Abraham Lincoln: Lovec upírů a také prezident

29.7.2012 00:00   |   TV a FILM
VIDEO – Prezident Abraham Lincoln jako největší lovec upírů a první superhrdina Ameriky. Tak ho představuje nový film plný krve, natočený podle příběhu o prezidentově dvojím životě od spisovatele Setha Grahame-Smithe.

televize a film

Nový pohled na žánr upírských filmů nabízí americký producent a scénárista Timothy Burton (53) spolu s kazachstánským režisérem Timurem Bekmambetovem (51), který se proslavil snímkem Wanted s Angelinou Jolie a Morganem Freemanem v hlavních rolích.

Tvůrci představují Abrahama Lincolna, prezidenta Spojených států amerických z let 1861 až 1865, jako největšího lovce upírů.

Dvě tváře velikána amerických dějin

Film Abraham Lincoln: Lovec upírů, natočený podle stejnojmenné knihy Setha Greenberga (36), který je známý jako Seth Grahame-Smith, odkrývá dvě tváře velikána amerických dějin. Spoluautorem scénáře je britský scénárista Simon Kinberg (38).

Prezident Abraham Lincoln, který se zasadil o jednotu USA a o zrušení otroctví a stal se symbolem skromnosti a politických ctností, je ve filmu vylíčen jako první superhrdina Ameriky. Ztvárnil jej americký herec Benjamin Walker (30). Producent Timothy Burton k tomu poznamenává:

"Život Abrahama Lincolna je jako příběh klasického komiksového hrdiny. Přes den je prezidentem Spojených států a v noci lovcem upírů."

Video
Trailer k filmu Abraham Lincoln: Lovec upírů.

Lincolnovým hnacím motorem je pomsta za smrt milující matky. Inteligentní žena v malém Abrahamovi již od dětství formovala jeho celoživotní odpor k otroctví. Matčin vliv však neměl dlouhého trvání. Abraham byl svědkem jejího napadení upírem, na jehož následky zemřela.

Chladnokrevnou vraždu má na svědomí netvor, ve kterém chlapec pozná místního podnikatele Jacka Bartse v podání novozélandského herce Martona Csokase (46).


Mladý Abraham Lincoln připravuje pomstu za smrt své matky.

Abraham Lincoln se rozhodne matčina vraha sprovodit ze světa, jenže bez přípravy málem sám za svůj smělý útok zaplatí životem. Naštěstí ho zachrání Henry Sturgess, kterého ztvárnil britský herec Dominic Cooper (34). Tento kultivovaný a charismatický lovec upírů vezme Abrahama do učení.

Henry Sturgess ale nemá pochopení pro Abrahamovu touhu po bezhlavé pomstě. Naopak, učí jej ovládnout vztek a nasměrovat vůli a vášeň nejen k boji s upíry, ale i pro dobro lidstva.

Proti Adamovi – vůdci upírů

Abraham Lincoln přijde na spojitost mezi upíry a otrokářským Jihem, kde snadno nakupují černé otroky – nikoliv však pro práci na plantážích, ale na jídlo. Konec otroctví by tedy představoval i ohrožení upírů.


Noblesní tanec končí jako temná bitva.

Nakonec se tedy Abraham Lincoln stává nejen mstitelem za smrt své matky, ale i bojovníkem proti otrokářskému Jihu podporovanému mocnými upírskými vůdci. V jejich čele stojí krvelačný Adam v podání britského herce Rufuse Sewella (44), který se v "běžném" životě prezentuje jako významný politik s aristokratickými kořeny a snaží se Lincolna získat na svou stranu.

Atmosféra je třaskavá, vše směřuje ke střetu Severu proti Jihu, tedy k americké občanské válce. Na pozadí však doutná ještě jiná bitva – bitva lidí a upírů. A na straně zla nemůže Abraham Lincoln nepotkat i vraha své matky, Jacka Bartse.

Benjamin Walker překvapil

Poměrně vysoký Benjamin Walker (191 cm) lehce napodobil stejně vysokého Abrahama Lincolna. Mohl ale třicetiletý herec přesvědčit také jako zralý šestapadesátník tak, jak prezidenta známe z historických pramenů?

Tvůrci filmu, Timothy Burton a Timur Bekmambetov, důkladně Benjamina Walkera prozkoušeli při kamerových zkouškách. Nalíčený musel napříkald přednést jeden z nejvýznamnějších Lincolnových prezidentských projevů, který vešel do dějin jako Gettysburgská adresa z roku 1863 podle přelomové bitvy u Gettysburgu ve válce Severu proti Jihu.


Abraham Lincoln a jeho přítel Henry Sturgess.

Akční scény byly vymyšlené v kazachstánské metropoli Astaně, kde působí jejich tvůrce, choreograf Igor Caj (24) alias Igor Tsay a jeho herecká škola bojových umění.

A představitel Abrahama Lincolna – Benjamin Walker – všechny více než překvapil, přestože jeho přípravy na roli nebyly snadné. Musel zhubnout patnáct kilo, aby získal prezidentovu štíhlost, rovněž tak musel trávit hodiny trénováním se zbraněmi, aby se z něho stal neohrožený lovec upírů.

Film Abraham Lincoln: Lovec upírů vyjde koncem listopadu i na DVD a Blu-ray.

bri, ŽenyproŽeny.cz
Foto: Bontonfilm

Přečtěte si také

Diskuse: Abraham Lincoln: Lovec upírů a také prezident

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci