Ceny elektřiny: Na jistotu nebo risk?

20.4.2009 00:00   |   Peníze
Největší česká elektrárenská firma ČEZ spolu s Pražskou energetikou a E-ON přišly s nabídkou fixace cen elektřiny. Lidé by tak mohli od příštího roku ušetřit až patnáct procent. V běžné domácnosti může zlevnění představovat roční úsporu až devíti set korun.

Ceny elektřiny: Na jistotu nebo risk?

Po letech každoročního až desetiprocentního růstu cen elektrické energie došlo spolu s hospodářskou krizí ke zvratu. Zákazníci si už dnes mohou zajistit první snížení cen elektřiny pro příští rok, což například u ČEZ představuje až patnáct procent. Podmínkou však je přihlášení služby fixace cen do konce dubna. A rovněž do konce dubna si můžete zřídit fixaci ceny také u konkurenčních firem E-ON a u Pražské energetiky (PRE).

Přihlášení služby dá zákazníkům jistotu, že od ledna 2010 budou platit výrazně méně, než letos. Pokud však bude snížení cen představovat vyšší podíl, než zmíněných patnáct procent, budou mít zákazníci s fixací smůlu.

Lidé, kteří fixace ceny nevyužijí, nebudou až do podzimu přesně vědět, kolik zaplatí příští rok na cenách elektřiny. Snížení cen může být vyšší, ale také nižší, než snížení v případě fixace. Je tedy jen na odhadu zákazníků, zda se jim jejich postup vyplatí či nikoliv.

Odhady cenového vývoje se různí

Odhady vývoje cen nejsou zcela jednoznačné. Pokud by se měly ceny plně odvíjet od cen na energetických burzách, musely by poklesnout až o třetinu. Cena na burze však představuje pouze část ceny, navíc se všechny energetické společnosti, včetně ČEZ, budou snažit snížení cen co nejvíce minimalizovat. Výsledné snížení cen tak může činit mezi pěti až deseti procenty.

Příkladem pouze mírného snížení cen energetické suroviny může být už letos reálný pokles cen plynu, které pro koncové zákazníky klesly o pouhá tři procenta, zatímco ceny plynu na světových trzích jsou méně než poloviční. U elektrické energie tak můžeme odhadovat jako nejpravděpodobnější variantu podobně mírný pokles cen.

Politika monopolů: Rychlý růst, pomalý pokles cen

Cenová politika energetických monopolů tak není vůči zákazníkům příliš vstřícná. Když ceny suroviny v loňském roce rekordně rostly, rostly stejně rekordním tempem i ceny pro koncové spotřebitele. Za posledních pět let tak ceny elektřiny stouply o 48 procent. Pokud však dochází k podobně radikálnímu poklesu cen surovin, zlevnění pro spotřebitele je pouze mírné.

Jistota nebo risk?

Hlavy rodin by si tak měly ještě do konce dubna rozmyslet, zda vsadí na jistotu a zafixují si ceny elektřiny, čímž od příštího roku ušetří patnáct procent, nebo vsadí na risk a budou na konečnou cenu čekat do podzimních měsíců s tím, že na tomto vyčkávání mohou vydělat (vyšší pokles cen) nebo i prodělat (nižší pokles cen než patnáct procent).

U běžné panelákové domácnosti, kde rodina platí za elektřinu 600 korun měsíčně, tj. 7200 korun ročně, může za celý rok fixací ceny ušetřit 1080 korun, tedy 90 korun měsíčně. V domácnosti, která bydlí v rodinném domě a která elektřinou rovněž topí a ohřívá vodu, může být úspora výraznější a může dosáhnout až 6000 korun.

MiZ

Přečtěte si také


Diskuse: Ceny elektřiny: Na jistotu nebo risk?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci