Obezita komplikuje početí, varují odborníci

12.6.2020 00:00   |   Hubnutí
Cukrovka, vysoký krevní tlak a také neplodnost – to vše má na svědomí obezita, kterou v Česku trpí pětina lidí. Vysoká hmotnost přitom negativně ovlivňuje tvorbu hormonů a způsobuje poruchy menstruace a ovulace. U mužů zase zhoršuje kvalitu spermiogramu.

obezita a početí

Lékaři proto doporučují obézním, aby alespoň půl roku před plánovaným založením rodiny změnili životní styl.

„V tukové tkáni se totiž produkují hormony, které způsobují nepravidelný cyklus. Může jít o poruchy menstruace nebo ovulace. Pacientky to bohužel většinou nerady slyší a nechtějí si přiznat, že by problém s početím mohl být právě v jejich životním stylu,“ říká MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., z IVF Clinic.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Největší bludy a pravdy o hubnutí
Za měsíc pět kilo dolů – když víte, co a jak
K hubnutí potřebujete motiv, reálný cíl a radu

Nejdřív musí zhubnout

Podle lékařů nebývá překážkou početí dítěte mírná nadváha, ale opravdu až obezita, kdy index tělesné hmotnosti (BMI) přesáhne číslo 30.

„V některých státech lékaři pacientky, které přesáhnou určitou hranici BMI, ani neléčí. Nejprve jim doporučí poradní programy pro snížení hmotnosti a úpravu životního stylu. Za úspěch se považuje snížithmotnost alespoň o pět procent,“ vysvětluje MUDr. Pavel Otevřel z kliniky reprodukční medicíny Reprofit.

Komplikace při porodu

Obezita ale významně ovlivňuje i těhotenství a porod. Cílem léčby neplodnosti není počít, ale porodit zdravé dítě. U obézních matek je vyšší riziko potratů i předčasných porodů. Obézní pacientky mají vyšší výskyt těhotenské cukrovky a vysoký tlak.

„V případě, že je dítě rozeno císařským řezem, dochází často ke špatnému hojení jizvy. Na zdraví není ohrožena pouze matka, ale i dítě. Špatnou výživou v těhotenství získává miminko sklon k poruchám metabolického systému a rodí se abnormálně velké,“ popisuje MUDr. Machač.

Problémy mají také muži

Obezita neovlivňuje jen plodnost žen, přestože jsou u nich změny lépe prokazatelné. Podle lékaře má vliv i na spermie.

„Obézní muži mohou mít problém se samotnou souloží. Je třeba si také uvědomit, že nestačí pouze zplodit dítě, ale je třeba se o něj i postarat. Nezdravý životní styl negativně ovlivňují kvalitu života a hrozí závažné zdravotní komplikace v podobě cukrovky, vysokého tlaku a dalších nemocí,“ říká MUDr. Machač.

Pozor i na výraznou dietu

Početí dítěte komplikuje nejen obezita, ale i výrazná dieta, a to zejména u žen. Mezi dietou a snahou o přirozené početí či IVF by měly uplynout alespoň tři měsíce.

„Při rozpadu tukových buněk se tvoří látky, které mohou poškozovat DNA, což vede i k poruše plodnosti. Z toho důvodu doporučuji všem pacientkám pouze pozvolné zdravé hubnutí, a to s dostatečným předstihem před početím dítěte,“ uzavírá MUDr. Otevřel.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Obezita komplikuje početí, varují odborníci

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci