Hovory s dětmi o sexu – Deset důležitých rad

28.12.2012 01:30   |   Sex a vztahy
Každý rodič se snaží dělat pro své děti to nejlepší. Co až se začnou děti ptát na sexuální život? Jak nejlépe nabídnout diskrétně, citlivě a účinně praktické rady a informace?

sex a vztahy

V první řadě musíme začít u sebe a uvědomit si, jak moc jsme jako rodiče schopni o sexu s dětmi hovořit a co vše a jakou formou jim chceme říci.

Informace nabídněte včas

„Rodiče někdy nejsou zvyklí o tak intimních věcech hovořit. Mnohdy mají podobnou zkušenost z vlastního dětství, kdy s nimi o sexu nikdo nemluvil, a toto téma bylo v rodině tabu,“ říká psychoterapeutka Mgr. Jana Březinová.

„Musíme si však uvědomit, že se týká každého dítěte a každé dítě se o svou sexualitu přirozeně zajímá. V době internetu není pro děti těžké se dostat k informacím a ne vždy v podobě, kterou bychom chtěli. Proto je lepší, když se děti včas dozví co nejvíce informací od rodičů či z důvěryhodných zdrojů,“ dodává Mgr. Jana Březinová.

Může vás zajímat

Jak mluvit s malými dětmi o sexu
Kdy s dětmi hovořit o antikoncepci
S dcerou si popovídejte o dospívání včas

Mezi rodiči je bohužel i v této oblasti rozšířena celá řada mýtů. Například, že sex je pouze pohlavní styk, čím dříve se dítě dozví o sexu, tím dříve zahájí vlastní sexuální život, nebo že nebudeme-li s dětmi o sexu mluvit, tak jej nebudou zkoušet. Tyto mýty mohou výrazně ovlivnit náš přístup a zkomplikovat debatu s dítětem o sexu.

Rodičovské desatero

Pro lepší orientaci, co vlastně dětem důležitého říci, nabízíme desítku důležitých rad:

  1. O sexu mluvte se svým dítětem stejným způsobem, jako mluvíte o jiných oblastech života. Využijte své zkušenosti se způsobem komunikace, který se vaší rodině osvědčil, a hovořte s dítětem otevřeně.
  2. Pracujte s dítětem na vzájemné důvěře a otevírejte prostor pro bezpečnou komunikaci tím, že budete respektovat jeho soukromí a potřeby.
  3. Sexuální vývoj dítěte prochází několika fázemi a nelze před ním zavírat oči a dělat, že se vašeho dítěte netýká. O svou sexualitu se zajímají již malé děti, aniž by to znamenalo cokoli škodlivého. Naopak, je to normální a přirozené.
  4. Co nejdříve s dítětem mluvte o jeho intimitě, o hranicích, které by měli ostatní dospělí respektovat. Konkrétně například, že cizí dospělí nemají dítěti sahat na intimní místa a dělat cokoli, co se mu nelíbí.
  5. Sex není jen pohlavní styk, ale patří k němu postupné objevování intimity a rozkoše. K sexu patří také různé praktiky, které bude vaše dítě zkoušet!
  6. Respektujte sexuální potřeby vašeho dítěte, jsou přirozené a patří k normálnímu a přirozenému vývoji.
  7. Nikdy se dítěti nesmějte a nepodceňujte jeho prožívání prvních lásek a vážných vztahů. Nalomíte tak jeho důvěru k vám.
  8. Posilujte v dítěti odpovědnost za vlastní sexuální život. Nabízejte mu dostupné antikoncepční a preventivní prostředky (kondom, hormonální antikoncepci ve spolupráci s lékařem, očkování proti rakovině děložního čípku apod.)
  9. Není podstatné, kdy dítě se sexem začne (musí však respektovat zákonnou hranici), ale jakým způsobem.
  10. Pokud se sami na rozhovor s dítětem necítíte, bez obav požádejte odborníky o pomoc (učitele, psychology, lékaře apod.).

Připomeňte i riziko rakoviny…

Důležitou součástí sexuální výchovy by mělo být poučení o riziku rakoviny děložního čípku. Ta se nepřenáší pouze pohlavním stykem, jak se mnoho lidí mylně domnívá, ale k nákaze může dojít i při nekoitálních sexuálních aktivitách, které k dospívání a poznávání vlastní sexuality patří.

„Rozhodnutí pro očkování proti rakovině děložního čípku automaticky neznamená, že dívka zahájí sexuální život. To závisí na mnoha jiných faktorech. Pokud se ale časem rozhodne sexuálně žít, bude lépe ochráněná před možnými riziky. Společné rozhodnutí k očkování by mělo být vnímáno jako součást odpovědného přístupu k sexuálnímu životu a svému zdraví,“ dodává Mgr. Jana Březinová.

… a možnost očkování

Vzhledem k prokázané bezpečnosti a účinnosti vakcín je vhodné dívky naočkovat, a to ideálně před zahájením sexuálního života, tedy před tím, než se mohou se sexuálně přenosnými HPV viry setkat. V tomto období reaguje jejich imunitní systém nejlépe tvorbou vysokých hladin protilátek a ochrana je tak nejvyšší.

„V současné době je k dispozici vakcína, která chrání dívky a ženy ve více než 90 procentech před vznikem závažných předrakovinových změn na děložním čípku bez ohledu na to, který typ HPV viru změnu způsobil. Pro třináctileté dívky je od letošního roku plně hrazená z veřejného zdravotního pojištění a očkování provádí praktický dětský lékař,“ říká gynekoložka a sexuoložka MUDr. Petra Vrzáčková

„Očkování má však význam i u mladých dívek, které již sexuální život zahájily. Zvážit by ho měly všechny mladé dívky do 25 let. U těch totiž můžeme v průběhu jejich života očekávat změnu sexuálních vztahů a vakcinace je chrání před nákazou i od budoucích partnerů.“

zto, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Hovory s dětmi o sexu – Deset důležitých rad

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci