Klára se vydává vždy vlastní cestou

29.7.2020 00:00   |   TV a FILM
Klára Kolouchová jako první rodilá Češka zdolala před lety Mount Everest a vloni jako první Češka a teprve dvacátá žena světa vystoupala i na druhou nejvyšší horu světa – na nebezpečnou K2.

K2

Její výstup na „Ká Dvojku“ představuje nejen nebývalý sportovní výkon a úspěch, ale ukazuje i příběh nezdolné vůle, touhy a úsilí dosáhnout vysněného cíle.

Co pohání ženu, manželku a matku dvou dětí do souboje s obávaným zabijákem? Kam až dosahuje právo splnit si svůj osobní sen? Mohou být vlastně ženy při jeho plnění stejně sobecké jako muži?

Video

Trailer k dokumentu Vždy vlastní cestou o horolezkyni Kláře Kolouchové

Odpověď na otázky a pohled na jedinečnou cestu až na vrchol K2 přináší snímek Vždy vlastní cestou, dokument renomované filmařky Jany Počtové, autorky ceněných dokumentů Generace Singles a Nerodič.

Nebezpečná K2

K2 v pohoří Karákóram je druhá nejvyšší hora světa (8611 m) a pro výstup na vrchol je považovaná za tu vůbec nejnáročnější.
Horolezci ji s respektem nazývají Hora zabiják nebo také Královna hor, odvážlivce s velkou pravděpodobností čeká, že se domů již nemusí vrátit. Při pokusu o její zdolání zemřelo přes 80 lidí.

Těžké rozhodování

Hlavní hrdinka a režisérka spolu po dva roky sdílely období náročných příprav, pochyby, těžká loučení, krize i předchozí neúspěšný pokus. Jana Počtová společně s kameramanem zachytila atmosféru a dění expedice až do základního tábora, film obsahuje úchvatné záběry hor i Klářiny autentické záběry ze samotného finálního výstupu.

„Z výšky 8.300 m n.m. jsme museli během čtyřiadvaceti hodin sestoupit zpět až do základního tábora. Následovala velká porada, jestli se pustit do druhého pokusu, nebo to zabalit. Debata byla hodně kontroverzní – spousta pro a proti,“ popisuje Klára Kolouchová zásadní a těžké momenty své výpravy.

„Ostatní týmy to více méně vzdaly. Rozhodli jsme se pro druhý – poslední pokus,“ říká Klára, pro níž tp byl pravděpodobně poslední pokus na K2. Na jejím úpatí stála totiž už potřetí, její první expedice musela ustoupit lavinám a při druhém návratu do Pákistánu ji při vrcholovém útoku zradilo zdraví.

Klára Kolouchová

Vedle Everestu a K2 vystoupala Klára (41) i na posvátnou Kanchenjungu a stala se tak první Češkou, která zdolal tři nejvyšší vrcholy světa.
Lezení se věnuje jen jako koníčku, má za sebou úspěšnou profesionální kariéru v businessu.
S manželem vychovává dvě děti (12letou Emmu a 6letého Cyrila).

Hledání rovnováhy

Překonávání vlastních limitů a hluboká cesta do nitra hlavní hrdinky jsou pro „K2 vlastní cestou“ stejně důležité jako samotný výstup a zdolání hory.

„ K2 pro mě byla jen jakousi metaforou Klářina vnitřního cíle. Film je o křehkém hledání rovnováhy mezi povinnostmi, těžce vysvětlitelnou touhou zdolat nezdolatelné a o potřebě vymezit se vůči společenským očekáváním,” přibližuje režisérka Jana Počtová.

jik,ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Klára se vydává vždy vlastní cestou

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci