudíž nehrozí,“ vysvětlil MUDr. Jan Lacheta, primář centra reprodukční medicíny ISCARE.

Nákaza od koček je málo pravděpodobná, i přesto není vhodné, aby vám doma pobíhaly po jídelním stole. Těhotné ženy by rovněž neměly manipulovat s kočičím trusem.

Čemu se raději vyhnout

Lékaři svým pacientkám často doporučují si během těhotenství nebarvit vlasy, při kterém proniká malá část barvy kůží do organismu. Podle výsledků výzkumu, který se zabýval vlivem vlasových barev na vývoj plodu, existuje spojitost mezi barvením vlasů a vyšším rizikem vzniku neuroblastomu (nádor mozku) v dětství. Ne všichni vědci se ale s tímto výsledkem ztotožňují.

A co koupání a sauna? Delší pobyt v horké vodě vede ke zvýšení tělesné teploty, dochází ke zvýšenému prokrvení a k vzestupu krevního tlaku, což není v těhotenství ideální. Existují dokonce studie, které referují o tom, že pobyt v horké vodě v prvních šesti týdnech těhotenství může zvyšovat riziko vzniku defektu neurální trubice plodu - rozštěpy páteře.

„Lepší je pro těhotnou sprchování nebo krátká koupel v teplé, nikoliv horké vodě. Vířivky a sauny je lépe vynechat. Pokud má těhotná bolesti břicha nebo hrozí předčasný porod, je koupel rovněž nevhodná,“ doporučil MUDr. Jan Lacheta.

Pouhé mýty

Často se lze setkat s názorem, že těhotná ženy by měla hlavně odpočívat a moc se nehýbat. Opak je pravdou.

„Pravidelným cvičením v těhotenství by se budoucí maminky měly udržovat v co nejlepší kondici a posilovat svalové skupiny důležité pro porod,“ potvrdil MUDr. Daniel Struppl z kliniky Gyncentrum.

Vhodné je například cvičení tzv. Kegelových cviků, které pomáhají posílit pánevní dno. Mezi ideální sporty v graviditě pak patří chůze, běh, plavání, tanec či těhotenská jóga. Jako naprosto nevhodné je třeba uvést potápění, míčové hry, silové sporty a další sporty, u kterých hrozí pády či vyžadují namáhavé vytrvalostní výkony.

Další mýtus se týká problémů s početím. Většina společnosti se domnívá, že problémy s otěhotněním jsou čistě ženskou záležitostí. Pravda je ale jiná.

Statistiky ukazují, že za neplodnost mohou obě pohlaví, může se dokonce stát, že jsou neplodní oba partneři najednou. Naštěstí se díky moderním technologiím daří i těmto párům k dítěti pomoci.

Některé mýty jsou až úsměvné, jako například to, že pletení jehlicemi může způsobit zamotání pupeční šňůry.

Možná jste se setkali i s informací, že je nezdravé věšet prádlo na šňůru a obecně vykonávat činnosti, při kterých je nutné zvedat ruce nad hlavu. Takovým báchorkám by ovšem nastávající maminky neměly věnovat žádnou pozornost.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Největší mýty v těhotenství a čemu se opravdu vyhnout

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci