Boj o proslulé šperky Liz Taylor začíná

9.9.2011 00:00   |   Společnost
Když letos v březnu dotlouklo srdce herečky Elizabeth Taylor, zůstaly po ní nejen nezapomenutelné role, ale také nemalé bohatství. Proslulé byly hlavně její šperky. Ty nyní čeká dražba.

Taylor, šperky

Není to nic, co by slavnou filmovou Kleopatru, Virginii Woolfovou, majitelku dvou Oscarů a bojovnici proti AIDS mohlo pohoršit. Šperky miluji a starám se o ně, prohlašovala. „Až zemřu a půjdou do dražby, doufám, že jim jejich kupec zajistí skutečně dobrý domov," uvedla ve svých pamětech.

Půl miliardy v aukci

Čistě účetně vyjádřeno má její sbírka podle amerického serveru cbsnews.com hodnotu 30 miliónů dolarů (asi 520 miliónů korun). Nikdo nepochybuje o tom, že v polovině prosince se cena v newyorské aukční síni Christie's vyšplhá o hodně výš. Část peněz získaných při dražbě šperků bude poukázána nadaci na boj proti nemoci AIDS, kterou Elizabeth Taylor založila.


Elizabeth Taylor se svojí maltézačkou Sugar v roce 2003 zavítala do talk show Larryho Kinga na stanici CNN.

Ještě než se o šperky poperou v aukci milovníci slavné divy, sběratelé memorábilí i bohatí snobi, bude moci svět obdivovat 80 nejzajímavějších šperků na výstavách v Ženevě, v Paříži, v Hong Kongu, v Dubaji a v Los Angeles. Část kolekce bude údajně vystavena také v Londýně a v Moskvě.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Liz Taylor odešla, zradilo ji srdce
Připravovala Elizabeth devátou svatbu?

O co se bude soupeřit?

Nepochybně největší aukční boj se čeká o ikonický prsten s 33,19 karátovým diamantem. Šperk v hodnotě asi 3,5 miliónu dolarů (skoro 60 miliónů korun) dostala Elizabeth v roce 1968 od Richarda Burtona během jejich prvního manželského svazku.


Slavný prsten s diamantem od R. Burtona.


Přívěšek s diamantem Tádž Mahal ze 17. století koupil milující Burton své ženě ke 40. narozeninám v roce 1972. Dal za něj bratru půl miliónu dolarů (asi 8,5 miliónu korun).


La Peregrina - jedna z největších perel hruškovitého tvaru na světě, která má navíc dokonalou symetrii - je také dárkem od Richarda Burtona. Klenotníci od Cartiera ji zasadili do zlatého náhrdelníku zdobeného rubíny a perlami – cena skvostu se odhaduje až na tři milióny dolarů (51 miliónů korun). Perla byla v 16. století ve vlastnictví Bloody Mary, anglické královny Marie Tudurovny, která ji dostala od svého manžela španělského krále Filipa II.


Tiáru – diamanty posázenou korunku – daroval božské Elizabeth v roce 1957 další z jejích manželů, producent Mike Todd. Cena kolem 80 tisíc dolarů (skoro1,4 miliónu korun).


Také náhrdelník s rubíny a diamanty je dárečkem od Todda, který v roce 1958 udělal z herečky vdovu. Cenu šperku odhadují odborníci na 300 000 dolarů (přes pět miliónů korun).


Proslavená trojice kunzit-ametyst-diamant od francouzské šperkařské firmy Van Cleef & Arpels v hodnotě asi 100 000 dolarů (1,7 miliónu korun). Kunzit (růžový až fialový) je odrůda vzácného minerálu spodumenu a patří k nejmladším drahokamům.


Náramkové hodinky ve tvaru hada od Bulgari (chronometr je ukryt v plazově tlamě) jsou samozřejmě zlaté, posázené diamanty a smaragdy. Drobnost asi za 15 000 dolarů (asi čtvrt miliónu korun).


Diamantovou brož-znak prince z Walesu (vlevo), následníka trůnu, si herečka koupila v aukci za 620 000 dolarů (přes 10 miliónů korun). Smaragdový a diamantový náhrdelník a přívěšek (vpravo) je dalším darem od štědrého a milujícího Burtona.


Náušnice - klipsy, zdobené různobarevnými diamanty a safíry, se odhadují na 150 000 dolarů (dva a půl miliónu korun).

Tak co, vybrali jste si? Kdybyste se chtěli přesvědčit osobně, kompletní kolekce bude v newyorské aukční síni vystavena od 3. do 10. prosince.

jik

Přečtěte si také

 


Diskuse: Boj o proslulé šperky Liz Taylor začíná

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci