Můj partner bydlí v jiném městě

14.2.2011 03:00   |   Sex a vztahy
V dnešní době přibývá párů, které spolu mají dlouhodobý vážný vztah, ale nežijí spolu. Jak se v takovém vztahu chovat a jak se denně vyrovnávat s odloučením?

polibek na rozloučenou
Mnoho párů žije ve „vztahu na dálku“ kvůli studiu či pracovní kariéře, nebo jim to prostě tak vyhovuje. Jak se v takovém vztahu chovat a jak se denně vyrovnávat s odloučením, které nemusí být pokaždé příjemné?

Někomu vyhovuje takové partnerství, jiný se tím trápí a čeká, až se třeba situace změní. Jedno ale zůstává, partnerství se definuje jen vzájemným vztahem. S partnerem vás nespojuje ani sňatek, majetek ani děti. Nic, co tvoří základ rodiny.

Komunikovali na dálku

Rozvedená Alžběta žila se svou dvacetiletou dcerou sama. Měla zajímavou práci, často jezdila do zahraničí a vedla celkem spokojený život. Poslední tři roky měla vztah s mužem, kterého velmi milovala, ale který žil v jiném městě.

Aleš byl svobodný a tak jim vlastně nic nebránilo změnit své životy a začít žít spolu. To ale ani jednomu z nich nevyhovovalo. Museli by zásadně změnit své životy, které už měli vybudované. Když se spolu scházeli, velmi jim to spolu vyhovovalo. Měli pak potřebu se denně alespoň na dálku ujistit, jak se jim daří.

Jenže taková komunikace přes skype či mobil měla svá úskalí. Ne vždy se mohli na sebe naladit stejně, ne vždy to bylo možné uskutečnit z časových důvodů. Měli zkrátka každý svůj vlastní život a každý jinde. Jakkoliv se Alžběta snažila, aby jí Aleš nechyběl, hůře než on snášela odloučení, i když změnu vlastně ani nechtěla. Přestala sama sobě rozumět, začala tápat v tom, co vlastně chce.

Partnery spojuje jen vztah

Být někomu partnerem znamená mít s ním vztah, který je intimní a o který je nutno pečovat.

V případě, kdy spolu partneři z různých důvodů nežijí, to platí dvojnásob. „V takovém typu vztahu nikdy nevíte, co bude další den. Nejste k sobě vázáni ničím jiným než vzájemnou náklonností, společnými zážitky s partnerem a vzájemným vztahem,“ upozorňuje psycholožka PhDr. Irena Černá.

„Je to rozdílné od partnerství v manželství, kdy partnery spojuje společná péče o děti, společné záležitosti a domácnost. Na druhé straně v partnerství, které je výsadou odloučených dvojic, je větší prostor pro osobní rozvoj i touhu po tom druhém, což klasické partnerství v manželství někdy začne postrádat, “ připouští Černá.

Proč jste spolu

Je zásadní si neustále uvědomovat, z jakých pohnutek jste ve vztahu, který je jen takovým „jakýmsi chozením“, avšak bez ambice je změnit v trvalé soužití.

„Je důležité naučit se o takový vztah pečovat. Umět jej ve své mysli také pustit a zabývat se vlastními záležitostmi. Zároveň ale se o sebe jindy starat, a to jak vzájemnou komunikací na dálku, tak společně tráveným časem osobně,“ dodává psycholožka.

Jen sdílení a společné zážitky vytváří intimitu, která je pro vztah tak důležitá. Zvláště pak, jde- li o vztah, kde jen láska a dobrá vůle je jediným vzájemným poutem. O to snad v některých případech silnějším.

owl

Přečtěte si také


Diskuse: Můj partner bydlí v jiném městě

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci