S láskou Vincent – malované dílo jako hraný film s animací mistrovských obrazů

5.1.2018 00:30   |   TV a FILM
VIDEO – Výjimečným filmem a světovým unikátem je celovečerní snímek o jednom z nejvýznamnějších představitelů moderního umění – holandském malíři Vincentu van Goghovi. Přináší pozoruhodný pohled do problematického života a díla geniálního umělce.

Vincent

Film, nazvaný S láskou Vincent (Loving Vincent), v plném slova smyslu vychází z tvorby Vincenta van Gogha, autora více jak dvou tisíc vysoce ceněných děl, který o sobě tvrdil, že se svým okolím hovoří také skrze obrazy a kresby.

Snímek, jaký nemá ve světě obdoby, natočila režisérská dvojice Dorota Kobiela a Hugh Welchman kombinací hraného filmu a animace originálních obrazů. Přesněji řečeno, jde o šedesát sedm tisíc "malovaných okének" vytvořených sto dvaceti umělci z celého světa podle nejproslulejších děl Vincenta van Gogha.

Každá sekunda filmu představuje dvanáct "okének" a divák tak shlédne přes šedesát tisíc originálních maleb. V době, které vládne počítačová grafika, se v tomto snímku ve velkém uplatňuje doslova filigránská ruční práce.

Video
Trailer k filmu S láskou Vincent.

Slovy tvůrců by jednotlivé obrazy dokázaly pokrýt Londýn nebo newyorský Manhattan. Jde o první celovečerní film, ztvárněný metodou oživlých olejomaleb. Snímek již minulý měsíc získal v Berlíně "Evropského Oscara" 2017 – cenu za nejlepší animovaný film od Evropské filmové akademie – a také nominaci na prestižní Zlatý glóbus, který v Hollywoodu předchází udělování Oscarů.

Předlohou pro animované obrazy filmu S láskou Vincent jsou hrané scény v dobových kostýmech i kulisách. V obsazení filmu britsko-polské produkce tak figurují jména jako Saoirse Ronan, která ztvárnila Marguerite Gachet, Eleanor Tomlinson v roli Adeline Ravoux, nebo Helen McCrory jako Louise Chevalier. A všechny spojuje Douglas Booth, jehož postava Armanda Roulina v jiskřivě žlutém saku postupně odkrývá celou tragédii života holandského mistra Vincenta van Gogha.


Armand Roulin v saku žluté barvy, typické především pro arleské období tvorby Vincenta van Gogha, zjišťuje, jak neuvěřitelně problematický byl život geniálního holandského umělce (předlohou pro filmovou postavu byl portrét Armanda Roulina, který van Gogh namaloval v roce 1888 v rámci cyklu o rodině Roulinových z Arles – portrét patří do sbírek muzea umění Folkwang v západoněmeckém Essenu).

Scénář filmu, na němž se spolu s Dorotou Kobielou a Hughem Welchmanem podílel spisovatel a malíř Jacek Dehnel, vznikl na motivy rozsáhlé korespondence Vincenta van Gogha s přáteli a rodinou, zejména s jeho bratrem Theodorem, který mu byl po celý život velkou oporou. 

Příběh vrcholí v červenci 1890, kdy se sedmatřicetiletý Vincent van Gogh v depresivním stavu střelí do hrudníku a o dva dny později na následky zranění umírá. Okolnosti jeho smrti přitom nebyly nikdy zcela objasněny. Dokonce se čas od času vynoří teorie, že ho postřelil některý ze sousedů v Auvers-sur-Oise, kde Vincent van Gogh na sklonku života bydlel.


Filmový příběh se odehrává i na terase kavárny na Place du Forum v jihofrancouzském Arles (předlohou byl slavný van Goghův obraz z roku 1888, který má ve svých sbírkách Kröller-Müller Museum v holandském Oterrlo).

Filmový projekt o Vincentu van Goghovi velké ambice neskrývá. Koneckonců producenti ze společnosti BreakThru Films, kteří oživili olejomalby snímku S láskou Vincent, již byli oceněni prestižním Oscarem za nadčasový příběh Péťa a vlk (Peter & the Wolf) na motivy díla Sergeje Prokofjeva, jednoho z nejvýznamnějších skladatelů dvacátého století.

bri, ŽenyproŽeny.cz
Foto: Bohemia Motion Pictures

Přečtěte si také

Diskuse: S láskou Vincent – malované dílo jako hraný film s animací mistrovských obrazů

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci