Uzená makrela – vynikající zdroj bílkovin a zdravých tuků

13.10.2020 00:00   |   Vaření - ČLÁNKY O VAŘENÍ A JÍDLE
Podle odborníků bychom si měli ryby dopřávat ideálně jednou, nejlépe však dvakrát týdně. Proč si nedat třeba makrelu? Navíc uzenou...

makrela

Makrela je velmi vyhledávanou rybou – v zemích jižní Evropy ji s oblibou grilují, u nás zase vedou makrely uzené. Jsou plné zdravých tuků i cenných bílkovin a díky citlivému uzení horkým kouřem mají příjemnou a delikátní chuť.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Ryby jsou prevencí cukrovky, krevety nikoliv
Mořské ryby nám doplní zásoby jódu
Rybí tuk může chránit před rakovinou!

Stejně jako jiné ryby, je makrela obrovským zdrojem přírodního jódu. Její maso obsahuje velké množství bílkovin a minerálů, stopové prvky a vitamíny A, B a D.

Působí příznivě na mozek

Ryby jsou lehce stravitelné, rybí tuk je bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin, které působí příznivě na lidský mozek a srdce.

Makrely ve velkých hejnech křižují Atlantický oceán, Severní i Středozemní moře. Jsou to výborní plavci, proto snadno uniknou i velkým predátorům jako jsou třeba žraloci. Sama makrela je dravá, živí se malými rybkami a drobnými mořskými živočichy.

Její maso je tučnější, proto se pro uzení dobře hodí – příliš se totiž nevysuší. Je možné ji udit studeným i horkým kouřem, při uzení studeným kouřem je chuťově velmi výrazná a maso má pevnější strukturu, u nás ale není takto upravená ryba tak oblíbená jako v jiných zemích

Jen tak, nebo do salátů

„Uzení horkým kouřem netrvá déle než tři hodiny a rybu je možné rovnou jíst, nebo ji dále zpracovávat. Právě taková (mimo jiných ryb) se udí i v Roudnici nad Labem ve společnosti Papei“, říká ředitel této společnosti Tomáš Fábel.

Její maso při tomto způsobu přípravy snadno odpadává od kostí a dobře se konzumuje, je slané a má příjemné kouřové aroma.

„Uzená makrela skvěle chutná jen tak samotná, s kouskem dobrého pečiva, nebo můžete zapojit svoji fantazii a využít ji třeba do nápaditých pomazánek, salátů nebo těstovin“, radí bloggerka Cooking with Šůša, která spolupracuje s Papei.

Chcete tip, jak makrelu připravit? Zkuste recept podle blogu Cooking with Šůša:

Rizoto s uzenou makrelou

Pro dvě soby si připravíme 250 g rýže arborio. 100 g masa z uzené makrely, jednu šalotku, 450 ml zeleninového vývaru, 70 g másla, 1dcl bílého vína, mražený hrášek, strouhaný parmezán, citrónovou kůru, sůl a pepř.

V hluboké pánvi necháme rozpustit máslo. K máslu vsypeme rýži a necháme ji asi tři minuty restovat.

Poté rýži zalijeme bílým vínem, necháme ho odpařit a po troškách přiléváme vývar. Rýži vaříme tak dlouho, dokud není tzv "na skus".

Uhasíme plamen a v rizotu necháme rozpustit kousek másla.

Nakonec vmícháme maso z uzené makrely, hrášek, nastrouhaný parmezán, pepř a podle chuti dosolíme.

Na talíři rizoto posypeme nastrouhanou citronóvou kůrou a můžeme podávat.

otz, ŽenyproŽeny.cz

Pošlete nám recept na svoji specialituPŘIDAT Máte oblíbené jídlo a rádi je vaříte druhým?
Podělte se s námi


Diskuse: Uzená makrela – vynikající zdroj bílkovin a zdravých tuků

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci