Psi rozeznají barvy, králíci tyranizují křečky

5.5.2009 21:00   |   Zvířata
Milujeme zvířata, ale náš vztah k nim je plný bludů. Že psi vidí černobíle a kočky spokojeností předou? Ale jděte! Je to jinak! Překvapivá zjištění přinesla britská PDSA (The People´s Dispensary for Sick Animals).

Psi rozeznají barvy, králíci tyranizují křečky

Tato charitativní veterinární organizace poskytuje odbornou pomoc především doma chovaným zvířatům. A za takřka sto let existence se jí o nich podařilo shromáždit skutečně pozoruhodné poznatky.

Rybičky mají pamatováka

Traduje se, že zlaté rybky si cokoliv pamatují jen pouhé dvě vteřiny. Podle odborníků z PDSA je to nesmysl. Vědecká studie totiž prokázala, že si dobře zapamatovaly oblast akvária, v níž je zasáhly slabé elektrošoky. Těmto místům se pak rybičky vyhýbaly celých čtyřiadvacet hodin!

Černobílá pověra

Červené mističky a pelíšky s modrými ovečkami, to vše je pro psa zbytečné – vidí jen černobíle. Tak tahle vžitá pověra se také mýlí. Vědecký výzkum dokázal, že pes je schopen rozeznat modré předměty od žlutých a šedých. Za něco dobrého na zub, za odměnu to při testu psi hravě dokázali.

PDSA vyvrací i další mýty. Jestli jste přesvědčeni, že váš pes vrtí ocasem a dává tím najevo radost, tak jste prý také vedle. Může to mít rovněž jiný důvod.

Podobně je tomu s páchnoucím psím dechem. Stejně jako u člověka může být těžký dech spíš známkou onemocnění.

Cpou se jako vlci?

Další nesmysl může být pro vaše miláčky doslova smrtelný. Traduje se totiž, že se psi přežírají, neznají míru. I když už nemají hlad, cpou se dál. A nemohou prý za to, protože po svých vlčích předcích mají v genech zakódováno najíst se až k prasknutí. Kdo ví, kdy se k jídlu dostanou příště...

Tak tento mýtus hoďte za hlavu co nejrychleji! Abyste svého psa nepřekrmili tak, až se změní v dýchavičnou kuličku, upozorňuje PDSA.

Mrkev a mléko jim svědčit nemusí

Všeobecně vládne přesvědčení, že se králíkům má dávat mrkev a kočkám mléko. Ale není tomu tak vždycky, protože jim prostě nemusí svědčit.

A pokud jde o kočky, tak ty prý předou, když jsou spokojené. Pravdou ale je, že s jejich náladou to nesouvisí.

Na závěr ještě jeden z bludů o zvířatech: Králíci a křečci se v kleci dobře snášejí – ve skutečnosti však větší zvíře to menší často tyranizuje.

pam

Přečtěte si také


Diskuse: Psi rozeznají barvy, králíci tyranizují křečky

křečci?

19.4.2010   |   21:29   |   od: verous
Mám dojem, že místo křečků byla myšlena morčata. Morčata se dávají ke králíkům. Křečka s králíkem dohromady jsem zatím neviděla, a to chovám všechny tři druhy patnáct let...

přežírání

5.10.2009   |   00:29   |   od: Stana
Já mám jinou zkušenost s oním "přežíráním". Chovám psy dvacet let a naopak mám spíš pocit, že moji psi jedí málo. Přitom mají přístup ke krmení a vodě po celý den a noc. Ale žerou jen tolik, kolik potřebují. A stává se, že pokud mám štěňátko, které by mělo jíst pětkrát denně, žere pouze třikrát. Jsou i dny, kdy musím psa do jídla doslova nutit.
Myslím, že přídělovým krmením nemohu nikdy odhadnout, jakou má pes ten daný den potřebu jídla. Přídělovým krmením ho stresuji a vyvolám v něm strach, že bude mít hlad - a tak se snaží sežrat, co nejvíce. To neprospívá zažívání, žaludek je naráz zatížen a může dojít k torzi.
Mám toto ověřené na zvířatech, která ke mně přišla a byla zvyklá na přídělové krmení. První den sežerou, co se do nich vejde. Druhý den žerou o něco méně, ale stále chodí kontrolovat misku. Za týden pes navštíví misku ráno a sežere jen nepatrnou část a kolem poledne opět žere maximálně jednu hrst granulí. Pak navštíví misku večer a žere velmi málo, asi tak minutu. Tak to u nás chodí už mnoho let.
Moji psi jsou zdraví, vitální, ve výborné kondici, mají dostatek pohybu i zaměstnání. Nedochází ani ke konfliktům kvůli jídlu. Moje spotřeba granulí pro tři Clumber spaniely, což jsou psi okolo 30 kg, jejich spotřeba na den je okolo 120 kg krmení za rok. Vypadá to málo, ale jednou týdně dostávají misku vařeného masa a také zeleninu a ovoce - od jablek až po okurky. Prostě, na co mají chuť. Také dostanou tak pět piškotů jako odměnu. Pes, pokud má možnost, reguluje si jídlo dle svých potřeb.
Mám psy, se kterými chodím i na výstavy a kromě období mezi prvním a druhým rokem, kdy Clumber docela špatně papá, jsem neměla problém s tím, že by psi byli překrmení nebo podvýživení. Samozřejmě krmím jen kvalitními krmivy s vysokým procentem stravitelnosti a obsahem masa.

???

3.10.2009   |   17:18   |   od: Danielka
Nič ste nevysvetlili, iba napísali, prečo nie tamto a prečo toto ano a čo je povera a čo nie.. Akosi mi uniká zmysel.

nepřežírají

7.8.2009   |   14:58   |   od: Honza
Psi sami o sobě se opravdu nepřežerou. Jednou ze zásad správného krmení je dávat psovi stravu jedenkrát denně jeho dávku (a pití samozřejmě co nejčerstvější celý den) a už ho nepřikrmovat.
Sem tam nějaký pamlsek mu dám, ale to neznamená, že ho budu cpát celý den od rána do večera, jak se to často dělává ve stylu "Vždyť mu chutná, asi má chudák hlad". Ne, ne. Samozřejmě, že pes si od vás každou dobrůtku rád vezme a sežere, i když zrovna spořádal svoji porci v misce... Důsledkem toho je, že někdy se po ulici valí vykrmené prasátko a nikoliv jezevčík, že takové zvíře trpí a nakonec mu obyčejně vypoví službu srdce, játra nebo další orgány...

Cpou se jako vlci – otázka

7.8.2009   |   13:17   |   od: Nina
Podľa toho textu je to, že sa psi prežierajú, mýtus. Ktorý navyše máme hodiť za hlavu. Ak je to ale mýtus, potom prečo si máme dať pozor, aby sme psa neprekrmili?
Zobrazeno posledních 5 příspěvků, celkový počet 5 příspěvků.
poslední příspěvek: 19. 4. 2010 21:29
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci