Nejlepší časy zahradníků teprve přijdou!

22.6.2009 00:00   |   Bydlení
„Po studiu mezinárodních financí jsem si nasadila gumáky – a nelituji,“ prozradila nám Ing. Marion Probstová, prokuristka společnosti Starkl zahradník, jedné z největších zahradnických firem v České republice.

Nejlepší časy zahradníků teprve přijdou!

Zanedlouho oslaví Ing. Marion Probstová pracovní jubileum – dvacet let působení v čáslavské firmě. Vyzkoušejme ji: Kolik druhů květin, stromků a keřů má společnost Starkl zahradník ve svém sortimentu?
„Jestli jsem dobře počítala, měli bychom mít momentálně k dispozici zhruba půl miliónu nejrůznějších rostlin, o něž se samozřejmě i pečlivě staráme,“ nenechá se otázkou překvapit sympatická žena.

• Takové množství si lze jen těžko představit. Dá se při tom vůbec zapamatovat, jak o každou jednotlivou rostlinu konkrétně pečovat?

Ano, musíme vědět, jak ke každé přistupovat, co přesně s nimi dělat. Ostatně, jinak bychom je ani neprodali. Pochopitelně, že o takovou záplavu výpěstků se u nás stará celá řada šikovných a hlavně nadšených spolupracovníků. Právě oni pečují o detaily, shánějí nejnovější informace o rostlinách.
Poskytnout každému podrobné informace považujeme za velmi důležité. Navíc se tím předchází i možným problémům. Mohu jen potvrdit, že zákazníci velmi vítají možnost dozvědět se o rostlinách co nejvíc. S tím mám osobní zkušenost. A samozřejmě, že čím více informací zákazník o rostlině dostane, tím se rovněž zvyšuje i jeho zájem o nakupování.

• Po celý den jste v práci mezi samými rostlinkami. Máte vůbec čas, možnost a hlavně chuť zahradničit i doma? Nejste květinami přesycena?

Já nejen, že mám chuť zahradničit, ze mě už se asi stal zahradnický fetišista. Když přijdu večer domů, a jde-li o skutečně náročný den, uklidňuji se tak, že si buď otevřu lahev vína, nebo vyběhnu na zahradu. V ojedinělých případech vyběhnu na zahradu i s tou lahví vína.

• Jakou máte zahradu?

Ačkoliv jsem to tak původně vůbec nezamýšlela, zřejmě jsem si pořídila zahradu, která by jednou mohla moje sny dokonce překonat! Je poměrně rozsáhlá, nachází se v těsné blízkosti jednoho krásného chrámu a z druhé strany sousedí s lesoparkem. Terén je hodně svažitý, skládá se z teras. Je to taková poněkud tajemná zahrada se statnými stromy s propletenými kmeny a mnoha zajímavými zákoutími.

• A jak o ni pečujete? Dá to zřejmě hodně práce.

Při té ploše se snažím celkový koncept podřídit tomu, aby zahrada sloužila k odpočinku a výsledek byl co nejméně náročný na údržbu.

• Co to v praxi znamená?

Část je moderní, s jednoduchými liniemi, kde se kombinují stálezelené a kvetoucí rostliny. Druhá část je velká kvetoucí louka. Zatím ale nikam nespěchám, jsem ráda, že není dokonalá.

• Kytičky, stromky, okrasné keře... Opravdu stačí, když je má člověk rád, aby byl dobrým zahradníkem? Nebo musí splňovat i jiné předpoklady?

Pokud máte na mysli zahradníka v tom profesionálním smyslu, tak samozřejmě existují určité předpoklady nutné k tomu, aby to byl úspěšný zahradník. Ti, které znám já, tomu dávají všechno. Jsou s rostlinami spjatí, jsou podnikaví, kreativní, houževnatí a neústupní.

• Vyplatí se to?

Myslím, že se jim to konečně vyplácí. Byly doby, kdy zahradníci byli takřka posledními popelkami na okraji zájmu. Dnes je to ovšem velmi žádaná a ceněná profese. Jsem si jistá, že jejich nejlepší čas teprve přijde.

• I když se bavíme o zahradě, nemůže chybět otázka na pokojové rostliny. Pěstujete je doma také?

Ano, pokojové rostliny mám nejradši především jako zajímavé soliterní objekty. Více než rostliny samotné mě totiž zajímá jejich harmonie s originální nádobou a vzájemné působení s interiérem vůbec.
Nejlepší zkušenost jsem doma udělala s kombinací poměrně velkých nádob, které tak rychle nevysychají, a lesklých zelených rostlin, jako například zamioculcas (na snímku), které vypadají dobře, aniž by se o ně muselo přehnaně pečovat.

• Platí nějaká kritéria, podle nichž bychom si rostliny měli do bytu pořizovat? Mimo to, že se nám prostě líbí?

Domnívám se, že základem výběru jsou podmínky, které máme doma k dispozici. To asi všichni známe. Kvetoucí rostliny budou vyžadovat více světla a péče, než ty "pouze" zelené. A původem exotické rostliny budou mít samozřejmě nároky na vzdušnou vlhkost.

• Máme při výběru dávat pozor, je-li v bytě malé dítě nebo pes či kočka? Existuje přece mnoho rostlin, které jsou jedovaté. Není lepší je proto z pěstování raději úplně vyloučit?

Tohle téma se poněkud démonizuje. Dotazů na jedovatost rostlin je stále hodně, možná jsou někdy až zbytečně dramatické. Pochopitelně, že u velkého množství okrasných, běžně používaných rostlin, jsou jejich části jedovaté.
Pak existují ještě rostliny, které jsou nejedlé – takže, i když nejsou jedovaté, pokud jich spořádáte kvantum, dobře vám po nich rozhodně nebude. Ale dávka, při níž vzniká otrava, je většinou mimo rozsah náhodné, ojedinělé konzumace dítětem nebo zvířetem.

• Není to tedy až tak velký problém?

Řada těchto okrasných rostlin, keřů i trvalek se uplatňuje v parcích, na veřejných plochách a podobně. Pokud ale chcete mít opravdu jistotu, že vám doma neporoste nic závadného, požadujte už při nákupu důkladné vysvětlení a podrobné informace od prodejce.

• Co Marion Probstová? Květnaté jméno Marion jako kdyby k voňavým darům přírody přímo patřilo. Jak jste se dostala ke své profesi?

Jsem ráda, že moje jméno ve vás evokuje právě představu květinky. Historie toho, jak jsem ke svému jménu přišla, je ale vlastně trochu skandální. A tak si ji raději nechám pro sebe.

• A k té profesi?

Spadla jsem do ní šťastnou náhodou. Prozaicky řečeno, proto, že jsem tenkrát nutně hledala práci. Po ukončení studia mezinárodních financí jsem byla plna dojmů ze školy, zajímala se o problematiku mezinárodního burzovnictví. Jenže, pak jsem se seznámila s panem Starklem – časem mně přesvědčil, abych si nasadila gumáky a vyrazila do pole. Dnes toho vůbec nelituji.

Děkujeme za rozhovor.

dp
Foto: archiv Ing.Marion Probstové
Přečtěte si také


Diskuse: Nejlepší časy zahradníků teprve přijdou!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci