Spejbl a Hurvínek v moderním světě a kouzelném muzeu

23.6.2017 00:00   |   TV a FILM
Sedm let vznikal pod vedením producenta a hlavního režiséra Martina Kotíka a výtvarníka Martina Zahradníka nový film Hurvínek a kouzelné muzeum.

Spejbl a Hurvínek

Pracoval na něm tým špičkových scenáristů, animátorů a trikařů z různých evropských zemí. Byly využity nejmodernější technologické postupy a přitom neztrácí nic z poetiky a humoru založeném na věčném špičkování Hurvínka s „taťuldou“ Spejblem.

„Na jedné straně jsem šťastný, že se nám celý ten běh na hodně dlouhou trať podařilo dotáhnout až do cíle a na druhé straně jsem plný očekávání. Ale věřím, že našeho Hurvínka přijmou všichni diváci, ti, kteří s ním vyrůstali, stále vyrůstají, i ti, kteří ho díky filmu teprve poznají, “ věří Martin Kotík.

Video
Trailer k filmu Hurvínek a kouzelné muzeum

Rodinný filmový příběh Hurvínek a kouzelné muzeum nabízí zcela nové, původní dobrodružství. Pan Spejbl pracuje jako hlídač Muzea loutek, kterému však hrozí zbourání.

Hurvajs objevuje nový svět

Hurvínek zase jednou neposlouchá a podaří se mu proniknout do  uzavřených prostor muzea, kde objeví svět, skrytý před zraky návštěvníků. A právě v podzemí je ukryto nejen tajemství kouzelného muzea, ale i klíč k jeho záchraně.

Hurvínka čeká největší dobrodružství v životě, při němž musí prokázat chytrost, šikovnost, odvahu a smysl pro přátelství, aby zachránil ´taťuldu´, ale i kouzelné muzeum a celé město z nadvlády zločinného Pána loutek.

Ve spolupráci s Divadlem S+H

Přerod slavných postaviček z loutkové do animované podoby probíhal ve spolupráci s Divadlem Spejbla a Hurvínka.

„Klíčové pro vývoj celého projektu bylo, aby se s ním od počátku ztotožnili ti, kteří jsou pokračovateli legendární tradice v dnešním Divadle Spejbla a Hurvínka. Bez jejich podpory bychom si nedokázali film představit,“ vysvětluje Martin Kotík. 

Na příběhu se spolu se scenáristou Petrem Nepovímem scenáristicky podílel Miki Kirschner, obě hlavní postavy filmu Hurvínek a kouzelné muzeum namluví Martin Klásek, dnes umělecký šéf Divadla S+H.

Další postavy namluvili osvědčení dabéři – Martin Dejdar, Petr Rychlý, Ota Jirák, Vilém Udatný nebo Jiří Lábus. Písničku k filmu nazpíval Josef Vojtek.

Vzpomínka na Helenu Štáchovou

Film se symbolicky stal i poslední dabérskou rolí nedávno zesnulé ředitelky Divadla Spejbla a Hurvínka Heleny Štáchové  „Jsem vděčný osudu, že Helenka  stihla namluvit všechny dialogy Máničky i paní Kateřiny,“ vzpomíná Martin Kotík.

„I když finální podobu svých postav ani celého filmu již nestihla vidět, věřím, že by byla spokojená, protože od počátku celému projektu fandila a podporovala nás.“

„Když jsem byla oslovena s nabídkou dát souhlas k natočení celovečerního animovaného filmu zvažovala jsem, zda podstoupit riziko, kterým bylo převést poetiku těchto postav do filmové podoby,“ přiznávala Helena Štáchová, která zemřela v březnu 2017.

Na tradici je třeba navazovat

Nicméně přijala  toto dobrodružství z více důvodů. Film může významně zpopularizovat  Divadlo S+H a  také si uvědomovala, že tradice je pamětí doby, na kterou je třeba navazovat, a ne v ní ustrnout.

„Naše loutky vděčí za svoji oblibu u mnoha generací především tomu, že forma i obsah vyprávění se měnily spolu s časem, při zachování charakterů, svébytné poetiky a jejich nadčasového humoru. Chci věřit, že diváci přijmou jistý posun ve formě vyprávění, kterou si animovaný film vyžádal,“ přála si Helena Štáchová.

zot, ŽenyproŽeny.cz
Foto CinemArt

Přečtěte si také


Diskuse: Spejbl a Hurvínek v moderním světě a kouzelném muzeu

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci