Kmotr soulu, James Brown – jaký vlastně byl?

31.10.2014 00:00   |   TV a FILM
VIDEO – Celý svět ho zná pod přezdívkami „Kmotr soulu“, „Mr. Dynamit“, nebo „Největší dříč v showbyznysu“. Jaký ale byl ve skutečnosti americký zpěvák, skladatel a vydavatel James Brown?

James Brown

Jaký byl muž, jehož životní příběh se stal jednou z nejzásadnějších kapitol v dějinách populární hudby? Odpověď nabízí hvězdná sestava tvůrců filmového dramatu, nazvaného podle jednoho z největších hitů Get On Up – Příběh Jamese Browna.

Tým, který se pokusil sestavit odpověď na úvodní otázky vedli režisér Tate Taylor (nominace na Oscara za Černobílý svět) a producenti Brian Grazer (Oscar za Čistou duši) a frontman kapely Rolling Stones Mick Jagger, který ve filmu prodal své vlastní bohaté hudební zkušenosti.

Video
Trailer k filmu Get On Up – Příběh Jamese Browna

„James Brown chtěl být hudebně vždycky napřed,“ říká Mick Jagger. „Předurčoval rytmus a vkus, jeho muzika se stala součástí hip-hopového jazyka. Jeho život mě vždycky fascinoval a dojímal, je mi ctí, že ho touhle cestou můžu dostat k lidem.“

Hlavní roli svěřili americkému dramatiku, scénáristovi, režiséru a herci Chadwicku Bosemanovi, který upoutal diváky i kritiky ve filmovém příběhu o americké baseballové legendě Jackie Robinsonovi.


James Brown v podání Chadwicka Bosemana

Boseman proseděl hodiny u videa z vystoupení a rozhovorů Jamese Browna, aby se naučil jeho pohyby. „Dostal jsem záběry s ním, a tak jsem ho sledoval v různých okamžicích, jak se změnil v průběhu času," řekl.

James Brown (1933 – 2006) byl nespoutaný živel, jenž si vždycky dělal, co chce. Nesnesitelná frackovitost, kterou v plné kráse rozbalí hned v úvodu filmu, má hluboké kořeny v jeho minulosti.


Brown–Boseman ve svém živlu

Do ní se divák propracovává postupně, prostřednictvím retrospektivních střípků, které odhalují nelehké dětství v dobách hospodářské krize, odloučení od rodičů, pobyt v polepšovně a v base.

James se nikde nenaučil pravidla, podle kterých společnost fungovala. I proto je permanentně porušoval. Na druhou stranu se nebál měnit zavedené pořádky, což mu pomáhalo v zásadních životních a především hudebních rozhodnutí.


Mick Jagger na světové premiéře filmu v newyorském Apollu

Film Get On Up, který si název vypůjčil od jedné z nejslavnějších Brownových písniček, je nejen silným životním příběhem, ale zároveň si ho lze užít jako hudební koncert napěchovaný jeho největšími peckami.

Tvůrci používali nejen originální Brownův zpěv a autentický zvuk jeho kapel, ale nutili také všechny herce, aby s maximální precizností pěvecky i hudebně kopírovali originál.

Video
Jeden z Brownových megahitů „I feel good“ v podání z roku 1989

„Možná mě neznáte, ale v každé desce, kterou máte doma, kousek ze mě najdete,“ říká ve filmu James Brown, muž, jehož stojí za to poznat, abyste si spolu s ním mohli říct: „I feel good.“

ztp, ŽenyproŽeny.cz
Foto CinemArt

Přečtěte si také

 


Diskuse: Kmotr soulu, James Brown – jaký vlastně byl?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci