České děti mají náskok, neztraťme ho!

24.5.2011 00:00   |   Zdraví a krása - KOJENÍ A VÝŽIVA DĚTÍ
Dětská obezita se stala celosvětovým strašákem, bohudík v Česku se zodpovědným přístupem maminek zatím tento problém tolik netíží. Podcenit se ale takový stav nesmí.

percentilové tabulky

Obvyklá doba kojení v Česku se totiž neustále prodlužuje a novorozenci tak získávají přirozený a vyvážený zdroj výživy, což je základem zdravého růstu dítěte. Tento trend oceňují dětští lékaři a specialisté. Mezi nástroje, které pomáhají včas odhalit závažné nemoci a také sledují nadváhu či podvýživu, patří percentilové růstové grafy.

Sledování základních tělesných rozměrů (tělesné výšky, hmotnosti, obvodu hlavy) je součástí povinných preventivních prohlídek dítěte. Jakákoliv odchylka v rychlosti růstu od normálu může být prvním a často jediným signálem závažného onemocnění.

Co sledují percentilové grafy?

Na vodorovné ose se sleduje věk dítěte, na svislé pak hodnota sledovaného parametru, například hmotnosti či BMI. Grafy jsou jiné pro chlapce a pro dívky, proto je třeba zvolit správný graf podle pohlaví dítěte.

Přečtěte si

• Devět nejčastějších mýtů o dětské výživě
• Často se rodiče dopouštějí chyb při
  přípravě jídla pro své děti

V grafu se určí bod, který je spojnicí věku dítěte a sledovaného parametru (například hmotnosti). Nachází-li se třeba na místě odpovídajícím 25. percentilu, znamená to, že hmotnost dítěte je vyšší nebo stejná jako u čtvrtiny (25 procent) jeho vrstevníků. Avšak 75 procent stejně starých dětí je těžších.

Citlivý indikátor stavu

Z mnoha smutných případů vyplývá nezbytnost využití růstových grafů při péči o děti, neboť bez nadsázky lze říci, že růst je velmi citlivým indikátorem zdravotního stavu dítěte. To potvrzuje MUDr. Pavel Boček, dětský onkolog:

„Ve své praxi jsem se bohužel setkal s nejedním případem, kdy jsme mohli zahájit léčbu onkologicky nemocného pacienta mnohem dříve. Přitom pokud by dětský praktický lékař využíval percentilové růstové grafy, mohl by rozpoznat problém v organizmu dítěte mnohem dřív, než na něj upozorní sama nemoc. Platí, že čím včasnější zásah a zahájení léčby, tím větší úspěšnost…“

Pomůcka i specialistů

Růstové grafy slouží jako pomůcka v diagnostice nejen praktických dětských lékařů, ale i specialistů mnoha oborů (například ortopedie, endokrinologie, alergologie, onkologie nebo obezitologie).

„Epidemie obezity je velký problém současnosti, kdy již každé páté dítě má nadváhu. Velmi častým důvodem přibývání hmotnosti jsou špatné stravovací návyky, které velmi záhy umí odhalit růstové grafy,“ upozorňuje pediatr a dětský obezitolog MUDr. Zlatko Marinov.

„Je lépe začít řešit 1–2 kg nadváhy dnes, než 20 kg obezity za následující dva roky. Obzvláště, když se k nim připojí závažné kardio-metabolické následky, které významně zkracují střední délku života.“

Na začátku stačí málo

Ne nadarmo současný nekontrolovatelný nárůst obezity dostal přívlastek epidemie, přestože se nejedná o infekční onemocnění, ale proto, že na následky obezity umírá více lidí než na jakoukoliv jinou nemoc, které se dá snadno předejít.

„Na počátku rozjezdu obezity stačí mnohokrát velmi málo, aby se nikdo z nás nesetkal ve svém životě se závažnými následky, které obezita umí zapříčinit,“ dodává MUDr. Zlatko Marinov.

Kojení – ochrana před obezitou

Ing. Jana Vignerová, CSc., ze Státního zdravotního ústavu doplňuje:

„Dlouhodobé kojení je považováno za jeden z ochranných faktorů proti vzniku obezity. To dokládají některé výzkumy, které se zabývaly sledováním růstu kojených dětí. Tyto děti přibývají na váze v prvních dvou až třech měsících života rychleji než děti nekojené nebo dokrmované umělou výživou.“

Kluk s dortemMůže vás zajímat

Špeky a obezita! Jak poznat zdravý tuk?
Vitamíny z lékárny? Dětem raději moc ne!
Čím se vaše děti mohou otrávit?

Po tomto období však nastává období relativního snižování přírůstků hmotnosti a od půl roku jsou tyto děti v průměru drobnější než ostatní děti.

„Za velmi pozitivní zprávu můžeme považovat to, že podle nedávno uskutečněného výzkumu, je do půl roku v Česku kojeno více než 75 procent dětí, dokonce více jak 50 procent dětí je kojeno výlučně, bez jakéhokoliv dokrmování! Důležité však je, aby dítě změnou životního stylu při nástupu do školy tento ´náskok´ neztratilo,“ připomíná Ing. Jana Vignerová, CSc.

• BMI graf pro chlapce


Pro zvětšení klikněte na obrázek.

• BMI graf pro dívky


Pro zvětšení klikněte na obrázek.


Hodnocení dle percentilového grafu hmotnosti k tělesné výšce nebo BMI (hodnocení dle BMI se doporučuje u dětí až od 5 let)

Percentilové pásmo Hodnocení
nad 97 obézní
90 – 97 nadměrná hmotnost
75 – 90 robustní
25 – 75 proporční
10 – 25 štíhlé
3 – 10 nízká hmotnost
pod 3 hubené
Zdroj: Státní zdravotní ústav

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: České děti mají náskok, neztraťme ho!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci