Hypotéka nebo nájem: Co je výhodnější?

11.3.2009 01:00   |   Peníze
Nebylo by lepší místo nájmu splácet hypotéku s nadějí, že mi byt bude jednou patřit? Nad tím určitě přemýšlejí ti, kteří bydlí v pronájmu. Nakonec si to sice stejně každý musí rozhodnout sám. Ale možná vám v tom pomůže konkrétní případ jedné rodiny.

Hypotéka nebo nájem: Co je výhodnější?

Rodina Janouškových právě takový problém řeší. Před třemi lety se přistěhovali z Olomouce do Prahy, kde si pronajali byt 1+1 na sídlišti. Ač jde o okrajovou část metropole, vyšplhalo se nájemné na 11 tisíc korun a k tomu si musí Janouškovi platit elektřinu i další poplatky. Kuriózní je, že svým vysokým nájmem tak vlastně splácejí hypotéku svému pronajímateli, který si byt koupil před pár lety jako investici a bohatě se mu to vyplatilo.

Kolik budeme platit?

Otec Jaroslav pracuje jako hlavní účetní ve výrobní firmě, kde vydělává 38 tisíc korun hrubého, manželka Olga je v domácnosti, protože se stará o nový přírůstek do rodiny. Právě kvůli tomu si chtějí najít nové a větší bydlení.

Manželé mají nyní našetřeno 400 tisíc korun. Podle mnoha informací může pan Jaroslav u některé z bank získat hypoteční úvěr, na jehož splácení mu bude jeho plat bohatě dostačovat.
Rodina si po krátkém hledání vyhlédla nový byt 2+1 v ceně 2,5 milionu korun. Takže nyní už stačí jen kontaktovat vybranou banku či stavební spořitelnu a vyřídit hypoteční úvěr. Pro orientaci na trhu je rozhodně dobré si nejdříve prohlédnout několik nabídek.

Stejně jako nájem!

Čistý příjem manžela 30 500 korun a navíc úspory 400 tisíc - to jsou vstupní finance, které mohou Janouškovi předložit finančním ústavům. Hypoteční úvěr potřebují na 2,1 milionu korun. Měsíční splátky byly rodině v bance vypočítány na 10 900 korun, dluh budou splácet třicet let.

Pokud příjmy manžela odpovídají částce 30 500 korun čistého, nemá žádné další půjčky a úvěry, neplatí výživné apod., bance poskytne potřebné doklady a nenastanou-li problémy s nemovitostí či smlouvou, pak má pan Jaroslav naději, že ve většině bank hypoteční úvěr s největší pravděpodobností získá. Navíc je tu možnost, že to bude za relativně příznivých podmínek.

Ze svého platu tak dá třetinu na své nové bydlení. A to s jistotou, že již nebude závislý na žádném pronajímateli. Navíc splátka úvěru i s úroky je prakticky totožná se současnými náklady na platbu nájemného.

MiZ

Přečtěte si také


Diskuse: Hypotéka nebo nájem: Co je výhodnější?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci