Posviťte si na světlo

13.3.2009 01:00   |   Bydlení
Jistě budete souhlasit, že správné osvětlení interiéru je velmi důležité. Sebekrásnější místnost bez správného nasvícení totiž nikdy nebude dokonalá. Nevhodné osvětlení ji dokonce může ublížit. A jak skloubit estetické řešení a funkčnost osvětlení v našem domově?

Posviťte si na světlo

Uspořádání interiéru o nás dokáže mnohé vypovědět, často dokonce více, než si vůbec přejeme. Prozradí, jaký máme vkus, co máme rádi a jak často svůj byt užíváme, a tedy i například uklízíme. Bytové doplňky tady hrají důležitou roli, mají velkou moc. Umí domov pozvednout a zútulnit. Pokud je ovšem citlivě použijeme.

Jen lustr nestačí

Měli bychom vědět, že jedno centrální svítidlo místnost dostatečně neosvítí. Neumí ji ani opticky zvětšit. Oproti tomu více svítidel, rozmístěných po pokoji, dovede v jediném prostoru vytvořit několik zcela odlišných míst. Míst, která navodí úplně jinou atmosféru – od intimního relaxačního koutku, přes pracovní zónu až po oslnivě třpytivé světlo nad svátečně prostřeným stolem.

Raději si proto pořiďte o jedno světlo v pokoji více, i když jej nebudete tak často používat, než abyste později litovali, že se vám na nějakém místě světla nedostává, nebo vás trápily tmavé kouty.

Dvě nejdůležitější rady

Pokud jde o centrální lustr, který je dominantou zejména v obývacím pokoji, pak jeho velikost by měla proporčně odpovídat rozměrům této místnosti. Tvar lustru by měl zase korespondovat se stylem nábytku a doplňků. Ale samozřejmě, ze všeho nejdůležitější je, abyste se v interiéru cítili příjemně a uvolněně.

Druhá rada se týká nástěnných svítidel, která mají v obytných místnostech velmi široké uplatnění. Jsou vhodným doplňkem stropních centrálních lustrů. Nástěnná svítidla vypadají vždy lépe, pokud jich v jednom prostoru nainstalujete více. Díky jednotnému designu se opticky vzájemně propojí a znásobí tak výsledný dojem a estetický účinek.

Vybírejte srdcem

Touha lidí prodloužit život slunečního paprsku a přivést ho do své bezprostřední blízkosti, do svých domovů, je známa od nepaměti. Historie klasických svítidel se začala psát již v první polovině 18.století. V této době se pozornost vůbec mnohem více upírala na všeobecnou kvalitu bydlení, než tomu bylo dříve.

Postupem času a s moderní dobou se potřeba kvalitního osvětlení stala intenzivnější a také náročnější. K funkčním požadavkům se připojily ty nejvyšší nároky umělecké a estetické, nároky pěstované novými architektonickými trendy a vysokou kulturou bydlení.

Dnešní nabídky světoznámých značek jsou nesmírně pestré a široké – od těch skromnějších až po svítidla a světelné objekty, které vznikají přímo „na míru a na klíč“, přesně podle potřeb zákazníka.

rav, ŽenyproŽeny.cz
Foto: Preciosa

Přečtěte si také


Diskuse: Posviťte si na světlo

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci