Zvíře trpí: Pomůžete mu?

2.7.2009 00:00   |   Zvířata
Nehas, co tě nepálí. Kdo se tím ale dokáže řídit, když vidí trpět bezbranné zvíře? Oči psa nebo kočky v nouzi umí dojemně prosit. Víte, jak jim pomoci?

Zvíře trpí: Pomůžete mu?

Zvířata jsou i podle zákona „živými tvory“, schopnými na různém stupni pociťovat bolest a utrpění a také proto si zasluhují ochranu člověka. Co tedy dělat, když...

Víte o toulavých kočkách

Opuštěné, toulavé a bezprizorní kočky žijí v různých zákoutích. Je-li ve vaší blízkosti taková skupina mňoukajících zvířat, informujte o tom nejbližší Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi.

Řešení spočívá v odchytu těchto koček, jejich kastraci, odléčení, včetně zbavení parazitů a zpětném vypuštění do jejich původního teritoria. K následné péči patří i zajištění alespoň minimálních podmínek pro další přežití (krmení, přístřešky atd.)

Také pejsci mají svůj hospic

Nejen lidé, ale i psi mají právo na důstojné stáří.
S člověkem přece sdílejí dobré i zlé. A osud je
k nim někdy krutý – když jsou staří a nemocní,
lidé je vykopnou jako nepotřebnou věc.

Mějte přitom na paměti,že ten, kdo na vlastní pěst likviduje kočky, se dostává do střetu se Zákonem č. 246/92 Sb. a hrozí mu obvinění z trestného činu týrání zvířat.

Najdete psa

Naleznete-li zatoulaného pejska nebo objevíte nešťastné štěně třeba pohozené u popelnice, zavolejte neprodleně na nejbližší Útulek pro opuštěná zvířata, který obvykle patří pod místní úřad. Můžete také volat Odbor péče o prostředí příslušného místního úřadu.

Máte-li o nalezené zvíře zájem si ho ponechat, dohodněte se s pracovníky útulku. Ale musíte si být vědomi toho, že může jít pouze o zatoulané zvíře a jeho skutečný majitel ho bude požadovat zpět.

Máte podezření na týrání

Jestli se domníváte nebo jste si dokonce jisti, že ve vaší blízkosti je týrané, uvězněné nebo zraněné zvíře například v bytě, domě nebo sklepě, snažte se nejdříve sehnat majitele.

Pokud se vám to nepodaří, volejte Městskou policii nebo Policii ČR. Jestliže zvíře sami nedokážete vysvobodit, volejte hasiče. Ti mají na to příslušnou techniku.

Ohlásit týrání zvířete vyžaduje odvahu. Možná budete muset svědčit, majitel surovec bude dál žít poblíž a může z něj jít strach. Uvědomte si ale, že vy se dokážete třeba s pomocí policie ubránit, to nebohé zvíře nikoliv. Jeho utrpení nebo dokonce život závisí zcela na vaší odvaze.

Jestli si nevíte rady a nevíte, na koho se máte obrátit, volejte zdarma infolinku 800 800 001.

mw

Přečtěte si také


Diskuse: Zvíře trpí: Pomůžete mu?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci