Novinky v boji s lupénkou a z ní plynoucími depresemi

3.3.2020 00:00   |   Zdraví a krása
Červená vystouplá ložiska pokrytá bílými šupinami a touha rozškrábat je do krve – to jsou typické příznaky lupénky (psoriázy), kterou v Česku trpí 300 000 lidí.

lupénka

Psoriáza nejčastěji postihuje kůži na vnější straně loktů, kolen a objevuje se i ve vlasech. Pacientům v těžkých stadiích je v tuzemsku 35 000, mnozí z nich trpí navíc depresemi, které jejich zdravotní stav vyvolává. Nemocným umí pomoci biologická a nově také biosimilární léčba.

Psoriáza je neinfekční zánět kůže, který se u pacientů objeví kdykoli, ale nejčastěji mezi 10. a 25. rokem života nebo mezi 35. a 60. rokem.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

V péči o pleť chce každý věk něco
Slunce a vrásky. Nepodceňujte péči o pleť!
Nepřidělávejte si zbytečně vrásky v obličeji

Vznik nemoci ovlivňuje například dědičnost nebo změny imunitního systému. Psoriáza je nevyléčitelná, projevy choroby lze ale zmírnit vhodnou léčbou.

Biologická léčba

„Jestliže se nemoc projevuje například pouze na loktech nebo kolenou, prokazuje se jako nejúčinnější a zároveň nejbezpečnější lokální terapie pomocí kombinace kortikoidů s deriváty vitaminu D3, říká prof. Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (na snímku vpravo).

Zatímco část pacientů trpí lehkou formou psoriázy, více než 35 000 Čechů se potýká se závažnou formou na její léčbu lokální kortikoidy nestačí.

„Dobré výsledky má například biologická léčba. Její častější nasazování ale dříve brzdila vysoká cena. Naštěstí se počet pacientů, kteří na biologickou léčbu dosáhnou, nyní zvyšuje, a to díky tzv. biosimilárním lékům kopiím originálních léků se stejným účinkem,vysvětluje prof. Arenberger.

Injekce za 27 tisíc

Technika biologické léčby lupénky nijak nepoškozuje ostatní orgány a ve více než třech čtvrtinách případů má daleko lepší účinky než klasické metody léčby. Tím, že je tak účinná, může výrazně omezit i počet těch, kteří jsou kvůli těžké psoriáze trvale invalidní.

Pacient jednou za dva až tři měsíce dostane injekci s účinnou látkou. Cena jedné aplikace se pohybuje kolem 27 000 Kč. Léčba je dlouhodobá, formou se dá přirovnat k píchání inzulínu diabetikovi.

„Biologická a biosimilární léčba nevede pouze ke zlepšení vzhledu pokožky, ale zároveň funguje jako prevence, aby nedošlo k rozšíření psoriázy na vnitřní orgány. Lze tak zabránit například srdečnímu infarktu, který může v rámci takzvaného metabolického syndromu nemoc provázet,“ říká prof. Arenberger.

Napadá i klouby a psychiku

Psoriáza nemusí postihovat jen kůži, umí napadnout i klouby. Zánět postihuje jak klouby na rukou a nohou, tak i šlachy nebo klouby na páteři a ty otékají. Takzvaná psoriatická artritida dokáže být velmi bolestivá.

Podle odborníků nemoc na kloubech a kůži spouští mimo jiné fyzická zátěž, infekce a dlouhodobé vystavování stresu. Právě psychická pohoda je důležitá i pro ty, kteří již psoriázou trpí, aby nedošlo ke zhoršování stavu.

„Bolesti, svědění, pálení a s tím spojený nedostatek spánku bohužel negativně ovlivňují pacientovu psychiku. Nemocní se často setkávají s nepochopením okolí a jsou vyloučeni ze sociálního života. Nezřídka se potýkají kromě psoriázy také s depresemi,“ uzavírá prof. Arenberger.

Podle studie provedené v USA 98 procent pacientů udávalo, že psoriáza má dopad na jejich sociální život, 70 procent na rodinný život, 68 procent na pracovní kariéru, 38 procent na tělesné fungování, 17 procent na sexuální intimitu a 21 procent na vzdělávání.

tzo, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Novinky v boji s lupénkou a z ní plynoucími depresemi

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci